ბანგკოკში, გაეროს ESCAP-ის ფორუმს საქართველო თავმჯდომარეობს
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ლევან დავითაშვილის თავმჯდომარეობით, ტაილანდის სამეფოს დედაქალაქ ბანგკოკში, აზიისა და წყნარი ოკეანეთის გაეროს ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (ESCAP) მე-5 ფორუმი გაიხსნა, სადაც მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებაში რეგიონის ქვეყნების მიერ მიღწეული შედეგები განიხილეს.
ლევან დავითაშვილმა ყურადღება ეროვნული პოლიტიკის შემუშავებაში მდგრადი განვითარების ინდიკატორების დანერგვაზე გაამახვილა. მინისტრმა ხაზი გაუსვა საქართველოს მთავრობის მიერ ბოლო პერიოდში განხორციელებული რეფორმების მნიშვნელობას და იმ გამოწვევების შესახებ ისაუბრა, რომელიც 2030 წლისთვის მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევას უკავშირდება. მინისტრმა მადლობა გადაუხადა საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებს, ფორუმში მონაწილე ქვეყნების მთავრობებს გარემოსდაცვითი კუთხით განხორციელებული რეფორმებისთვის და სამომავლო წარმატებული თანამშრომლობის იმედი გამოთქვა.
აღნიშნულ ფორუმს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრ ლევან დავითაშვილთან ერთად, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ინდოეთში, ტაილანდის სამეფოში, შრი-ლანკასა და ბანგლადეშში არჩილ ძულიაშვილი ესწრებოდნენ.
ლევან დავითაშვილმა, ვიზიტის ფარგლებში, ორმხრივი შეხვედრები გამართა ტაილანდის, სხვა მონაწილე ქვეყნებისა და გაეროს წარმომადგენლებთან.
ESCAP-ის შტაბბინაში სპეციალურად მოწყობილ პარტნიორების პავილიონში, საქართველოს სტენდზე, საქართველოს საგარეო უწყებამ განხორციელებული წარმატებული პროექტების შესახებ პრეზენტაცია წარმოადგინა; გაიმართა ქართული ღვინისა და ტკბილეულის დეგუსტაცია.
ბანგკოკში, სადაც გაერო-ს აზიისა და ოკეანეთის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის შტაბბინა მდებარეობს, კომისიის ორგანიზებით, გაერო-ს ახალი დღის წესრიგისა და მდგრადი განვითარების მიზნებთან (SDG) დაკავშირებით, ყოველწლიური კონფერენცია და მაღალი დონის ფორუმი იმართება.
ფორუმი ითვალისწინებს 2015-2030 წლებში გაერო-ს ახალი დღის წესრიგისა და მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებისთვის რეგიონალურ კონსულტაციებს, ასევე, წევრ ქვეყნებს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური, სოციალური და პოლიტიკური ურთიერთობების გაღრმავებას.
სამდღიანი ფორუმი (28-30 მარტი), რომელშიც მონაწილეობს ESCAP-ის წევრი ქვეყნების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და არასამთავრობო სექტორის 600-მდე წარმომადგენელი, ფოკუსირებულია მდგრადი განვითარების მიზნების საკითხების განხილვასა და მათი შესრულების გლობალური თანამშრომლობის გაღრმავების სამომავლო გეგმების დასახვაზე. მდგრადი განვითარების მეხუთე ფორუმის დევიზია „ტრანსფორმაცია მდგრადი და მოქნილი საზოგადოებისკენ“ (Transformation towards sustainable and resilient societies).

Georgia chairs the United Nations ESCAP Forum in Bangkok
The Fifth Asia-Pacific Forum on Sustainable Development of the United Nations Economic and Social Commission (ESCAP) was opened by the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili in Bangkok, capital of Thailand Kingdom. The participants have been focused on the implementation of sustainable development goals (SDG) and highlighted results achieved by different countries.
Under the frame of the development of the national policy, the Minister drew his attention to the introduction of a set of indicators for the implementation of Sustainable Development Goals. The Minister underlined the importance of the recent reforms carried out by the Georgian government and brought forward challenges related to achieving sustainable development goals by 2030.
The Minister thanked the representatives of the international and non-governmental organizations, governments of different countries for participating in the forum and for the reforms implemented in the environmental field and expressed hope for future cooperation.
The Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Giorgi Sharvashidze and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to India, Thailand, Sri Lanka and Bangladesh, Archil Dzuliashvili together with Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili attended the forum.
Levan Davitashvili held bilateral meetings with the representatives of Thailand, UN and other participating countries. At the ESCAP headquarter pavilion, the National Stand was arranged specially for Georgian partners, where the representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia made a presentation on successful projects, which also included tasting / degustation of Georgian wines and sweets.
The Annual Conference and High Level Forum in connection with the United Nations New Agenda and Sustainable Development Goals (SDG) organized by the UN Commission is held in the headquarter of the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) in Bangkok, Thailand.
The forum brings forward issues related to the development of the new UN agenda for 2015-2030, regional consultations for the implementation of sustainable development goals, as well as deepening trade-economic, social and political relations between member states.
The three-day forum (28-30 March) engaging up to 600 representatives of ESCAP member states, international organizations and NGOs is focused on issues of sustainable development and the future plans to deepen International cooperation. The motto of the Fifth Forum of Sustainable Development is "Transformation towards sustainable and resilient societies" in Asia and Pacific.