სამინისტროსა და USAID-ს შორის მემორანდუმი გაფორმდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) შორის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმის ფარგლებში, აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის ღონისძიებებისათვის გათვალისწინებულია 3,5 მილიონი დოლარის გამოყოფა.
მემორანდუმს ხელი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და USAID- ის ადმინისტრატორის მოადგილემ ევროპისა და ევრაზიის ქვეყნებში, ბროკ ბირმანმა მოაწერეს.
„ძალიან მნიშვნელოვანია ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერა, რომლის ფარგლებშიც, საქართველო, აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის ღონისძიებების მხარდასაჭერად, დამატებით ფინანსურ დახმარებას მიიღებს. აღნიშნული ფინანსური რესურსით დამატებით მოხდება, ერთი მხრივ, ტექნიკის შესყიდვა (ტრაქტორები, შემასხურებლები, ფერომონები), მეორე მხრივ, ცოდნის გაზიარება და სურსათის ეროვნული სააგენტოს თანამშრომლებისთვის ტრენინგების უზრუნველყოფა“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
ბროკ ბირმანის განცხადებით, აღნიშნული მემორანდუმის ფარგლებში, აშშ-ს მხარე საქართველოს აზიურ ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლაში დაეხმარება.
„პირადად მქონდა შესაძლებლობა დასავლეთ საქართველოში დამეთვალიერებინა ფაროსანას მიერ დაზიანებული თხილის პლანტაციები. ჩვენ მზად ვართ, პრობლემის გადასაჭრელად აქტიურად ჩავერთოთ დაგეგმილ ღონისძიებებში“, - განაცხადა ბროკ ბირმანმა.

The Memorandum was signed between the Ministry and USAID
The Memorandum was signed between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the United States Agency for International Development (USAID). Within the frame of the Memorandum, $ 3,5 million will be allocated for the fight against the Asian Stink bug.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili and USAID Assistant Administrator in Europe and Eurasian Countries,  Brock Bierman signed the Memorandum.
" The United States Agency for International Development to provide a support for Georgia is of utmost importance. Georgia will receive an additional financial assistance to take measures against the Asian Stink Bug, which includes procurement of agricultural machinery (tractors, sprayers, feromones), also sharing of knowledge and providing training for the National Food Agency employees " - said Levan Davitashvili.
According to Brock Bierman, within the frame of the memorandum, the US will help Georgia to fight against the Asian Stink Bug.
"I have personally seen hazelnut plantations damaged by the Asian Stink Bug in western Georgia. We are ready to be actively involved in the planned actions and solve this problem "- said Brock Burman.