ევროკავშირის პროექტი - წყლის მონაცემთა მართვა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და ევროპის გარემოს დაცვის სააგენტოს (EEA) ინიციატივით, წყლის საინფორმაციო სისტემების შემუშავებისა და შესაძლებლობების გაძლიერების შესახებ შეხვედრა გაიმართა. როგორც მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა განაცხადა, მნიშვნელოვანია რელევანტური, სანდო და ჰარმონიზებული წყლის მონაცემების მიღება, რაც შესაძლებლობას მოგვცემს შევაფასოთ ქვეყანაში არსებული მდგომარეობა და ვაწარმოოთ წყლის რესურსების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი ანალიზი. სანდო ინფორმაციის არსებობა ხელს შეუწყობს მდგრადი და ეფექტიანი პოლიტიკის წარმოებას, საზღვაო და მტკნარი წყლის ეკოსისტემების განვითარებას და მართვას.
შეხვედრაზე ქართველი ექსპერტები გაეცნენ ევროპულ გამოცდილებას წყლის რესურსების შესახებ არსებული ინფორმაციის დამუშავებისა და ანალიზის მიმართულებით. შეხვედრა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „ერთიანი გარემოსდაცვითი საინფორმაციო სისტემების პრინციპების და პრაქტიკის განხორციელება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში“ (ENI SEIS East II) ფარგლებში გაიმართა.
ოთხწლიანი პროექტი ერთიანი გარემოსდაცვითი საინფორმაციო სისტემების (SEIS) პრინციპების დანერგვას ითვალისწინებს და 2010-2015 წლებში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვს ქვეყანაში (სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბელორუსია, საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა) განხორციელებულ აქტივობებს ეფუძნება. პროექტის მიზანია, გარემოსდაცვითი მმართველობის გაძლიერების მეშვეობით ევროკავშირსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის ურთიერთობების გაღრმავება და გარემოს დაცვის მხარდაჭერა. პროექტი ბიომრავალფეროვნების, წყლის, ნიადაგის, ჰაერისა და გარემოსდაცვითი მდგომარეობის სფეროში შეფასების განვითარებას უწყობს ხელს და 2019 წლის ბოლომდე გაგრძელდება.
შეხვედრას ევროპის გარემოს დაცვის სააგენტოს (EEA), ევროპის შიდა, სანაპირო და საზღვაო წყლის ექსპერტები, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის, წყლის ხარისხობრივი და რაოდენობრივი ინფორმაციის მიღებასა და ანალიზზე პასუხისმგებელი ექსპერტები და ამავე უწყებების ინფორმაციული ტექნოლოგიების IT სპეციალისტები ესწრებოდნენ.

EU Project - Water Data Management
Developing water information system and strengthening capabilities was discussed at the meeting, which was held  on the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the European Environmental Agency (EEA).
As the Deputy Minister, Nino Tandilashvili stated, it is important to receive relevant, reliable and harmonized water data that will allow us to evaluate the current situation in the country and conduct quantitative and qualitative analysis of water resources.
The existence of reliable information will support sustainable and effective policy development, as well as the development and management of marine and fresh water ecosystems.
At the meeting, Georgian experts got acquainted with the European experience in the processing and analysis of information on water resources. The meeting was held within the EU-funded project - " Implementation of the Shared Environmental. Information System (SEIS) principles and practices in the Eastern Partnership countries." (ENI SEIS East II).
The four-year project envisages the implementation of Unified Environmental Information Systems (SEIS) principles and is based on activities carried out in six Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine) in 2010-2015.
The project aims to deepen relations between the EU and Eastern Partnership countries through strengthening environmental governance and environment protection. The project promotes development of assessment of biodiversity, water, soil, air and environmental conditions and will be continued until 2019.
Experts from European Environment Agency (EEA), European Internal, Coast and Marine Water Resources, National Statistics Office of Georgia, Water Quality and Quantitative Information and Analytics, and Information Technologies IT Specialists of the same agencies attended the meeting.