საქართველოს კლიმატის ცვლილებების კონფერენცია
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა საქართველოს კლიმატის ცვლილებების კონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
კონფერენცია, ღია დიალოგის ფორმატში, კლიმატის ცვლილების ეროვნული პოლიტიკის შემუშავების შესახებ „ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის“ (NDC) პროცესის გაცნობას ისახავს მიზნად.
როგორც ლევან დავითაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, კლიმატის საკითხთან დაკავშირებით ღია დიალოგის ფორმატში მსჯელობა კლიმატის ცვლილების ეფექტიანი სამოქმედო გეგმის შემუშავებას უზრუნველყოფს. მინისტრმა ორგანიზატორებს, გერმანიის მთავრობას და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებას (GIZ) და კონფერენციის მონაწილეებს ჩართულობისთვის მადლობა გადაუხადა.
„საქართველომ 2015 წელს ეროვნულ დონეზე დააფიქსირა საკითხისადმი დამოკიდებულება, როდესაც „პარიზის შეთანხმება კლიმატის ცვლილებების შესახებ“ ხელმომწერი გახდა. საქართველო აქტიურად მონაწილეობს იმ პოლიტიკის შექმნაში, რომელიც, ერთი მხრივ, კლიმატის ცვლილების შემცირებას და, მეორე მხრივ, კლიმატის ცვლილების ადაპტაციის გეგმის შემუშავებას უკავშირდება. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ეკონომიკური განვითარებისას ემისიები მაქსიმალურად იყოს შემცირებული და ასევე, გვქონდეს კლიმატის ცვლილების ადაპტაციის ეროვნული პოლიტიკა. მნიშვნელოვანია ყველა ინსტიტუციის კოორდინირებული მუშაობა. ევროკავშირის ინიციატივა „მერების შეთანხმება“ ფარგლებში, საქართველოს 23 მუნიციპალიტეტი 2020 წლისათვის ემისიების 20%-ით შემცირების ვალდებულებას იღებს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საელჩოს ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების განყოფილების ხელმძღვანელის, დანიელ ჰაასის განცხადებით, საქართველო კლიმატის ცვლილების შესახებ გაეროს ჩარჩო კონვენციის ხელმომწერია, რაც ქვეყანას აღნიშნული მიმართულებით რიგ ვალდებულებებს აკისრებს.
„საკითხი მეტად კომპლექსურია. დღევანდელი ღონისძიება კი, ძალიან მნიშვნელოვანი, რადგან კლიმატის ცვლილების პოლიტიკის შემუშავებისთვის საჭირო ყველა ორგანიზაცია და დაინტერესებული მხარეა წარმოდგენილი. მე მოხარული ვარ, რომ აღნიშნულ აქტივობაში გერმანიის მთავრობას თავისი წვლილი შეაქვს“, - განაცხადა დანიელ ჰაასმა.
ღონისძიებას სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Climate Change Conference held in Georgia
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili made a welcome speech at the opening ceremony of the conference.
Nationally Determined Contribution (NDC) targeting at the development of the national policy on climate change will be introduced within the open dialogue format at the conference.
According to Levan Davitashvili, open dialogue enables us to make an effective plan on climate change. The Minister thanked the organizers, German government and German International Cooperation Society (GIZ) as well as participants of the conference for their active engagement.
"In 2015, Georgia showed it’s attitude at the national level while signing the Paris Agreement on Climate Change.
Georgia is actively involved in developing the policy which on one hand, reduces climate change on the other hand makes a climate change adaptation plan. For us it is important to reduce maximum amount of emissions in economic development and to have a national policy on climate change adaptation. Coordinated work of all institutions is important. Under the frame of the EU initiative "Covenant of Mayors", 23 municipalities of Georgia are obliged to reduce emissions by 20% by 2020, "said Levan Davitashvili.
The Head of the Department of Economic Cooperation and Development of the Embassy of Germany in Georgia, Daniel Haas declared, that Georgia has signed a UN Framework Convention on Climate Change, which imposes a number of obligations to the country.
"This is a very complex issue. Today's event is very important, as conference hosts all organizations and stakeholders engaged in the development process of climate change policies. I am glad that German government is making contributions with respect of this activity "said Daniel Hass.
The representatives of the governmental and non-governmental organizations, international organizations and private sector attended the event.