ლევან დავითაშვილმა OIE -ის გენერალურ დირექტორს უმასპინძლა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (OIE) გენერალურ დირექტორს მონიკ ელუას უმასპინძლა.
შეხვედრაზე მინისტრმა ვეტერინარიის კუთხით განხორციელებულ პროექტებზე ისაუბრა და ყურადღება ქვეყანაში ვეტერინარული განათლების, როგორც რეგულირებადი პროფესიის მნიშვნელობასა და მის პოპულარიზაციაზე გაამახვილა.
„მინდა მადლობა გადაგიხადოთ თანამშრომლობისათვის. მნიშვნელოვანია, რომ ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (OIE) ევროპის რეგიონული კომისიის 28-ე კონფერენცია თბილისში გაიმართა. სწორედ ასეთი ღონისძიებები უწყობს ხელს საქართველოს საერთაშორისო რეპუტაციის დამკვიდრებას ცხოველთა ჯანდაცვის უსაფრთხოების კუთხით,“ - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (OIE) გენერალურმა დირექტორმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ჩართულობა ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის რეგიონულ კომისიაში ძალიან მნიშვნელოვანია.
„ჩვენ მზად ვართ, დახმარება გაგიწიოთ საკანონმდებლო ცვლილებების შეტანის კუთხით და ხელი შევუწყოთ საქართველოს საექსპორტო პოტენციალის კიდევ უფრო გაზრდას, რაც ქვეყნის განვითარებისათვის მნიშვნელოვანი კომპონენტია,“ - განაცხადა მონიკ ელუამ.
პირისპირ შეხვედრის შემდეგ ლევან დავითაშვილი და მონიკ ელუა ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამის სამეთვალყურეო ჯგუფის 32-ე შეხვედრას დაესწრნენ, რომელსაც სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი ზურაბ ჩეკურაშვილი ხელმძღვანელობდა. სამეთვალყურეო ჯგუფის წევრებმა OIE-ს წარმომადგენლებს ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნულ პროგრამასთან დაკავშირებული ინფორმაცია გაუზიარეს და შემდგომი ნაბიჯების განხორციელების გზები და ახალი წევრების მიღების საკითხი განიხილეს.
შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილეს მსხვილფეხა პირუტყვის ვირუსული დაავადების ნოდულარული დერმატიტის (Lumpy Skin Disease) საწინააღმდეგო ღონისძიებებზე, რომელსაც სურსათის ეროვნული სააგენტო განსაკუთრებულ ყურადღებასა და რესურსს უთმობს.
სამეთვალყურეო ჯგუფის შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სურსათის ეროვნული სააგენტოს, დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ლაბორატორიის, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (UN FAO) და ევროკავშირის ყოვლისმომცველი ინსტიტუციური განვითარების პროგრამის (CIB) და საერთაშორისო ორგანზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამა აყალიბებს ხედვას, ამოცანებს, მიზნებსა და სპეციფიკურ პრიორიტეტებს, რათა გაუმჯობესდეს ცხოველთა ჯანმრთელობა და განვითარდეს ვეტერინარული სექტორი. ცხოველთა ჯანმრთელობის პროგრამის სამეთვალყურეო ჯგუფის სამუშაო შეხვედრები პერიოდულად, სამ თვეში ერთხელ იმართება.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture,  Levan Davitashvili hosted the Director General of the World Health Organization (OIE), Monique Eloit.
At the meeting, the Minister underlined the importance of the veterinary education as regulated profession in the country and highlighted projects implemented in the veterinary field.
"I would like to express my gratitude and appreciation for your cooperation. It is important that Tbilisi hosted the 28-th Conference of the OIE Regional Commission for Europe. Such events promote Georgia's international reputation in terms of animal health and welfare. "said Levan Davitashvili.
The Director General of the World Health Organization (OIE stated, that Georgia's involvement in the OIE-World Organisation for Animal Health is very important.
"We are ready to assist you in implementing legislative amendments and to further increase Georgia's export potential, which is an important component for the economic development of the country " -said Mrs. Eloit.
After the meeting, Levan Davitashvili and Monik Eloit attended the 32th meeting of the National Animal Health Program NAHP Steering Group, which was headed by the Head of the National Food Agency, Zurab Chekurashvili. The members of the steering group shared information regarding National Animal Health Program to the representatives of OIE and discussed ways to take further steps and adopt new members.
The participants have been focused on measures taken against the infectious disease in cattle (Lumpy skin disease (LSD)  on which the National Food Agency devotes special attention and resources.
The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, National Food Agency, National Center for Disease Control, Agriculture laboratory, the United Nations Food and Agriculture Organization (UN FAO) and the Comprehensive Institutional Building Program (CIB) and representatives of international organizations attended the Steering Group meeting.
It should be noted, that the National Animal Health Program of Georgia sets out vision, tasks, goals and specific priorities to improve the health of animals and develop the veterinary sector. The workshops of the Animal Health Program Steering Group are periodically administered once in three months.