მინისტრმა ვაშლის ინტენსიური ბაღი დაათვალიერა
გორის რაიონის სოფელ კვარხეთში, სახელმწიფო პროექტის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, შპს „ტირიფონის ბაღებმა“ ხეხილის ინტენსიური ბაღი გააშენა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა, შიდა-ქართლის გუბერნატორთან გიორგი ხოჯევანიშვილთან ერთად, ინტენსიური ტიპის ბაღები დაათვალიერა და მოვლის ოპერაციებს - მექანიკური სხვლა, ფესვების მიწისქვეშა შეკვეცა, სეტყვის საწინააღმდეგო ბადის გაშლა - გაეცნო.
„კვარხეთში გაშენებული ახალი ბაღები არის ნათელი მაგალითი იმისა, რომ სოფლის მეურნეობის განვითარების ჩვენი პოლიტიკა არის სწორი. ჩვენ გვინდა კონკურენტუნარიანი, თანამედროვე მეურნეობები, რომლებიც წარმოებული პროდუქციით ბაზარზე თავს დაიმკვიდრებენ. თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით „ტირიფონის ბაღებში“ საუკეთესო ხარისხის მოსავალი მიიღეს“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
„ტირიფონის ბაღები" პროგრამაში 2015 წელს ჩაერთო და 27 ჰა-ზე ვაშლის ინტენსიური ბაღის გაშენებისთვის სახელმწიფოსგან 100,000 ლარის თანადაფინანსება მიიღო. კომპანიამ შეღავათიანი აგროკრედიტითაც ისარგებლა და 2,000,000 ლარის ოდენობით სესხი სეტყვისგან დამცავი ბადეების, საყრდენი ბოძების, სარწყავი წვეთოვანი სისტემების მოწყობისთვის გამოიყენა. ბაღის გაშენებისთვის, სულ, 4,700,000 ლარის ინვესტიცია განხორციელდა. წელს ვაშლის პირველ მოსავალს უკვე აიღებენ.
შიდა-ქართლის გუბერნატორის გიორგი ხოჯევანიშვილის განცხადებით, სწორედ საერთაშორისო სტანდარტის სოფლის მეურნეობა არის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება, რომელიც ქვეყანაში ეკონომიკის ზრდას უწყობს ხელს.
აღსანიშნავია, რომ „ტირიფონის ბაღები" პირველი კომპანიაა, რომელმაც, სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, Global Gap-ის პირველადი წარმოების საერთაშორისო სერთიფიკატი აიღო.
2018 წლის 31 ივლისის მდგომარეობით, პროექტის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით, დაფინანსებულია ხეხილის ახალი ბაღების გაშენება 5,546 ჰექტარზე; სახელმწიფო დაფინანსების მოცულობა29,304,613 მილიონ ლარს შეადგენს. აქედან, შიდა-ქართლის რეგიონში დაფინანსებულია ხეხილის ბაღების გაშენება 1,674 ჰა მიწის ფართობზე.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო ახორციელებს „ერთიან აგროპროექტს“, რომელიც გათვლილია გრძელვადიან განვითარებაზე და მისი მიზანია ისეთი გარემოს შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობაში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას, მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილურ ზრდას, სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას.

Minister visited an intensive apple garden in Gori District
Under the frame of the project "Plant the Future", Ltd. Tiriponi Gardens" has planted an intensive fruit garden in the village Kvarkheti, Gori district. The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili  together with the Governor of Shida Kartli region, Giorgi Khojevinashvili visited intensive gardens and acquinted with the ongoing activities - mechanical pruning, cutting off the roots under the ground, anti-hail net opening etc.
"New gardens built in Kvarkheti village are a clear example of the fact, that we pursue a right  agricultural policy. We would like to have competitive, modern farms producing high quality products which will be established into the new markets. By means of modern technologies "Tirifoni Gardens" received the best quality harvest "-said Levan Davitashvili.
In 2015, Tirifoni Gardens was engaged in the program, furthermore, it was awarded by a state subsidy amounting to 100,000 GEL for planting an intensive garden on 27 hectares of agricultural land.The company also benefited from preferential agro-credit and spent 2,000,000 for arranging hail protection nets, supporting poles, drip irrigation system. The investment for planting a garden totaled to 4,700,000 gel. This year the first harvest of apples is already taken.
Shida-Kartli Governor, Giorgi Khojevanishvili stated, that agricultural sector which is in compliance with an international standard contributes to the economic growth of the country. It is noteworthy, that "Tirifoni Gardens" is the first company that under the state program has received an internationally recognized set of farming standards specific to Good Agricultural Practices (GAP). As of July 31, 2018, under the frame of the project "Plant the Future", planting of fruit trees is financed on 5,546 hectares across Georgia. The state funding amounts to 29,304,613 million gel. Out of this, planting of fruit trees is financed already on 1,674 hectares of land in Kartli region.
The Agricultural Projects Management Agency carries out a unified agro project aiming to increase competitiveness and long-term development of the agricultural sector, stable growth of high quality products, assurance of food safety and security, as well as introduction of food safety and quality standards.