თბილისში „მსოფლიო სურსათის დღე“ აღინიშნა.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO), საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებთან ერთად, მსოფლიო სურსათის დღე აღნიშნეს.
მოწვეულ სტუმრებს მისასალმებელი სიტყვით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნოდარ კერესელიძემ მიმართა და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისა და აქტიური თანამშრომლობისთვის.
„ჩვენ მრავალი წელია ვთანამშრომლობთ გაეროს სპეციალიზებულ ორგანიზაციებთან და მათთან ერთად ვახორციელებთ არაერთ უმნიშვნელოვანეს პროგრამას, რომელიც ჩვენს ქვეყანაში სასურსათო უსაფრთხოების გაძლიერებისკენ არის მიმართული. სურსათის უსაფრთხოების დაცვა ქვეყნის პრიორიტეტული მიმართულებაა და ვფიქრობ, კოორდინირებული თანამშრომლობით სურსათის უსაფრთხოების საკითხებში მიღწეული შედეგი ეფექტიანი იქნება“, - განაცხადა ნოდარ კერესელიძემ.
აღსანიშნავია, რომ „მსოფლიო სურსათის დღე“ გაეროს კალენდრის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ღონისძიებაა. წელს ეს დღე მსოფლიოს 150-ზე მეტ ქვეყანაში და, მათ შორის, საქართველოშიც აღინიშნა.
ღონისძიებას ყოველწლიურად საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და FAO მასპინძლობენ და ერთობლივი პროექტების ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობის ერთი წლის შედეგებს აჯამებენ. წელს განსაკუთრებული აქცენტი სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების პროგრამების, ცხოველთა იდენტიფიკაცია-რეგისტრაციის სისტემების, ნადირობისა და ველური ბუნების მართვის პროექტების ფარგლებში მიღწეულ შედეგებზე გაკეთდა.

"World Food Day" to celebrate in Tbilisi
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, United Nations Food and Agriculture Organization (FAO), the Ambassadors of various countries accredited to Georgia and international organizations together with the representatives of the Georgian Government celebrated the World Food Day.
At the event, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nodar Kereselidze addressed to the invited guests, thereby he made a welcoming speech and thanked donor organizations for their support and active cooperation with Georgian side.
"We have been cooperating with the UN specialized agencies and organizations for many years, and together with them we are implementing a number of important programs to strengthen food security in our country. Food security is one of the top priorities for our country and I think, that coordinated cooperation in food safety / security and results achieved in this regard will be effective " said Nodar Kereselidze. It is noteworthy, that "World Food Day" is one of the most important events in the UN calendar. This day is celebrated in more than 150 countries of the world, including Georgia.
The event is hosted annually by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and FAO. The High Rank Officials sum up the results of the activities implemented within the joint projects. This year, special emphasis was made on the results of agriculture and rural development programs, animal identification and registration systems, hunt and wildlife management projects.