სურსათის უვნებლობის კუთხით არსებულ მდგომარეობაზე იმსჯელეს
გერმანიის რისკის შეფასების ფედერალური ინსტიტუტის (BfR) პრეზიდენტი ანდრეას ჰენსელი და ამავე ინსტიტუტის აღმასრულებელი ხელმძღვანელი მაგნუს იეგერი, საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველ მოადგილეს, ნოდარ კერესელიძეს და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორს, ლევან უჯმაჯურიძეს შეხვდნენ.
მხარეებმა ქვეყანაში სურსათის უვნებლობის კუთხით არსებულ მდგომარეობაზე იმსჯელეს. ნოდარ კერესელიძის განცხადებით, ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულებით გათვალისწინებული კანონმდებლობის ჰარმონიზაციის პროცესი თანმიმდევრულად მიმდინარეობს; პარალელურად, ძლიერდება ის სამსახურები, რომლებიც სურსათის უვნებლობის მიმართულებით მუშაობს.
საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, გერმანელმა სტუმრებმა შეხვედრა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის რისკის შეფასების სამსახურის წარმომადგენლებთანაც გამართეს და განხორციელებულ პროექტებს გაეცნენ.
„ჩვენ ვგეგმავთ საქართველოს მხარესთან თანამშრომლობის გაღრმავებას. გვსურს რისკის შეფასების მართვისა და კომუნიკაციის სისტემის ჩამოყალიბებაში ჩვენი გამოცდილება გაგიზიაროთ. მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ რისკის შეფასების მიმართულებით საქმიანობაში გაქვთ წინგადადგმული ნაბიჯები“, - აღნიშნა ანდრეას ჰენსელმა.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სურსათის ეროვნული სააგენტოს, სანიტარიის, ჰიგიენის და სამედიცინო ეკოლოგიის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში, სტუმრებმა ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე გაშენებული ქართული ვაზის კოლექცია დაათვალიერეს და ქართული იშვიათი ჯიშებისგან დაყენებული ღვინოები დააგემოვნეს

The issues related to the food safety situation in Georgia was discussed at the meeting
Under the frame of the official visit to Georgia, the President of the German Federal Institute for Risk Assessment (BfR), Andreas Hensel and Executive Director of the Federal Institute for Risk Assessment (BfR), Magnus Jäger met with the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nodar Kereselidze and Director of the Scientific Research Center of Agriculture, Levan Ujmajuridze.
The participants discussed issues related to the food safety situation in Georgia. According to Nodar Kereselidze, the harmonization process of Georgian legislation with the European legislation as envisaged by the Association Agreement is in progress; At the same time, regulatory agencies responsible for food safety  services are getting stronger.
Within the visit, German guests held a meeting with the representatives of the  Risk Assessment Division of the Scientific Research Center of Agriculture and got acquainted with the implemented projects.
"We plan to enhance cooperation with Georgian side. We would like to share our experiences and provide our Georgian partners with the information regarding how to establish a risk assessment management and communication system. We appreciate the fact, that you have stepped forward in the direction of risk assessment " - Andreas Hensel said.
The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, National Food Agency, Sanitary, Hygiene and Medical Ecology Research Institute attended the meeting.
Under the frame of the visit, the guests visited the demonstrative-research base of the Scientific-Research Center of Agriculture in village Jighaura, where they have seen unique and rare species of Georgian grape varieties and tasted wines made from them.