ახალი გრანტი საქართველოს დაცული ტერიტორიების განვითარებისთვის
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში პროექტის დაცული ტერიტორიების სისტემის ფინანსური მდგრადობის გაძლიერება საქართველოში  საგრანტო ხელშეკრულება გაფორმდა, რომელსაც ხელი მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა და  გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე მუნხტუია ალტანგერელმა მოაწერეს.
დაცული ტერიტორიების გაძლიერებისთვის, ხელშეკრულებით გათვალისწინებული თანხა 9,785,000 აშშ დოლარს შეადგენს, რომლის ფარგლებშიც დაცული ტერიტორიების სააგენტო გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდისგან (GEF) 1,826,484 დოლარის ოდენობის გრანტს მიიღებს.
პროექტი დაცული ტერიტორიების სისტემის ფინანსური მდგრადობის გაძლიერება საქართველოში  ითვალისწინებს 12 სამიზნე დაცულ ტერიტორიაზე ფინანსური მდგრადობის უზრუნველყოფას. კერძოდ, პროგრამის სამიზნე ტერიტორიებია: ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკი, ლაგოდეხის დაცული ტერიტორია, ვაშლოვანის დაცული ტერიტორია, თუშეთის დაცული ტერიტორია, თუშეთის დაცული ლანდშაფტი, მტირალას ეროვნული პარკი, ჯავახეთის ეროვნული პარკი, ყაზბეგის ეროვნული პარკი, ალგეთის ეროვნული პარკი, კინტრიშის დაცული ტერიტორია, მაჭახელას ეროვნული პარკი, ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიები.
აღნიშნული გრანტი ხელს შეუწყობს დაცული ტერიტორიების სისტემის ფინანსური მდგრადობის და შესაძლებლობების გაუმჯობესებას. პროექტის ფარგლებში, განხორციელდება საკონსულტაციო მომსახურება, სტრატეგიული დოკუმენტების შექმნა, ახალი ტექნოლოგიების დანერგვა, ინვენტარის შეძენა და სხვ.  პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს დაცულ ტერიტორიებზე ეკო-ტურიზმის განვითარებას, რაც გააუმჯობესებს დაცული ტერიტორიების მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
პროექტი 5-წლიანია და განხორციელდება გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF),  გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), კავკასიის ბუნების ფონდისა (СNF) და საქართველოს ბანკის ფინანსური მხარდაჭერით.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia,  Levan Davitashvili and the UNDP Deputy Resident Representative, Munkhtuya Altangerel signed a grant agreement on the project ‘’ Enhancing Financial Sustainability of the Protected Areas System in Georgia’’ . The agreement amounts to 9,785,000 US dollars under which the Agency for Protected Areas will receive 1,826,484 USD from the Global Environmental Fund (GEF).
The project " Enhancing Financial Sustainability of the Protected Areas System in Georgia" envisages financial sustainability in 12 target protected areas.
Specifically, the target areas include: Borjomi-Kharagauli National Park, Vashlovani Protected Area, Tusheti Protected Territory, Tusheti Protected Landscape, Mtirala National Park, Javakheti National Park, Kazbegi National Park, Algeti National Park, Kintrishi Protected Area, Machakhela National Park, Pshav-Khevsureti protected territories .
The grant will facilitate to the improvement of financial sustainability and capacity building in the protected areas system. Within the frame of the project, consultations will be provided, strategic documents will be created, new technologies will be introduced, inventory will be purchased etc.
Implementation of the project will facilitate to the development of eco-tourism in the protected areas, which will further improve the socio-economic situation of the residents living nearby protected areas.
The 5 year project will be implemented by the financial support of the Global Environmental Fund (GEF), UNDP, Caucasus Nature Fund (CNF) and Bank of Georgia.