ლევან დავითაშვილი: „ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელის გაფართოება სამინისტროს პრიორიტეტია“
„ჰაერის ხარისხის შეფასების გამართული სისტემა არის უპირველესი პირობა ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების უზრუნველსაყოფად. ამიტომ, ბოლო წლებში სამინისტროს ძალისხმევა დიდწილად სწორედ ამ სისტემის პრაქტიკულად ხელახლა ჩამოყალიბებისკენ იყო მიმართული. მნიშვნელოვნად გაფართოვდა მონიტორინგის ქსელი. თუკი 2012 წელს ჰაერის ხარისხის შეფასება ხორციელდებოდა ქვეყანის მხოლოდ 4 ქალაქში, ისიც მოძველებული არაავტომატური ტექნიკითა და მეთოდოლოგიით, 2018 წელს გვაქვს 8 ავტომატური სადგური და 1 მობილური სადგური, რომლის საშუალებით შესაძლებელია ქვეყნის ყველა წერტილში გაზომვების ჩატარება. ავტომატური სადგურების უმეტესობა დონორების -ნიდერლანდების სამეფოსა და იაპონიის მთავრობების მხარდაჭერით იქნა შეძენილი. ასევე საქართველოს 25 ქალაქში ტარდება ინდიკატორულ გაზომვები, რომლის ნიმუშები იგზავნება ბრიტანეთის წამყვან ლაბორატორიაში და შედეგების გამოთვლა ხდება ევროპული სტანდარტების მიხედვით.
მონიტორინგის ქსელის გაფართოება სამინისტროს პრიორიტეტია. მიმდინარე წელს ახალი ავტომატური სადგურები ამოქმედდება ქ. რუსთავსა და ქ. კასპში. ასევე სამინისტრო, საკუთარი რესურსების გამოყენების პარალელურად, აქტიურად მუშაობს დონორ ორგანიზაციებთან და პარტნიორ ქვეყნებთან. შედეგად, რამდენიმე დღის წინ ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გავაფორმეთ იტალიის რესპუბლიკის გარემოს, ხმელეთისა და ზღვის სამინისტროსთან, რომლის ფარგლებში მიმდინარე და მომავალ წელს დაგეგმილია ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მოდელირებისა და პროგნოზირების სისტემის დანერგვა, 5 ახალი მონიტორინგის სადგურის შეძენა და ინსტალირება. ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მოდელირება შეფასების თანამედროვე ევროპული ინსტრუმენტია, რომელიც იძლევა ჰაერის ხარისხის მდგომარეობის სრულ სურათს მთელი ქვეყნისთვის ანუ მოდელირების არეალის ნებისმიერ წერტილში გვექნება ინფორმაცია ჰაერის ხარისხის შესახებ.“- ლევან დავითაშვილი

Levan Davitashvili: "The expansion of atmospheric air quality monitoring network is the priority of the Ministry"
"The system of air quality assessment is the primary condition to improve the air quality in the country. In recent years, the efforts of the Ministry were mostly directed towards the re-establishment of this system. However, the monitoring network has been significantly expanded over the years. If in 2012, the evaluation of air quality was taken in 4 cities, using an out-of-date non automatic equipment and methodology,  in 2018 we already had 8 automatic stations and 1 mobile station to measure all the points across the country. Most of the automatic stations were purchased by donors from the governments of Netherlands and Japan. At present indicative type measurements are taken in 25 cities of Georgia, the samples are sent to the UK's leading laboratory and the processing of results are undertaken in accordance with the European standards.
''The expansion of the monitoring network is the priority of the Ministry. This year, new stations will be operated in Rustavi and Kaspi. The Ministry actively cooperatives with the donor organizations and partner countries. We have signed a Memorandum of Cooperation with the Ministry for Environment, Land and Sea Protection of Italy. Under the memorandum the atmospheric air quality modeling and forecasting system will be introduced in the country, also 5 new monitoring stations will be purchased and installed.The atmospheric air quality modeling is a modern, European mechanism of evaluation, which gives a full picture on the quality of air across the country, we will have an information about air quality at any point of the modeling area "- Levan Davitashvili noted.