ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის შემცველობა ზღვრულად დასაშვებ ნორმას არ აჭარბებს
ტყვიით მოწამვლის ფაქტებთან დაკავშირებული საზოგადოების გაზრდილი ინტერესიდან გამომდინარე გარემოს ეროვნულმა სააგენტომ 2018 წლის სექტემბრიდან დედაქალაქში გააფართოვა ტყვიის მონიტორინგის არეალი. სინჯების აღება ძირითადად საავტომობილო გზის პირას და საბავშვო ბაღებისა და სკოლის ეზოებში ხორციელდებოდა.
თბილისის სხვადასხვა წერტილებში აღებული 60-ზე მეტი სინჯიდან არცერთში არ დაფიქსირდა ზღვრულ მნიშვნელობაზე გადაჭარბება.
„ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ არაერთგზის გავრცელებული ინფორმაცია იმის შესახებ თითქოს საქართველოს ან თბილისის ატმოსფერული ჰაერის მთავარ პრობლემა ტყვიით დაბინძურებაა არ შეესაბამება სიმართლეს. კერძოდ, დედაქალაქის ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის შემცველობის მონიტორინგი ყოველთვის მიმდინარეობდა და ეს მაჩვენებელი სულ მცირე ბოლო ათი წლის მანძილზე არ აჭარბებს ევროპულ ზღვრულ მნიშვნელობას. მეტიც, ჩატარებული კვლელვების მიხედვით, რომ ტყვიის კონცენტრაცია ატმოსფერულ ჰაერში ყოველწლიურად კლებულობს და დადგენილ ნორმასთან შედარებით ძალიან მცირეა. ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის შემცველობის მონიტორინგი 2014 წლიდან ბათუმში, ქუთაისსა და რუსთავშიც მიმდინარეობს.“ - ლევან დავითაშვილი

The lead content in the atmospheric air does not exceed the permissible limit
Since September 2018, as a result of the increasing interest of Georgian population related to the lead poisoning, the National Environmental Agency has expanded the scope of lead monitoring in Tbilisi. The samples were mainly taken from road, kindergartens and school yards.
More than 60 samples were taken from different points of Tbilisi, although non of them revealed to exceed the permissible limits. "It should be noted, that continuous reporting, that, the main problem in Georgia or Tbilisi related to the high concentration of lead in the atmosphere is not true. In particular, monitoring on lead in the atmospheric air has always been underway over the last ten years and the indicator has never exceeded the lead limit, which is defined in accordance with the European limits for air quality.
Furthermore, according to the conducted research, the concentration of lead is reduced in the atmospheric air each year and is decreased relatively compared to the established norm. Monitoring of lead in the atmosphere is being carried out in Batumi, Kutaisi and Rustavi since 2014. "- Levan Davitashvili said.