სახელმწიფო თხილის კულტურის დაცვის ღონისძიებებზე დარგის წარმომადგენლებთან ერთად მუშაობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი,  ზუგდიდში, საქართველოს თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის (GHGA-ის) მე-3  კონფერენციას დაესწრო. კონფერენციაზე  თხილის სექტორში  არსებულ გამოწვევებსა  და მათი გადაჭრის გზებზე იმსჯელეს.  მინისტრმა  ხაზი გაუსვა მეთხილეობის დარგის განვითარების მნიშვნელობას, დეტალურად ისაუბრა   სახელმწიფოს ხედვასა და    თხილის კულტურის  დაცვის მიზნით დაგეგმილ  ხელშემწყობ ღონისძიებებზე.
„მნიშვნელოვანია, რომ ერთობლივი ძალებით გავუმკლავდეთ არსებულ გამოწვევას. თხილის მწარმოებელ ასოციაციაში შარშან რამდენიმე ასეულ ფერმერთან ერთად გამოვცადეთ პროგრამა, რომელმაც ძალიან კარგი შედეგები მოგვცა. ჩვენ უნდა გავზარდოთ ფერმერთა ჩართულობა. წელს 15 ათასამდე ფერმერის ჩართვასა და მობილიზებას ვცდილობთ თხილის გადარჩენის პროგრამაში. საამისოდ მნიშვნელოვანი საბიუჯეტო სახსრებიც არის გამოყოფილი. პროგრამის არსი მდგომარეობს იმაში, რომ ფერმერებმა ყველა აგროღონისძიება ჩაატარონ იმ რჩევების შესაბამისად, რომლებსაც სამინისტრო და თხილის მწარმოებელთა ასოციაცია ერთობლივად მოამზადებენ. ამ პროცესის ხელშეწყობის მიზნით, სახელმწიფო შეისყიდის და ასოციაციას გადასცემს  2000 ერთეულ მაღალი ეფექტიანობის შესაწამლ აპარატს  და უსაფრთხოების საშუალებებს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
კონფერენციას დაესწრო და მონაწილეებს სიტყვით მიმართა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID)  მისიის ხელმძღვანელმა პიტერ ა. ვიბლერმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, „თხილის დაცვის პროგრამაზე“  დარგის წარმომადგენლებთან და  საქართველოს თხილის მწარმოებელთა ასოციაციასთან ერთად, რომელიც  8000-მდე წევრს აერთიანებს,   წლის დასაწყისიდან  მუშაობს. პროგრამის ფარგლებში სახელმწიფოს და ასოციაციის მონაწილეობით, შემუშავებულია კომპლექსური ღონისძიებების გეგმა, რომელიც    მეთხილე ფერმერებს საშუალებას მისცემს თხილის დაცვის  და მაღალი ხარისხის მოსავლის მიღების მიზნით, მავნებებლების და სოკოვანი დაავადებების წინააღმდეგ დროულად და ეფექტიანად ჩაატარონ აგროსამუშაოები, რათა თავიდან აიცილონ  თხილის მოსავლის დაზიანება და ეკონომიკური ზარალი.
თავის მხრივ, მეთხილეთა ასოციაცია, ასოციაციის წევრებს სთავაზობს  შეღავათებს   მომსახურებაზე:   ნიადაგის გამოკვლევა, თხილის მოვლა-მოყვანისთვის აუცილებელი ტექნიკის გამოყენება, მოსავლის შრობა, სასუქებისა და  პესტიციდების შესაძენად აგროკრედიტებზე ხელმისაწვდომობა.
კონფერენციას ესწრებოდა  პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი რეგიონული განვითარების საკითხებში სოზარ სუბარი, რომელმაც  აღნიშნა რომ მეთხილეობის დარგში არსებული პრობლემური საკითხების გადაჭრისთვის, მნიშვნელოვანია ადგილობრივი თვითმმართველობების ჩართულობა.
სახელმწიფო რწმუნებულმა სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში ალექსანდრე მოწერელიამ ვრცლად ისაუბრა რეგიონში თხილის სექტორში  არსებულ ვითარებაზე და დაგეგმილ ღონისძიებებზე.
კონფერენციის მუშაობაში  400-მდე ფერმერი, მსხვილი მწარმოებლები,  ექსპორტიორები, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრი, რეგიონების სახელმწიფო რწმუნებულები, არასამთავრობო, საერთაშორისო და დონორი  ორგანიზაციების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

Georgian Government along with the representatives of agrarian sector takes measures to protect hazelnut crop
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili attended the 3rd Conference of Georgian Hazelnut Growers Association (GHGA) in Zugdidi. The participants discussed challenges facing the hazelnut sector and overviewed ways of solution. Government vision, the importance of the development of hazelnut sector and thus related planned activities was stressed by the Minister at the meeting.
"Considering current challenge, consolidation is very important for us We should deal with the it with joint efforts. Last year, in Georgian Hazelnut Growers Association, along with hundreds of farmers we tested a program and received very positive results. We need to increase farmers' involvement. This year we are trying to involve about 15,000 farmers in hazelnut protection program. Budget funds are already allocated. The program aims farmers to take into account recommendations of the Ministry and Hazelnut Growers Association while doing their farming activities. In order to facilitate the process, the state purchases and transfers Association 2000 high efficiency treatment equipment and security tools " - said Levan Davitashvili.The Mission Director of USAID/Georgia, Peter A. Wiebler made a speech at the conference.
Since the beginning of this year, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture along with the Hazelnut Growers Association (which embraces 8000 members) started to work on the Hazelnut Protection Program". The above mentioned process included elaboration of the plan which embraces complex measures. Subsequently, all supporting activities will enable farmers to receive a high quality harvest, furthermore, they will timely take treatment activities against dangerous pests and fungal diseases to avoid hazelnut crop damage and yield losses.
On the other hand, the Association offers  its members preferential services: soil research, equipment for hazelnut chemical treatment activities, crop drying, an access to agrocredit to buy fertilizers and pesticides. The Prime Minister's Advisor on Regional Development, Sozar Subari stressed, that involvement of local self-governments is crucial to deal with hazelnut related issues. The State Representative in Samegrelo-Zemo Svaneti region, Alexandre Motseriela drew his attention to the current situation in the hazelnut sector and highlighted planned events.
About 400 farmers, large producers, exporters, Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara, representatives of regional governments, non-governmental, international and donor organizations participated in the conference.