ლევან დავითაშვილი რომში IFAD-ის მმართველი საბჭოს შეხვედრაში მონაწილეობდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, იტალიის რესპუბლიკის დედაქალაქ რომში, სოფლის განვითარების საერთაშორისო ფონდის (IFAD) მმართველი საბჭოს 42-ე სესიაში მიიღო მონაწილეობა. სესია, რომელსაც  190 ქვეყნის  ოფიციალური დელეგაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, იტალიის პრემიერ-მინისტრმა, ჯუზეპე კონტიმ, სოფლის განვითარების საერთაშორისო ფონდის პრეზიდენტმა, ჯილბერტ ჰუნგბომ და რომის პაპმა, ფრანსისმა გახსნეს. წლევანდელი შეხვედრის მთავარ თემას  სიღარიბის დაძლევა, შიმშილის წინააღმდეგ ბრძოლა და სასურსათო სუვერენიტეტის მხარდაჭერა წარმოადგენდა. რომის პაპმა საკუთარ გამოსვლაში ყურადღება უსაფრთხო და უვნებელ სურსათზე ადამიანის თანაბარ ხელმისაწვდომობაზე გაამახვილა.
იტალიის პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ სოფლის განვითარების საერთაშორისო ფონდის მიერ განსაზღვრული მიზნები უნდა იყოს თანაბარი ყველასთვის და ემსახურებოდეს ახალგაზრდების და ქალების მეტად ჩართულობას სოფლის განვითარების და ეკონომიკური კეთილდღეობის გაუმჯობესების მიმართულებით.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ლევან დავითაშვილის განცხადებით, ყველა ქვეყანას აქვს გაეროს მიერ გაწერილი დღის წესრიგი მდგრადი განვითარების მიზნების განსახორციელებლად და საქართველოს მთავრობა მხარს უჭერს ყველა იმ ინიციატივას, რაც მიმართულია ახალგაზრდა ფერმერების, მოწყვლადი ჯგუფებისთვის ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის და სოფლის განვითარების ინიციატივების განსახორციელებლად.

Levan Davitashvili participated in the session of the IFAD Governing Council in Rome
The Minister of Environmental Protection and Agriculture,  Levan Davitashvili took part in the 42nd Session of the International Fund for Agricultural Development (IFAD) in the capital of Italy, Rome.
The Prime Minister of Italy, Giuseppe Conte, President of the International Fund for Agricultural Development, Gilbert Houngbo and the Head of the Catholic Church, Pope Francis opened the session, which was attended by the representatives of 190 countries.
The eradication of poverty, fight against the hunger and promotion of food sovereignty was the main topic to discuss at the session this year. At the opening ceremony Pope Francis made a focus on the provision of equal opportunities for population to have an access to safe and nutritious food.
The Prime Minister of Italy noted, that goals set by the International Fund for Agricultural Development (IFAD) should be equal to everyone and engage more and more young people and women in rural development to improve economic growth and human well-being.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili declared, that all countries undertake commitments to implement goals of the 2030 Agenda for Sustainable Development adopted by the UN, hereto, Georgian government promotes all initiatives to support young farmers and vulnerable groups to have an access to financial resources and to develop rural environment in a sustainable way.