გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამის (NAHP) 33-ე შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამის (NAHP) სამეთვალყურეო ჯგუფის რიგით 33-ე შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი უძღვებოდა.
მისასალმებელ სიტყვაში გიორგი ხანიშვილმა მადლობა გადაუხადა სამეთვალყურეო ჯგუფის წევრებს 10 წლიანი მუშაობისთვის. მუშაობის პროცესში დაგროვილი გამოცდილება უმნიშვნელოვანესად შეაფასა და განაცხადა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის პროგრამის დასრულებასთან დაკავშირებით სამეთვალყურეო ჯგუფის მენეჯმენტს  სამინისტროს სურსათის და სოფლის განვითარების დეპარტამენტი გადაიბარებს.
„მადლობა მინდა გადავუხარო დონორ ორგანიზაციებს და ექსპერტებს პროგრამის განხორცილებაში შეტანილი წვლილისთვის.  პროგრამის ფარგლებში ხელშესახები შედეგები გვაქვს, მაგრამ პერსპექტივაში გამოწვევები ბევრია, ამიტომ ვფიქრობ დონორები ჩვენს გვერდით იქნებიან და მომავალშიც ეფექტიან თანამშრომლობას გავაგრძელებთ“ - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ცხოველთა დაავადებების ზედამხედველობისა და კონტროლის კუთხით განხორციელებულ ღონისძიებებს. სურსათის ეროვნული სააგენტოს, სამინისტროს ლაბორატორიის, დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებმა მიმდინარე აქტივობების და სამომავლო გეგმების შესახებ ისაუბრეს.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის ზურაბ ჩეკურაშვილის განცხადებით, მიმდინარეობს მუშაობა რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის და მესტიის მუნიციპალიტეტების ცხოველთა დაავადებებისგან თავისუფალ ზონად გამოცხადების შესახებ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA), საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) სოფლის მეურნეობის განვითარების დეპარტამენტის, გაეროს სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO), საფრთხეების შემცირების სააგენტოს (DTRA), ავსტრიის განვითარების სააგენტოს (ADA), საქართველოში შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის (SCO) და ევროკავშირის (EU) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The 33rd meeting of the National Animal Health Program (NAHP) was held at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture
The 33rd meeting of the National Animal Health Program (NAHP) was held at the Ministry of Environment Protection and Agriculture.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture,  Giorgi Khanishvili headed the meeting. In his welcoming speech Giorgi Khanishvili thanked members of the Supervisory Group for 10 years of work. He positively evaluated experience accumulated in the work process and noted, that as a result of the completion of the Program administered by the United States Department of Agriculture,  the Department of Food and Rural Development of the Ministry will take the management of the Supervisory Group.
"I would like to thank donor organizations and experts for their contribution to the implementation of the program. We have tangible results within the program, but there are many challenges as well, therefore, I think donors will support us and we will continue our effective and fruitful cooperation in the future "- said Giorgi Khanishvili.
The sides were  focused on the measures implemented in the fields of supervision and control of animal diseases. Representatives of National Food Agency, Laboratory of the Ministry, National Center for Disease Control and Public Health underlined current activities and future plans.
Zurab Chekurashvili, head of the National Food Agency stated that the Agency plans to announce Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti and Mestia municipalities as the disease free zones.
The representatives of the US Department of Agriculture (USDA), (GIPA) Agriculture Development Department, UN Food and Agriculture Organization (FAO), Draft Treasury Reduction Agency (DTRA), Austrian Development Agency (ADA), Swiss Cooperation Office (SCO) and EU (EU) representation in Georgia attended the meeting.