• ლევან დავითაშვილმა: „ფერმერებისა და მეწარმეებისთვის მაქსიმალურად ხელმისაწვდომია ფინანსური რესურსი. ახალი საწარმოების შექმნამ განაპირობა აგრარული დარგის განვითარების სტიმულირება, განვითარდა სასოფლო-სამეურნეო ინფრასტრუქტურა, გაიზარდა საექსპორტო პოტენციალის მქონე პროდუქციის წარმოება”.
„სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსურმა მხარდაჭერამ მეწარმეებს წარმოების განვითარება-გაფართოებისთვის დამატებითი ბიძგი მისცა“. აღნიშნული განცხადება საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა დღეს პარლამენტში „მინისტრის საათის“ ფარგლებში გამოსვლისას გააკეთა.
მინისტრის ინფორმაციით, დღეისათვის სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებულია 900-ზე მეტი მოქმედი და 188 ახალი საწარმო, გაშენებულია 6,347 ჰა-ზე მეტი მრავალწლოვანი ბაღი, სადაც სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება 34 მილიონ ლარს აღწევს. რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 960 ჰა-მდე ჩაის პლანტაციას; პროექტში ჩართულ ბენეფიციართა უმრავლესობას კოოპერატივები შეადგენენ.
„2013 წლიდან დღემდე, 34 000-ზე მეტი სესხია გაცემული და პორტფელი 1 მილიარდ 800 მილიონ ლარს აჭარბებს. ყოველივე ზემოაღნიშნულმა,  განაპირობა ის, რომ პროექტის იმ ბენეფიციარების მიერ, რომლებიც რეგისტრირებულები არიან გადასახადის გადამხდელად და ასეთი დაახლოებით 13,000 -ია, 2013-2017 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტში გადახდილი აქვთ 620 მილიონ ლარზე მეტი“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
• წინასწარი მონაცემებით, 2018 წლის 3 კვარტალში, აგროსასურსათო სექტორში შექმნილი დამატებული ღირებულება მიმდინარე ფასებში 3.6 მლრდ ლარს შეადგენს, რაც 215 მლნ ლარით (6.3%) აღემატება წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს.  „სოფლის მეურნეობა ეკონომიკის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი დარგია ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკის, სადაც ქვეყნის მოსახლეობის დაახლოებით 42%-ია დასაქმებული. ამ დარგშია არის მემკვიდრეობით მიღებული პრობლემები და არის დიდი გამოწვევები. თუმცა, ბოლო წლებში ჩვენს გავქვს მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების გაუმჯობესება სხვადასხვა მიმართულებით. 2012 წლიდან აგროსასურსათო პროდუქციის ზრდა 41%-ით არის გაზრდილი“ - აღნიშნა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა დღეს პარლამენტში „მინისტრის საათის“ ფარგლებში გამოსვლისას.მინისტრის ინფორმაციით, აღნიშნულ პერიოდში, წინასწარი მონაცემებით, 4%-ით გაიზარდა სოფლის მეურნეობის სექტორში შექმნილი დამატებული ღირებულება, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, 2017 წელს დაფიქსირებული შემცირების შემდეგ. გაზრდილია, როგორც მემცენარეობის, ასევე მეცხოველეობის დარგში შექმნილი დამატებული ღირებულება.რაც შეეხება სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების გადამამუშავებელ სექტორში შექმნილ დამატებულ ღირებულებას, 2018 წლის 3 კვარტალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 10%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. ზრდა ძირითადად განაპირობა ალკოჰოლური სასმელების და მინერალური წყლების და უალკოჰოლო სასმელების წარმოების მაღალმა მაჩვენებელმა, რაც შესაბამისად 33.1 (13.0%) და 69.0 (29.1%) მლნ ლარით აღემატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებლებს.
• 2018 წელს, საქართველოდან ექსპორტირებულია 959.2 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქცია, რაც 23.2%-ით მეტია 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე (2017 წელს ექსპორტირებული იყო 778.3 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქცია)
• 2018 წლის წინასწარი მონაცემებით, 3 კვარტალში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, აგრობიზნესის მთლიანი გამოშვება 337.2 მლნ ლარით (5.2%) გაიზარდა და 6.8 მლრდ ლარს მიაღწია.
• წინასწარი მონაცემებით, 2018 წლის 3 კვარტალში, ბიზნეს სექტორში, სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვება, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 10.8%-ით (31 მლნ ლარი) გაიზარდა.2017 წელს, ბიზნეს სექტორის გამოშვების წილმა სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობის მთლიან გამოშვებაში 11% შეადგინა, რაც 1.2 პროცენტული პუნქტით აღემატება 2016 წლის და 3.5 პროცენტული პუნქტით აღემატება 2012 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს, რაც სოფლის მეურნეობით ბიზნესის მზარდ დაინტერესებაზე მიუთითებს.
• ღვინო
2019 წლის რთველის პერიოდში მევენახეობის ადგილწარმოშობის ორ ზონაში „ქინძმარაულსა“ და „მუკუზანში“ ფერმერებს ყურძნის რეალიზაცია შეეძლებათ მხოლოდ ვენახების კადასტრის პროგრამის საფუძველზე. ამის შესახებ, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა დღეს პარლამენტში „მინისტრის საათის“ ფარგლებში გამოსვლისას აღნიშნა.
„2019 წელს ორ მნიშვნელოვან ადგილწარმოშობის ზონაში - „ქინძმარაულსა“ და „მუკუზანში“ ყურძნის ჩაბარება, აღრიცხვა და გადამუშავება მოხდება ფერმერის კადასტრის ელექტრონული სისტემაში დარეგისტრირების შემდეგ და არსებული ტრადიცია, სოფლის გამგებლების მიერ ცნობების გაცემა  ამ ზონებში აღარ იქნება საჭირო.  ანალოგიური სისტემა მუშაობს ევროპის ქვეყნებში და ეს სიახლე კიდევ უფრო აამაღლებს ქართული ღვინის საიმედოობასა და რეპუტაციას“ - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
მისი განცხადებით, მეღვინეობის დარგში წარმატებულად მიმდინარეობს მუშაობა ღვინის ხარისხის კონტროლის ახალი სისტემების დანერგვის მიმართულებით, ასევე წარმატებით ხორციელდება ახალი საექსპორტო ბაზრების ათვისების სტრატეგია, რაც ასახულია ექსპორტის მზარდ მაჩვენებლებზე.
• 2018 წელს, საქართველოდან მსოფლიოს 53 ქვეყანაში  86,2 მლნ ბოთლი (0,75 ლ) ღვინოა ექსპორტირებული, რაც ბოლო თითქმის 30 წლის  რეკორდული მაჩვენებელია.
ზრდამ, 2017 წელთან შედარებით, 13%-ს მიაღწია. ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 203 მლნ აშშ დოლარს აღწევს,  რაც 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 20%-ითაა გაზრდილი. ექსპორტი გაზრდილია ქართული ღვინის სტრატეგიულ და ტრადიციულ ბაზრებზე, ევროპისა  და აზიის მიმართულებით;

‘’Minister’s Hour’’ -Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili presents a report at the hearing session, Parliament of Georgia
Levan Davitashvili: "Farmers and entrepreneurs have an access to the best possible financial resources. The creation of new enterprises has contributed to the development of the agricultural sector and agricultural infrastructure, increased production of high quality products -with high export potential.
"Financial support from state has given entrepreneurs an additional push for the development and expansion of their production."  stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili, in his speech during the "Minister's Hours" today.
According to the Minister, more than 900 old and 188 new enterprises have been funded by the state, more than 6,347 hectares of perennial gardens have been planted, where state financing reached to 34 million gel. up to 960 hectares of tea plantations have been restored; The majority of beneficiaries involved in the project are cooperatives.
"Since 2013, more than 34 000 loans have been issued, thereby, the portfolio exceeds 1 billion 800 million Gel. All of the above mentioned has led to the fact, that beneficiaries of the project are registered as taxpayers (their number has reached to 13,000,) who paid more than 620 million GEL in the state budget in 2013-2017 "said Levan Davitashvili.
• According to the preliminary data, the value added in the agricultural sector in the three quarters of 2018 amounts to 3.6 billion gel, which is 215 million gel (6.3%) higher than the same figure in the previous year.
"Agriculture is one of the most important sector in our country's economy, which employes  approximately 42% of the country's population.
Agricultural field has inherited problems and faces great challenges as well. However, in recent years we have improved macroeconomic indicators in different directions. Since 2012 the growth of agro-food products has increased by 41% "said Levan Davitashvili.
According to the Minister, additional value in the agriculture sector increased by 4% in the mentioned period, which is especially important after the reduction detected in 2017. added value is increased in the fields of plant protection and animal husbandry.
As for the added value created in the agricultural products processing sector, according to the data given in the three quarters of 2018, the increase was 10% compared to the same period of the previous year. The increase was largely caused by alcoholic beverages and mineral water and non-alcoholic beverages production, which is higher than 33.1 (13.0%) and 69.0 (29.1%) mln gel than it was in the previous year.
• In 2018, Georgia exported 959.2 million US dollars worth of agro products, which is 23.2% more than the same figure in 2017 (in 2017, 778.3 million US dollars worth of agricultural products were exported)
• According to the preliminary data statistics in 2018, total agro business output increased by 337.2 million gel (5.2%) and reached 6.8 billion gel compared to the corresponding period of the previous year.
• According to the preliminary data, the output of rural, forestry and fishery products in the business sector was increased by 10.8% (31 million GEL) in the three quarters of 2018  compared with the same period of last year.
In 2017, the total share of business sector amounted to 11 percent in rural, forestry and fish farming, which is 1.2 percentage points higher than it was in 2016 and 3.5 percentage more than in 2012, indicating the growing interest in agriculture business.
• Wine
In 2019 grape harvest, in viticulture two zones in ‘’Kindzmarauli’’ and ‘’Mukuzani’’, the farmers will be able to sell grape on the basis of the vineyard cadastre program. The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili, said in his speech during the "Minister's Hours" today.
"In 2019, delivering, processing or registering of grape in the appellation of origin " Kindzmarauli "and "Mukuzani’’ will be allowed after the registration in the farming cadastre electronic system therefore, the existing old tradition -issuance of certificates  by the village governors will no longer be required in these zones. The similar system works in European countries and this will further increase the reliability and reputation of Georgian wine "- noted Levan Davitashvili.
According to the Minister, the successful introduction of a wine control system is  being implemented in the wine sector as well as implementation of the strategy to increase an access to the new export markets, which is well reflected in the export indicators referring a trend of growth in exports.
• In 2018, Georgia exported about 86,2 million bottles (0,75 l) in 53 countries, which is the record number in the last 30 years. Increase in growth, compared to 2017, reached 13%. Exported wine worth 203 million US dollars, which is 20% higher than the same figure in 2017. Exports have been increased in Georgian wine strategic and traditional markets, in Europe and Asia;