მარნეულში მწვანე ნარჩენების სეპარირებული შეგროვებისა და რეციკლირების პილოტური პროექტი იწყება
პილოტური პროექტი მომზადდა და ხორციელდება ევროკავშირის პროექტის მხარდაჭერით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ადგილობრივი ხელისუფლებისა და მარნეულის კომპოსტირების საწარმოს თანამშრომლობით. პროექტი მიზნად ისახავს ქვეყანაში მუნიციპალური ნარჩენების სეპარირებული შეგროვებისა და რეციკლირების ხელშეწყობას, ასევე, იმ მწვანე ნარჩენების ეფექტიან გამოყენებას, რომლებიც რეგიონულ ნაგავსაყრელებზე ხვდება და მათი მოცულობის, დაახლოებით, 50%-ს იკავებს.
პილოტური პროექტის პრეზენტაციას ევროკავშირის ელჩი საქართველოში კარლ ჰარცელი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, ხატია წილოსანი, ქვემო ქართლის გუბერნატორის მოადგილე ზაურ დარგალი,  ქ. მარნეულის მერი ზაურ ტაბატაძე და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„ჩვენ ძალიან მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია მსგავსი ტიპის ინიციატივების მხარდაჭერა, ვინაიდან ეს არის კარგი შესაძლებლობა მარნეულის მუნიციპალიტეტში  საწარმოს მიერ მიღწეული შედეგები სხვადასხვა რეგიონში დაინერგოს. ასევე, მნიშვნელოვანი საკითხია ნარჩენების სწორი მართვა, დამუშავება და მისი ხელახალი დაბრუნება ბუნებაში“, - განაცხადა ხატია წილოსანმა.
„ევროკავშირი მსოფლიო ლიდერია გარემოსდაცვითი და ჯანდაცვის საკითხებში, რომლის მნიშვნელოვან შემადგენელს ნარჩენების მართვა წარმოადგენს. მოხარულები ვართ, რომ შეგვიძლია საკუთარი გამოცდილება საქართველოს გავუზიაროთ. ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი ამ პილოტური პროექტის საშუალებით ჩვენ ვამტკიცებთ, რომ საქართველოში არსებობს ნარჩენების უკეთესად მართვის  და მწვანე ნარჩენების სასარგებლო კომპოსტად გადაქცევის შესაძლებლობები“, - აღნიშნა ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში, კარლ ჰარცელმა.
პილოტური პროექტის პრეზენტაციის ფარგლებში, დიდი ზომის კონტეინერები დაიდგა საცხოვრებელ უბნებში და რამდენიმე საბავშვო ბაღში, ხოლო მცირე ზომის სამზარეულოს კონტეინერები დარიგდა სამიზნე ოჯახებსა და შერჩეულ საბავშვო ბაღებში. ამავე დროს გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა მოსარგებლე მხარეებთან, რომლის დროსაც ევროკავშირის ტექნიკური დახმარების პროექტის ექსპერტებმა მწვანე ნარჩენების შეგროვების მიზანი და მეთოდი განმარტეს.

Pilot Project for Green Waste Separation, Collection and Recycling to Launch in Marneuli
The pilot initiative was designed and supported by the EU funded "Technical assistance for the improvement of waste management systems in Georgia" project in cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Marneuli Composting Plant and the local government. The goal is to effectively utilise the green waste that currently goes into regional landfills – approximately 50% of total landfill volumes - as compost, thereby also cutting down on greenhouse gas emissions
Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia and Khatia Tsilosani, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, as well as local government representatives, including, Deputy of the State Representative -Governor in Kvemo Kartli Region, Mayor of Marneuli attended the event.
"We support similar initiatives that provide a good opportunity to introduce the same system in other regions to achieve similar results we received in Marneuli municipality. One of the crucial issues related to waste management, processing and retrieval of waste " Khatia Tsilosani said.
"The EU is a global leader in environmental and health issues. Waste management is a key part of this, and we are happy to share our experiences in Georgia.  Through this pilot action supported by the EU in Marneuli, we are showing that there are opportunities to better manage waste in Georgia and that green waste can be recycled to produce useful compost,” – stated Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia.
Within the pilot project presentation, large containers were placed in residential blocks and a number of kindergartens, while small kitchen bins were distributed among target residents and the staff of selected kindergartens. These actions were accompanied by information meetings with beneficiaries, where EU project experts explained the purpose and method of green waste collection.