"საჯარო ფორუმი" გარემოს ქმნი შენ
ნარჩენების მართვის მართვის გაუმჯობესება საქართველოში იყო  დღევანდელი საჯარო ფორუმის “Talking Environment – გარემოს ქმნი შენ“ განხილვის საგანი. ფორუმი ევროკავშირის მხარდაჭერით ჩატარდა და მასში მონაწილეობა ფართო საზოგადოების 400-ზე მეტმა წარმომადგენელმა მიიღო.
საჯარო ფორუმი ორგანიზებული იყო საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან, საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიასთან, თბილისის მერიასთან და არასამთავრობო ორგანიზაციათან  “ Georgia’s Environmental Outlook- GEO ”  მჭიდრო თანამშრომლობით.
საჯარო ფორუმმა შესაძლებლობა მისცა ახალგაზრდობის, სამოქალაქო საზოგადოების, ექსპერტული ჯგუფების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, მედიისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების 400 მეტ წარმომადგენელს ჩართულიყო საქართველოში ნარჩენების მართვის საკითხების შესახებ დისკუსიებში. ნარჩენების არასათანადო მართვით ქვეყანაში შექმნილ გამოწვევებზე, აგრეთვე ნარჩენების მართვის სფეროში მიმდინარე რეფორმებსა და მიღწეულ წარმატებებზე დეტალურად ისაუბრეს სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებმა და ადგილობრივმა ექსპერტებმა. ფორუმის მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ გაცნობოდნენ საერთაშორისო გამოცდილებას ნარჩენების მართვისა და ცირკულარული ეკონომიკის სფეროში.
ფორუმზე სიტყვით გამოვიდნენ: კარლ ჰარცელი, ევროკავშირის ელჩი საქართველოში; ლევან დავითაშვილი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი; კახა კუჭავა, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე; ხატია წილოსანი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე; გიორგი შუხოშვილი, საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიის დირექტორი; მაიკე დამენი, საერთაშორისო ექსპერტი; ხათუნა გოგალაძე, გარემოსდაცვითი პოლიტიკის ექსპერტი; ნინო თევზაძე, CENN.
„ევროკავშირი მსოფლიო ლიდერია გარემოს დაცვის სფეროში. მოხარული ვარ, რომ გარემოს და ადამიანების ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული საკითხები საზოგადოების დღის წესრიგში პრიორიტეტულ ადგილს იკავებს. სწორედ ამიტომ, ევროკავშირისთვის დიდი პატივია უმასპინძლოს დიდ საჯარო ფორუმს თბილისში, სადაც საზოგადოებას შესაძლებლობა ექნება ჩაერთოს ამ საკითხების განხილვაში და ამით ხელი შევუწყოთ საჯარო დისკუსიას. ჩვენზე დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა იმ ინტერესემა, რომელიც ამ ღონისძებამ გამოიწვია და ისეთი პარტნიორების მონაწილეობამ, როგორიც არის საქართველოს მთავრობა, საქართველოს პარლამენტი და სამოქალაქო საზოგადოება. მოუთმენლად ველით ჩვენი საქმიანობის გაგრძელებას საქართველოს მხარდასაჭერად, რათა ქვეყანამ შეძლოს ამ მნიშვნელოვანი საკითხების გადაჭრა“ - განაცხადა ელჩმა ჰარცელმა.
„მთავარ დაინტერესებულ მხარეებს შორის საქმიანობების კოორდინაცია, მათი და ასევე ფართო საზოგადოების მხრიდან ნარჩენების მართვის პროცესში საკუთარი როლისა და ვალდებულებების სათანადო გააზრება, ნარჩენების მართვის დარგში წარმატების მიღწევის
უმნიშვნელოვანესი წინაპირობაა“ - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა. „ამიტომ აუცილებელია, რომ საზოგადოებას და დაინტერესებულ მხარეებს ჰქონდეთ ინფორმაცია ნარჩენების მართვის სფეროში არსებული მდგომარეობის, ტენდენციებისა და დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ და აქტიურად იყვნენ ჩართული ამ პროცესებში“.
ევროკავშირის ელჩმა ჰარცელმა ფორუმზე გახსნიალად გამოაცხადა სოციალური მედია-კამპანია „ნარჩენების შემცირების გამოწვევა“, რომელიც მიზნად ისახავს ფართო საზოგადების ჩართვას ნარჩენების რაოდენობის მინიმიზაციაში მათი შემცირების, ხელახალი გამოყენების, გადამუშავების გზით. მან აღნიშნა, რომ ნარჩენების შემცირება არის ის, რაც თითოეულ ჩვენთაგანს ხელეწიფება - „ნარჩენების შემცირების გამოწვევით“ იმედი მაქვს, რომ ეს გზავნილი ფართო მასებს მიაღწევს.
ღონისძიება  დაიგეგმა ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მიერ ახლახან ჩატარებული კვლევის შედეგების გათვალისწინებით, რომლის თანახმადაც გარემოსდაცვითი საკითხები პრიორიტეტულ საკითხებად გამოიკვეთა ადგილობრივ მნიშვნელოვან საკითხების ჩამონათვალში. კერძოდ, საქართველოს მოქალაქეებს ყველაზე მეტად აღელვებს: ჰაერის დაბინძურება (57%), სურსათის უსაფრთხოება (44%) და საკვებ პროდუქტებში სახიფათო და ტოქსიკური ნივთიერებების არსებობა (40%). გამოკითხვის შედეგების თანახმად, თბილისის მოსახლეობისათვის ყველაზე მწვავე პრობლემას გარემოს დაბინძურება წარმოადგენს.

Looking into how waste management can be improved in Georgia was the focus of today’s Public Forum “Talking Environment” supported by the EU that brought together over 400 representatives of all parts of society.
The Public Forum was organized  in cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solid Waste Management Company of Georgia, Tbilisi City Hall and the organization “Georgia’s Environmental Outlook- GEO”.
The Public Forum provided a platform for over 400 representatives of general public, youth, civil society, local and international experts, international organizations, media and other stakeholders to engage in discussions on waste management related issues in Georgia. Challenges induced by improper waste management in Georgia, as well as achievements and reforms carried out in the field of waste management were the main topics discussed at depth by the representatives of respective governmental institutions and local experts. Participants of the Public Forum also had an opportunity to familiarize themselves with international practices in waste management and circular economy.
Among the key speakers of the Public Forum were: H.E. Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia, Mr. Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Kakha Kuchava, Chairman of the Parliamentary Committee of Environment Protection and Natural resources of Georgia,  Ms. Khatia Tsilosani, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. George Shukhoshvili, Director, Solid Waste Management Company of Georgia,  Mr. Maayke Damen, International Expert, Ms. Khatuna Gogaladze, Environmental Policy Expert,  Ms.Nino Tevzadze, CENN.
“The EU is a global leader in environmental protection, and I am happy to see that environmental and health concerns are rapidly rising on the public agenda here in Georgia. For these reasons, the EU is proud to host today’s Forum in Tbilisi where we want to give people a chance to discuss more about these issues and contribute to the public discussion.  We are impressed with the huge interest and happy to have key partners such as the Government, Parliament and civil society involved.  We look forward to continue our work in supporting Georgia to deal with these crucial issues’’ noted Ambassador Hartzell.
“Coordinated actions and common understanding of waste management among key stakeholders, including general public, as well as proper understanding of their roles and public ownership are instrumental for achieving success in this sector.” said Levan Davitashvili, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. “It is therefore, of utmost importance that general public and other relevant stakeholders are aware of current situation, trends and planned activities in the field of waste management and are actively engaged in the process”
Ambassador Hartzell used the Public Forum to launch a social media challenge on waste minimization, noting: “Reducing waste is something that we can all do – through this challenge I hope to get this message out!” .
The event was initiated in a view of recent findings of the National Democratic Institute (NDI), which found that environment tops the list of the most important local issues. In particular, Georgian citizens are most concerned about: air pollution (57 percent), food safety (44 percent), and the presence of hazardous materials and toxins in products (40 percent). According the poll, residents of Tbilisi identify environmental pollution as the number one issue.