ტოკიოში გამოფენა „საქართველო ღვინის სამშობლო“ დასრულდა
ტოკიოში, საგამოფენო ცენტრში  „Terrada Warehouse” გამოფენა „საქართველო ღვინის სამშობლო“ დასრულდა. გამოფენამ, რომელიც ამავე სახელწოდების პროექტის ფარგლებში იაპონიის დედაქალაქში ორი თვე მიმდინარებდა, ათასობით იაპონელ დამთვალიერებელს უმასპინძლა.
იაპონელებისთვის განსაკუთრებით საინტერესო აღმოჩნდა ქართული ღვინო და მისი ისტორია, რომელიც 8000 წლის წინ დაიწყო. ექსპოზიცია აერთიანებდა უნიკალურ არქეოლოგიურ ექსპონატებს; კონცეფცია გულისხმობდა ქართული ღვინის კულტურის უნიკალურობის თანამედროვე ტექნოლოგიებით წარმოჩენას.
გამოფენის „საქართველო ღვინის სამშობლო“ დახურვა საზეიმო მიღებით აღინიშნა.
2014 წელს უმნიშვნელოვანესი სახელმწიფო პროექტის „ქართული ვაზისა და ღვინის კულტურის კვლევა“ განხორციელება დავიწყეთ. ოთხწლიანი მუშაობის შედეგად, კვლევამ დაადასტურა, რომ ღვინის სამშობლო სწორედ საქართველოა და რომ სწორედ ჩვენ ვართ ის ქვეყანა, სადაც ვაზი პირველად მოაშინაურეს. საერთაშორისო დონეზე ღვინის სამშობლოდ აღიარებამ, მევენახეობა-მეღვინეობის 8000 წლიანმა უწყვეტმა ისტორიამ საქართველოსადმი ინტერესი მნიშვნელოვნად გაზარდა. იაპონელები ტრადიციებს განსაკუთრებულ პატივს სცემენ; შესაბამისად, გამოფენის ფარგლებში წარმოდგენილმა უნიკალურმა არტეფაქტებმა და ყველაზე დიდი ხნის ისტორიის ქართულმა ღვინომ განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ჩვენი პროექტი საკუთარ მიზანს - მოახდინოს ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და სულ უფრო მეტად მზარდი გახდეს მასზე მოთხოვნა მსოფლიოს მნიშვნელოვან ბაზრებზე - აღწევს“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ გამოფენის მნიშვნელობის შეფასებისას.
გამოფენის დახურვისადმი მიძღვნილი ღონისძიების ფარგლებში, ვახშამი ქართული ტრადიციით გაიმართა. ქართულ სუფრას პირველმა ქართველმა ოძეკმა, ტოჩინოშინმა უხელმძღვანელა. სტუმრებმა თამადობის ინსტიტუტის ისტორიაზე და მის მნიშვნელობაზე  მიიღეს ინფორმაცია. საზეიმო მიღებაზე ქართული მრავალხმიანი სიმღერის რამდენიმე გამორჩეული ნიმუში იაპონელმა მომღერლებმა შეასრულეს.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის, ლევან მეხუზლას განცხადებით, პროექტის „საქართველო ღვინის სამშობლო“ ფარგლებში დაგეგმილია საქართველოს სხვა სტრატეგიულ ბაზრებზეც განხორციელდეს მსგავსი ექსპოზიციები.
აღსანიშნავია, რომ ტოკიოში პროექტი მსოფლიოში უმსხვილესი კომპანიის Sony music communication და კომპანია TOPPAN-ის პარტნიორობით განხორციელდა.
პროექტი „საქართველო – ღვინის სამშობლო“, რომლის  ორგანიზატორები არიან ღვინის ეროვნული სააგენტო და ასოციაცია  „ქართული ღვინო“, საქართველოს მთავრობის ინიციატივით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის „საქპატენტის“, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, საგარეო საქმეთა სამინისტროს, იაპონიაში საქართველოს დიპლომატიური უწყების და ეროვნული მუზეუმის მხარდაჭერით მიმდინარეობს.

Exhibition "Georgia -Homeland of Wine" has come to an end in Tokyo
The Exhibition "Georgia - Homeland of Wine" held within the project of the same name at the exhibition center "Terrada Warehouse" and hosted thousands of Japanese visitors during the two months in the capital city of Japan has ended in Tokyo.
The exhibition, showcasing Georgian wine and its history dating back 8,000 years BC arose the interest of Japanese population, brought together unique archeological artifacts and presented the uniqueness of Georgian wine culture via modern technologies.
Closing ceremony of the exhibition "Georgia Homeland of Wine" was celebrated with ceremonial reception.
In 2014 we started implementing the most important state project "Georgian Vine and Wine Culture Research". After four years of work, the study confirmed that wine homeland is exactly Georgia - the country where the vine was cultivated for the first time.
Georgian wine has already gained International recognition through its 8000 years of wine-making history, therefore the interest towards Georgian wine was significantly increased worldwide. It’s worth mentioning, that Japanese people have a special respect for traditions.
Accordingly, the unique artifacts presented within the exhibition and Georgian wine with its longest history has caused a special interest, which means that our project has achieved its overall goal to promote Georgian wine and become increasingly demanded on the world's important markets "- said the Chairman of National Wine Agency, Levan Mekhuzla while evaluating the significance of the exhibition.
The dinner was held in the traditional Georgian way, lead by the first Georgian Odzeki, Tochinoshini. The guests received information on the history of the concept of “Tamada” and brought forward its significance. Japanese singers performed some of the most distinguished samples of Georgian polyphonic songs at the ceremony.
According to Levan Mekhuzla, within the framework of ‘Georgia - Homeland of Wine’ project, similar expositions will be implemented in other strategic markets of Georgia.
The project was implemented in partnership with Sony Music Communication and TOPPAN.
The exhibition ‘Georgia - Homeland of Wine’ is organized by the National Wine Agency and Association ‘Georgian Wine,’ implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with the support of Intellectual Property Center ‘Sakpatenti,’ Ministry of Education, Science, Culture and Sport, Ministry of Foreign Affairs, Diplomatic Corps of Georgia in Japan and National Museum.