პროგრამაში „დანერგე მომავალი“ ცვლილებები შევიდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ლევან დავითაშვილის განცხადებით, თანამედროვე ტიპის, ინტენსიური ბაღების მეტ ფართობზე გაშენების მიზნით, მიზანშეწონილია დამატებითი მასტიმულირებელი მექანიზმები შეიქმნას.
მთავრობის სხდომაზე მიღებული დადგენილების თანახმად, ბაღების კომპონენტში, გასაშენებელი ფართობი მცირდება და, 1 ჰექტარის ნაცვლად, 0.5 ჰექტარით განისაზღვრა. ბაღების კომპონენტში, 1 ბენეფიციარზე მაქსიმალური თანადაფინანსების ოდენობა კი, ნაცვლად 100,000 ლარისა, არაუმეტეს 250,000 ლარი იქნება.
ბაღების კომპონენტის ფარგლებში, ფინანსური დახმარება ითვალისწინებს პოტენციური ბენეფიციარებისათვის მიზნობრივი ფულადი დახმარების გამოყოფას თანადაფინანსების სახით, როგორც მრავალწლიანი კულტურების ნერგების შეძენის, ასევე, წვეთოვანი სარწყავი სისტემის მოწყობის და ბენეფიციარის სურვილის შემთხვევაში, შუა და საყრდენი ბოძების შეძენის ან/და სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეების მოწყობის მიზნით.
ბაღების კომპონენტის ფარგლებში დაფინანსდება შესაძენი ნერგების ღირებულების არაუმეტეს 70%, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივების, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებისა და მაღალმთიანი დასახლებების შემთხვევაში, არაუმეტეს 80%.
ბაღების კომპონენტის ფარგლებში, ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს დაუფინანსდებათ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთზე წვეთოვანი სარწყავი სისტემის მოწყობა მისი ღირებულების არაუმეტეს 50%-ის ოდენობით, მაგრამ არაუმეტეს 1 250 ლარისა 0,5 ჰა-ზე, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივების, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებისა და მაღალმთიანი დასახლებების შემთხვევაში - არაუმეტეს 60%-ის ოდენობით, მაგრამ არა უმეტეს 1 500 ლარისა 0,5 ჰა-ზე.
ბაღების კომპონენტის ფარგლებში, ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს დაუფინანსდებათ სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეების მოწყობის ღირებულების არაუმეტეს 50%, ხოლო სასოფლო-სამეურნეო სტატუსის მქონე კოოპერატივების, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებისა და მაღალმთიანი დასახლებების შემთხვევაში - არაუმეტეს 60%.
ცვლილებების თანახმად, ასევე პროგრამაში მონაწილე სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებს, მრავალწლიანი ბაღის გაშენების შემდგომ, დაუფინანსდებათ შესაძენი შესაწამლი აპარატების ღირებულება წარმოდგენილი ინვოისის ან/და შესაბამისი დოკუმენტის საფუძველზე, მაგრამ არაუმეტეს 5 000 ლარისა.
სანერგე კომპონენტის ნაწილში, ნაცვლად 50%-იანი თანადაფინანსებისა დაფინანსდება პროექტის ჯამური ღირებულების 70%, არაუმეტეს 500 000 ლარამდე.
• ცვლილებები შევიდა ასევე კენკროვანი კულტურების ქვეკომპონენტში, რომელიც ითვალისწინებდა ლურჯი მოცვის, მაყვლის და ჟოლოს ინტენსიური ბაღების გაშენების დაფინანსების კონკრეტულ გეოგრაფიულ არეალში. ცვლილებების თანახმად, კენკროვანი კულტურების თანადაფინანსების ქვეკომპონენტის ფარგლებში, კენკროვანი კულტურების გაშენება შესაძლებელია დაფინანსდეს საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტსა და თვითმმართველ ქალაქში შემდეგი თვითმმართველი ქალაქების - თბილისი, რუსთავი, ქუთაისი, ბათუმი და ფოთი - გარდა.
პროექტის „დანერგე მომავალი“ განხორციელება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტომ 2015 წლის მარტში დაიწყო.
პროექტის მიზანია, მრავალწლოვანი კულტურების გაშენების გზით, საქართველოში არსებული სასოფლო-სამეურნეო მიწების ეფექტიანი გამოყენება, რის შედეგადაც, მოხდება იმპორტირებული პროდუქციის ქართული პროდუქციით ჩანაცვლება, გაიზრდება ექსპორტი, გაადვილდება გადამმუშავებელი საწარმოების ნედლეულით უზრუნველყოფა და გაუმჯობესდება სოფლად მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა.

Changes were implemented in the program "Plant the Future"
According to the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili, additional mechanisms should be created to stimulate the cultivation of modern intensive gardens and expand garden planted areas.
The resolution was adopted at the government session, according to which the garden planting area should cover 0.5 hectare instead of 1 hectare. Under the garden component the maximum co-financing per beneficiary amounts to 250,000 GEL instead of 100,000 gel.  Â
Under the garden component, co-financing assistance will be provided for potential beneficiaries if they wish to purchase perennial crop seedlings, install drip irrigation system, to buy middle or supporting poles / or install anti-hail nets.
Financial assistance under the garden component considers no more than 70% financing of the true value of purchased seedlings, and no more than 80% financing in case of the agricultural cooperatives, or villages nearby border line areas and high mountainous communities.
Under the frame of the garden component, the arrangement of drip irrigation system on the agricultural land plot will be financed with no more than 50% of its true value and no more than 1 250 gel on 0.5 ha for natural persons and legal entities, although, no more than 60% will be financed and not more than 1 500 GEL on 0.5 ha in case of agricultural cooperatives, mountainous villages or people living nearby border line.
Under the frame of the garden component, the installation of anti-hail nets will be financed with no more than 50% of its true value for natural persons and legal entities, and no more than 60% will be financed for agricultural cooperatives, mountainous villages or people living nearby border line areas .
According to the amendments, the agricultural cooperatives participating in the program will receive a financial assistance no more than 5 000 GEL for the cost of chemical treatment equipment after they plant perennial gardens, and submit an invoice and / or relevant document.Â
In case of the nursery component, instead of 50% co-financing , 70% of the project cost will be financed, not more than 500 000 GEL.
Amendments were also introduced in the sub-component of berry crops, which considers financial assistance for cultivation of blueberry, blackberry and raspberry intensive gardens in the specific geographical area. According to the amendments, under the frame of the sub-component of co-financing berry crops, the cultivation of berry crops can be financed in all municipalities and self-governing cities of Georgia –except  Tbilisi, Rustavi, Kutaisi, Batumi and Poti.
The implementation of the project "plant the Future" was launched in March 2015 by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The aim of the project is to plant perennial crops and use agricultural lands efficiently across the country, as a result, imported products will be replaced with Georgian products, the export will be increased, the raw materials supply and processing as well as social-economic condition of rural population will be further improved.