კახეთში საერთაშორისო რეგიონული საინვესტიციო ფორუმი „მეტი ინვესტიცია საქართველოს რეგიონებს“ გაიმართა, სადაც მონაწილეებს სიტყვით ლევან დავითაშვილმა მიმართა
ჩვენი მთავრობის  მთავარი პრიორიტეტი ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკური განვითარება და მოსახლეობის კეთილდღეობის უზრუნველყოფაა. სოფლის მეურნეობის დარგს ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკის წინსვლაში მნიშვნელოვანი კონტრიბუციის პოტენციალი აქვს. ჩვენთვის უმნიშვნელოვანესია ეს პოტენციალი მაქსიმალურად სწორად და ეფექტიანად გამოვიყენოთ და სოფლის მეურნეობის ტრადიციული დარგების გარდა, სხვა მიმართულებებიც დავნერგოთ და განვავითაროთ.
ხელისუფლების მიერ აგრარული დარგის სტიმულირების, განვითარების და ხელშეწყობისთვის არაერთი პროექტი განხორცილდა, მიმდინარეობს და სამომავლოდაც არის დაგეგმილი. 2013 წლიდან, მთავრობის ძალისხმევით, საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერითა და კერძო სექტორის ჩართულობით, აგრარული დარგის განვითარების მიმართულებით ხელშესახები პოზიტიური შედეგები დღეს სახეზეა.
წინასწარი მონაცემებით, 2018 წელს, აგროსასურსათო სექტორის (სოფლის მეურნეობის პროდუქციის პირველადი და სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქცია) მთლიანი გამოშვება, 2017 წელთან შედარებით, 455 მლნ ლარით (5.1%), ხოლო 2012 წელთან შედარებით 2.8 მლრდ ლარით (42.1%) გაიზარდა და 9.3 მლრდ ლარი შეადგინა. 2012-2018 წლებში, აღნიშნული მაჩვენებლის საშუალო წლიური მატების ტემპმა 459 მლნ ლარი, ხოლო საშუალო წლიური ზრდის ტემპმა 6.0% შეადგინა;
2018 წელს, 2017 წელთან შედარებით, ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გაყიდვიდან მიღებული შემოსავლები, გაანგარიშებული ერთ შინამეურნეობაზე 18%-ით გაიზარდა. აღნიშნული მაჩვენებლის ზრდამ სოფლად 26% შეადგინა. სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გაყიდვიდან მიღებული შემოსავლების ზრდა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია 2016-2017 წლებში ქვეყნის მასშტაბით დაფიქსირებული კლების შემდეგ, რაც განპირობებული იყო უარყოფითი კლიმატური პირობებით, მავნებლის და სოკოვანი დაავადებების გავრცელებით. აღნიშნული მაჩვენებელი, განსაკუთრებით გაიზარდა კახეთის რეგიონში, კერძოდ, 93%-ით (108 ლარით) და 224 ლარი შეადგინა;
2017 წელს, კახეთის რეგიონში შექმნილი მთლიანი შიდა პროდუქტი მიმდინარე ფასებში, სოფლის მეურნეობის, ნადირობის და სატყეო მეურნეობის, თევზჭერის და მეთევზეობის სექტორში, 2016 წელთან შედარებით 72 მლნ ლარით (14.1%), ხოლო 2012 წელთან შედარებით 293 მლნ ლარით (102.3%) გაიზარდა და 580 მლნ ლარი შეადგინა. 2012-2017 წლებში, აღნიშნული მაჩვენებლის საშუალო წლიური ზრდის ტემპმა 15% შეადგინა. აღსანიშნავია რომ, 2017 წელს ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის, ნადირობის და სატყეო მეურნეობის, თევზჭერის და მეთევზეობის სექტორში, შექმნილ მშპ-ში, კახეთის წილი 22%-ს შეადგენს, როდესაც აღნიშნული მაჩვენებელი 2012-წელს 15%-ს შეადგენდა.
ჩვენი მიდგომაა - მეტი კერძო ინვესტიცია სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის. თუმცა იმისათვის, რომ ამ ტვირთის  აწევა ინვესტორმა შეძლოს, გარკვეული თანადაფინანსების მექანიზმებს ვიყენებთ. მაგალითისთვის  მოვიყვან ჩვენს უნივერსალურ პროგრამას - შეღავათიან აგროკრედიტს. აგროკრედიტის ფარგლებში, მხოლოდ კახეთის რეგიონში გაცემული სესხები ნახევარ მილიარდი ლარია; დამატებით 100 მილიონი დოლარის სესხია გაცემული ძირითად საშუალებებზე, დაახლოებით, 400-500 მილიონი - საბრუნავ საშუალებებზე; თუმცა ნახევარი მილიარდი ლარი პლიუს 100 მილიონი დოლარი ძირითად საშუალებებში მხოლოდ საკრედიტო რესურსია, რომელსაც ემატება საკუთარი სახსრები, სხვადასხვა ტიპის საგრანტო დაფინანსებები, რომელსაც, ვფიქრობ,  რომ მნიშვნელოვანი საინვესტიციო წყაროა იმისთვის, რომ სოფლის მეურნეობის პოტენციალი განვავითაროთ. შედეგად მივიღეთ, მხოლოდ კახეთის რეგიონში ასამდე ახალი საწარმო და, დაახლოებით, ოთხასამდე საწარმოს გადაიარაღება-გაფართოება, მხოლოდ საკრედიტო რესურსებით.  ჩვენ გვაქვს საგრანტო ინსტრუმენტები, რომლის მიხედვითაც, კახეთის რეგიონში ათამდე ახალი საწარმო შეიქმნა, ეს არის გადამმუშავებელი მრეწველობის საწარმოები. ჩვენი მიდგომა არის ღირებულებათა ჯაჭვის სტიმულირება; შესაბამისად, ეს არ არის მხოლოდ პირველადი წარმოების დახმარება, მაგრამ  პირველადი წარმოების სტიმულს გააჩენს ზუსტად პირველადი წარმოების დაბინავების შესაძლებლობა. ამ კუთხით მნიშვნელოვანია ინდუსტრიის რეაბილიტაცია - საქართველო ამ კუთხით ყოველთვის ძლიერი იყო.
მიუხედავად იმისა, რომ კახეთის რეგიონი, პირველ რიგში, მევენახეობა-მეღვინეობის დარგთან ასოცირდება. ამჯერად მინდა აგრარული დარგის სხვა მიმართულებებით რეგიონში არსებულ პოტენციალით დავიწყო.
კლიმატური პირობების თვალსაზრისით, კახეთი გამორჩეული რეგიონი ზეთის ხილის წარმოებისთვის. ყოველწლიურად მატულობს ზეთის ხილის ბაღების რიცხვი. მხოლოდ სახელმწიფო პროექტის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, კახეთის რეგიონში უკვე 350 ჰა-ზე მეტ ფართობზე დაფინანსდა ზეთისხილის ბაღების გაშენება. სიღნაღის რაიონში, ასევე დავაფინანსეთ საწარმოს მშენებლობა, რომელიც წელიწადში 35 ტონა ზეითუნის ზეთს  და 30 ტონა ზეითუნის მარინადს აწარმოებს. ქართული ზეთისხილის ზეთი კონკურენტუნარიანია და მისი  ნახევარი ლიტრის  ფასი 13 ლარიდან 16 ლარამდე მერყეობს.
წელს საქართველომ განაცხადი გააკეთა ზეთის ხილის საერთაშორისო ორგანიზაციაში გაწევრიანებაზე. საქართველო მალე მიიღებს თანხმობას, რომ იყოს თავმჯდომარე ქვეყანა.
რეგიონში უკვე დიდი ხანია რეგიონში აპრობირებულია ისეთი კაკლოვანი კულტურები როგორიცაა კაკალი, თხილი და ნუში და ამ სფეროში საკმაოდ დიდ გამოცდილებაა დაგროვილი. შესაბამისად,  ამ მხრივ, საკმაოდ დიდი საინვესტიციო პოტენციალი არსებობს.
მოთხოვნიდან და ფასიდან გამომდინარე, ყოველწლიურად  კაკლოვანი კულტურების ფართობების ზრდის ტენდენცია შეინიშნება, რაშიც ძირითად როლს თამაშობს ა.(ა).ი.პ „სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს“  პროგრამა „დანერგე მომავლი“, რომლის ფარგლებშიც ხდება სანერგე მეურნეობის მოწყობის, ნერგების ღირებულების და წვეთოვანი სისტემის შეძენა-მონტაჟის თანადაფინანსება.
ფსტის კულტურა - აღნიშნული კულტურა  სრულიად ახალია საქართველოში, თუმცა ის აპრობირდა  კახეთის რეგიონის შედარებით მშრალ მხარეებში, გახარების პროცენტულობა საკმაოდ მაღალია და ინვესტირების მხრივ საკმაოდ საინტერესოა, ვინაიდან ჩამოყალიბდა აღნიშნული კულტურის  მწარმოებელთა ასოციაცია და ფსტის კულტურის გაშენების მსურველთათვის მოქმედებს  ა.(ა).ი.პ „სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს პროგრამა „დანერგე მომავალი“.
ჩვენ ძლიერი პოზიცია გვაქვს თხილში, რომელიც საქართველოს ენდემური კულტურაა; დასავლეთ საქართველოში დაავადებებთან დაკავშირებულმა პრობლემებმა აჩვენა, რომ საერთაშორისო ბაზარზე სწორედ კახეთმა გადაარჩინა საქართველოს პოზიციები. კლიმატის მრავალფეროვნებიდან გამომდინარე, კახეთში შეგვიძლია ვაწარმოოთ როგორც სუბტროპიკული, ისე მშრალი კლიმატის კულტურები. კახეთი საქართველოს მინიმოდელია.
კურკოვანი კულტურები
რაც შეეხება ტრადიციულ მიმართულებებს, კახეთი გამოირჩევა სხვადასხვა კურკოვანი პროდუქციის ტრადიციული წარმოებით, კახეთი არის ძირითადი საწარმო რეგიონი ჩვენთან სხვადასხვა კურკოვანი პროდუქციის, მათ ბშორის,  ატმის , ვაშლატამას. იყო აქაც სირთულეები, რომლებიც უკავშირდებოდა ღირებულებათა ჯაჭვში ჩავარდნებს. სახლემწიფომ კარგად ორგანიზებული კამპანიით, ერთ ფანჯრის პრინციპით, ექსპორტიორების მხარდაჭერით, ჩვენ  შევძელით, რომ პოზიციები დაგვებრუნებინა და საქართველო დღეს სტაბილური ექპსორტიორი ხდება მათ შორის ატმის.
2018 წელი და 2019 წლის განვლილი პერიოდის შედეგები ნათლად აჩვენებს, რომ მეღვინეობის დარგში ბოლო წლებში გატარებული რეფორმა და პოლიტიკა  წარმატებული და კონკრეტული შედეგების მომტანი იყო.
2018 წელს, საქართველოს დამოუკიდებლობის პერიოდში, ექსპორტირებული იყო ღვინის რეკორდული რაოდენობა და ექსპორტის ზრდის ტენდენცია 2019 წელსაც გრძელდება;
2008 წლის შემდეგ,  გასულ წელს, პირველად ჩატარდა რთველი სუბსიდიის გარეშე;
გაიზარდა ქართული ღვინის ცნობადობა, გაუმჯობესდა მისი ხარისხი, გაიხსნა ახალი ღვინის მარნები, განვითარდა ღვინის ტურიზმი;
გაიზარდა მევენახეების რაოდენობა და გაშენდა ახალი ვენახები - გაიზარდა უნიკალურ და იშვიათი  ყურძნის ჯიშებზე მოთხოვნილება;
ქართული ღვინო წარდგენილია მსოფლიოს ყველა მნიშვნელოვან ღვინის გამოფენასა და ფორუმზე;
ადგილწარმოშობის 18 დასახელებას დაემატა ორი ახალი ღვინო „ხაშმის საფერავი“ და „ბოლნისი“ .
ამ ეტაპზე, კერძო სექტორისა და შესაბამისი სახელმწიფო სტრუქტურების საქმიანობის მთავარ მიზანია, რომ ქართულმა ღვინომ  მყარად დაიმკვიდროს ადგილი პრემიალური ღვინოების სეგმენტში.
კონკრეტული მაჩვენებლები:
ექსპორტი -  2018 წელს, საქართველოდან მსოფლიოს 53 ქვეყანაში  86,2 მლნ ბოთლი (0,75 ლ) ღვინოა ექსპორტირებული, რაც ბოლო თითქმის 30 წლის  რეკორდული მაჩვენებელია. ზრდამ 2017 წელთან შედარებით 13%-ს მიაღწია.  ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 203 მლნ აშშ დოლარს აღწევს,  რაც 2017 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 20%-ითაა გაზრდილი.
ექსპორტირებული ღვინის ღირებულების ზრდა აღემატება რაოდენობრივი ზრდის მაჩვენებელს, რაც მიანიშნებს რომ უფრო მზარდია ქართული ღვინის საშუალო საექსპორტო ფასი.
2018 წელს, სხვადასხვა მოცულობის ღვინის ექსპორტი 284-მა კომპანიამ განახორციელა. ექსპორტიორი კომპანიების რიცხვი 2017 წელთან შედარებით 34-ით გაიზარდა.
რთველი - 2013-2018 წლებში მევენახეებმა კახეთსა და რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში, ჯამში, 950 მლნ ლარამდე შემოსავალი მიიღეს. ამ წლებში მევენახეებს არ შექმნიათ ყურძნის დაბინავების პრობლემა, გადაუმუშავებელი არ დარჩენილა არც ერთი კილოგრამი ყურძენი; წარმატებით დაინერგა გადამუშავებული ყურძნის აღრიცხვის ერთიანი ელექტრონული პროგრამა;
დარგში არსებულმა პოზიტიურმა მაჩვენებლებმა შესაძლებლობა გააჩინა, რომ 2018 წლის რთვლის პერიოდში ყურძენზე სუბსიდია აღარ გაცემულიყო. ყურძნის ფასის დადგენა სრულ საბაზრო ეკონომიკის საფუძვლებზე მოხდა.
2018 წელს, კახეთის რეგიონში გადამუშავდა  ბოლო 30 წლის რეკორდული რაოდენობის 235 ათას ტონაზე მეტი ყურძენი,  ღირებულებით 288 მლნ ლარი.
2018 წელს, ყურძენი ღვინის საწარმოებს 22 ათასმა მევენახემ ჩააბარა, რაც ასევე რეკორდული მაჩვენებელია და ნიშნავს, რომ ქვეყანაში გაიზრდა ვენახების ფართობი და გაჩნდნენ ახალი მევენახეები.
ბოლო წლებში ახალი ვენახების საერთო ფართობმა 7 ათას ჰექტარს გადააჭარბა.
ვაზი ჩვენი ქვეყნის სიამაყეა, ღვინო - სავიზიტო ბარათი. ბევრი სირთულე გადაიარა ამ დარგმა, მათ შორის კახეთში, თუმცა, სისტემური და თანმიმდევრული მიდგომებით, შევძელით წინსვლა. გვაქვს წარმატებული დინამიკა ვენახების გაშენების კუთხით.
ვენახების კადასტრი  - 2014 წელს, ქვეყნის მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარებისთვის უმნიშვნელოვანესი პროგრამის - ვენახების კადასტრის მასშტაბური პროექტის განხორციელება დაიწყო. პროექტი 2014 წელს რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში განხორციელდა, 2015 ყვარელში,  2016 თელავში, 2017 - ახმეტის და 2018 წელს - გურჯაანის მუნიციპალიტეტში. 2019 წელს ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ კვლავ გურჯაანის მუნიციპალიტეტში გააგრძელა ვენახების კადასტრის პროგრამის განხორციელება, რომელიც წარმოაჩენს ვენახებისა და ღვინის რაოდენობრივ და ხარისხობრივ მდგომარეობას. 2019 წლის რთველის დროს, ყვარლისა და გურჯაანის მევენახეობის რეგიონებში, მევენახეები და კომპანიები ღვინის საწარმოებში დაცული ადგილწარმოშობის შემდეგი დასახელების - „ქინძმარაული“, „ახაშენი“, „ყვარელი და „მუკუზანი“ მიკროზონების ყურძნის ჩაბარებას მხოლოდ ვენახების კადასტრის ამონაწერის საფუძველზე შეძლებენ.
ხარისხის კონტროლი და სერტიფიცირება - დაინერგა აღრიცხვის, რეგისტრაციისა და სერტიფიცირების ელექტრონული სისტემები. ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლის გაუმჯობესების მიზნით 2017 წელს განხორციელდა საკანონმდებლო ცვლილებები „ვაზისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონში“.
მეღვინეობის ტურიზმის განვითარება - შესაძლებელია მიღწეულ იქნას მცირე მოცულობის სასტუმროების მოწყობით, რომელთაც ექნება მარანი და ტურისტს შესაძლებლობას მისცემს გაეცნოს ტრადიციული წესით ღვინის დაყენების პროცესს და ასევე დააგემოვნოს სხვადასხვა ჯიშის ყურძნის ქართული ღვინოები. აღნიშნული, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს რეგიონში სოფლის მეურნეობაში დასაქმებულთა რაოდენობის გაზრდას, აგროტურიზმის განვითარებას, პროდუქციის რეალიზაციას და ქართული ღვინის პოპულარიზაციას.
მოგეხსენებათ, პროექტს „დანერგე მომავალი“ 2015 წლიდან ვახორციელებთ. პროექტის მიზანია, საქართველოში არსებული სასოფლო-სამეურნეო მიწების ეფექტიანი გამოყენება მრავალწლიანი კულტურების გაშენების გზით, რის შედეგადაც განხორციელდება იმპორტირებული პროდუქციის ჩანაცვლება და გაიზრდება ექსპორტი, გაადვილდება გადამამუშავებელი საწარმოების ნედლეულით უზრუნველყოფის შესაძლებლობა და გაუმჯობესდება სოფლად მოსახლეობის სოციალურ ეკონომიკური მდგომარეობა. პროექტი დანერეგე მომავალი შედგება ორი კომპონენტისგან:  მრავალწლიანი ბაღების თანადაფინანსება და სანერგე მეურნეობების თანადაფინანსება.
სააგენტო აფინანსებს: მრავალწლიანი ბაღების კომპონენტში - ნერგების ღირებულების 70%-ს, წვეთოვანი სარწყავი სისტემის ღირებულების 50%-ს; სანერგე მეურნეობის კომპონენტში - სანერგე მეურნეობის შექმნის ღირებულების 70%-ს.
კახეთის რეგიონი ერთ-ერთი მოწინავეა მრავალწლოვანი ბაღების გაშენების თვალსაზრისით, პროექტის ფარგლებში უკვე დამტკიცებულია ბაღების 322 განაცხადი. გაშენებული ფართობი შეადგენს 2 881 ჰა-ს. სააგენტოს დაფინანსების ოდენობამ 13 471 069 ლარი შეადგინა.
კახეთში მნიშვნელოვანი პოტენციალი არსებობს მესაქონლეობის განვითარების მიმართულებითაც; სხვადასხვა სახელმწიფო პროექტით რეგიონში გადაიარაღდა 137 მეურნეობა და 5 ახალი ფერმა აშენდა.
მცირე და საშუალო მოცულობის რძისა და ხორცის მწარმოებელი მეცხოველეობის ფერმები - ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულება სოფლის მეურნეობის სფეროში  ითვალისწინებს გარკვეულ ვალდებულებებს; სამინისტროში ტარდება  მთელი რიგი ღონისძიებები  ქვეყანაში  მაღალი ხარისხის რძის პროდუქტების წარმოებისათვის. დღეისთვის, როგორც მსოფლიოში, ისე საქართველოში იზრდება მოთხოვნა ნატურალურ რძეზე, რაც, თავის მხრივ, აუცილებელს ხდის რეგიონში ნატურალური რძის მწარმოებელი მეცხოველეობის ფერმების არსებობას. აღნიშნული ხელს შეუწყობს ბაზარზე ნატურალურ რძის პროდუქტების მოცულობის ზრდას, და, შესაბამისად, საქონლის ხორცზე და  რძის პროდუქტებზე კონკურენციის გაზრდას.
ქართული ცხვრის კატეგორია საერთაშორისო ბაზარზე უკვე იმკვიდრებს სახელს, როგორც განსაკუთრებული ხარისხობრივი თვისებების მქონე პროდუქტისა. გვაქვს ხელშესახები შედეგებიც - საქართველოდან ყოველწლიურად 30 მილიონ დოლარზე მეტი ექსპორტი ხორციელდება. თუმცა, მას უფრო მეტი მნიშვნელობა გაჩნია, რადგან ეს არის ტრადიციული მეურნეობა, სადაც გადარეკვის პრაქტიკას ჯერ კიდევ იყენებენ, რაც ევროპაში უნიკალურია და საქართველოშია შემორჩენილი. სწორი მართვის პირობებში აქვს პოტენციალი, რომ წლების განმავლობაში ჩვენ შევინარჩუნოთ ის, მათ შოროს ტურიზმის თვალსაზრისითაც ეს არის საინტერესო. თუშეთიდან დაწყებული დედოფლის წყაროს მუნიციპალიტეტით მთელი რიგი რეგიონებია ჩართული. ვფიქრობთ, რომ განსაკუთრებული კატეგორია ბიოსფერული რეგიონის კუთხითაც გავაჩინოთ და პირველი ბიოსფერული რეგიონი საქართველოში იქნება კახეთში, სადაც თავმოყრილია, როგორც ბუნებისა და ლანდშაფტის დაცვის ელემენტები, ისე ტრადიციული საქმიანობის ელემენტები.
მეძროხეობის მიმართულებით, პროექტი „საქართველოში შემოყვანილი მაღალ პროდუქტიული ჯიშების შესწავლა და მოშენების რეკომენდაციების  შემუშავება“, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოში შემოყვანილი მაღალპროდუქტიული ჯიშების შესწავლა და მოშენების რეკომენდაციების შემუშავებას. თემა მუშავდება კახეთის რეგიონში, ახმეტის მუნიციპალიტეტის  შპს „მწვანე რანჩო“  და „დორანის“ ფერმებში.
მეღორეობის მიმართულებით, პროექტი „კახური ჯიშის ღორის აღდგენა და სანაშენე ბირთვის შექმნა“ . ცენტრის მეღორეობის ფერმა  ასრულებს კახური ჯიშის ღორის პირველი რიგის რეპროდუქტორის ფუნქციას - ხალასი ჯიშის სანაშენე საკერატეები და სანეზვეები უნდა გადაეცეს მომთაბარე მეღორეობის ზონაში დაინტერესებულ ფერმერებს, რომელთა მეშვეობითაც ათვისებული იქნება მთავარი კავკასიონის სამხრეთ კალთებზე განლაგებული ნაყოფისმომცემი ტყის მასივები, სადაც შესაძლებელია 200 000 სული ღორის გასუქება მცირე დანახარჯებით.
თავთავიანი კულტურების მიმართულება
ჩამოყალიბდა  მარცვლოვანი კულტურების სერტიფიცირების სისტემა. თესლის ბაზარი გაიწმინდა საეჭვო წარმომავლობის ხორბლის ჯიშებისგან. ფერმერებს საშუალება მიეცათ აწარმოონ და გაყიდონ სათესლე მასალა. ინვესტორებს შეექმნათ მისაღები გარემო-საერთაშორისო სისტემით მომუშავე ხარისხის ინფრასტრუქტურა.
დედოფლისწყაროში (შავჭრელები) და თელავში (გულგულა) 2,2 ჰა-ზე მიმდინარეობს გავრცელებული, პერსპექტიული და ძველი ადგილობრივი ჯიშების მეთესლეობა. ადგილობრივი 8 ჯიშის პირველადი მეთესლეობით მიღებული სუპერელიტური თესლის გავრცელება მოხდება მოსავლის აღების შემდეგ.
მრავალწლოვანი კულტურების მიმართულება
დაიწყო საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციების ხელშეწყობით პროექტი, სარგავი მასალის (ნერგი ხეხილის და ვაზის) სერტიფიცირების სისტემის დანერგვა. წინასწარი შემოწმება  გაიარა კახეთში 25-მა სანერგემ (წინასწარი კვალიფიკაციის მისაღებად). დაინტერესებულ ფერმერებს შეეძლებათ შექმნან მაღალი კატეგორიის სადედე ბაღები.
კახეთს აქვს დიდი პოტენციალი ინვესტიციების მოზიდვის კუთხით და მოვუწოდებ ინვესტორებს გაითვალისწინონ ეს ფაქტი. სამინისტრო მზად არის, მეტი ინფორმაცია, კვლევა და ტექნიკური დახმარება გაუწიოს ყველა დაინტერესებულ მხარეს.
დაცული ტერიტორიებით და ბიომრავალფეროვნების კუთხით, კახეთი არის მნიშვნელოვანი და გამორჩეული. პირველი ნაკრძალი ლაგოდეხია, რომელიც, ფაქტობრივად, რუსეთის იმპერიაშიც პირველი დაცული ტერიტორია იყო და დიდი ისტორია აქვს. აქ არის სხვადასხვა ხარისხის დაცული ტერიტორიები. ყველა ეს დაცული ტერიტორია უნიკალურია ევროპაში და განსაკუთრებით დიდ ღირებულებას წარმოადგენს ევროპაში, რაც მიზიდულობის ფაქტორია ტურისტებისთვის. თუმცა, ჩვენ გვჭირდება ტურისტული ინფრასტრუქტურა, ეკოლოგიური ტურიზმის განვითარება იმისთვის, რომ პოტენციალი სრულად გამოვიყენოთ.

Levan Davitashvili addressed the participants of the International Regional Investment Forum "More Investment in Georgia’s Regions"
Economic development in the country, as well as, providing welfare to people are top priories for our government. Agricultural sector is one of the main economic drivers in Georgia. Our primary objective is to use economic growth potential effectively, moreover, apart from traditional agricultural fields, we should develop other directions as well. A number of agricultural projects have already been implemented by Georgian government and will be implemented in the future to promote rural and agricultural development in the country. Since 2013, positive and tangible results have been achieved in the agricultural sector through efforts and support of the Georgian Government, international / donor organizations and private sector.
According to preliminary data, the gross output of the agriculture sector in 2018 (including primary products, as well as food and agricultural products processing) was increased by 455 million gel (5.1%) compared to 2017 and increased by 2.8 billion gel (42.1%) amounted to 9.3 billion GEL compared to 2012. In 2012-2018, the average annual growth rate was 459 million GEL, (that is 6.0%) . In 2018, the annual household income per capita derived from agricultural products was increased by 18% compared to 2017. The increase in rural areas indicated to 26%. The revenue increase from the sale of farm products is especially important, while considering the dramatic decline observed in 2016-2017 due to adverse climatic conditions, pest and fungal diseases spread in the country. This indicator shows an increase of 93% (increase by 108 GEL) amounting 224 GEL in Kakheti region;
In 2017, the agriculture, hunting and forestry, fishing and fishery sectors gross domestic product (GDP), at prices of the current reporting period in Kakheti region was increased by 72 million gel (14.1%) compared to 2016 and by 293 million gel (102.3%) compared to 2012, ultimately amounting to 580 gel. In 2012-2017, the average annual growth rate was 15%. It is noteworthy, that, in 2017, the share of agriculture, hunting and forestry, fishing and fishery sectors in Kakheti’s gross domestic product (GDP) was 22%, however, in 2012 the indicator showed an increase of 15% .
Our approach is to put more private investment in the agricultural sector. However, we use certain type of co-financing mechanisms to alleviate the burden of investors. For that matter, we started to implement a universal preferential agro credit program, under which, the loans issued in Kakheti region amounted to half a billion gel; An additional $ 100 million loan is provided on basic means, about 400-500 million - on turnover; out of which, half a billion gel plus 100 million dollars is the credit resource, plus entrepreneurs own funds, various types of grants, which is an important source of investment put to promote the agricultural development in the country.
As a result, about 100 new factories were built, four hundred enterprises re-equipped and expanded by approved credit resources in Kakheti region. We have grant programs-as financial mechanisms, according to which, up to ten new enterprises mostly enterprises of processing industries were created in Kakheti region. Our approach is to promote the value chain; Consequently, this is not only a support for primary production, but also an opportunity to create housing facilities for storing primary production. Moreover, rehabilitation of the industry is very important and Georgia has great resources in this regard.
Although, Kakheti region is primarily associated with viticulture and winemaking. I would like to underline its potential in other agricultural areas as well.
Kakheti region has a favorable climatic conditions for olive production. The number of oil fruit trees is annually increased. More than 350 hectares of land were funded within the project "Plant the Future’’ to plant olive gardens in Kakheti region. We funded the construction of an enterprise in Sighnaghi district, which produces 35 tones of olive oil and 30 tones of marinated olive oil per year. Georgian olive oil has a competitive advantage over its competitors, the price for half liter olive oil ranges from 13 to 16 GEL.
This year, Georgia has applied to join the international fruit organization and expects to reach an agreement and become a chair country. Kakheti has long been recognized as a region with favorable soil condition for planting and growing nut trees, including, walnuts, hazelnuts and almonds. Furthermore, apart from wide range of experience, Kakheti has a huge potential as well as investment opportunities . However, due to the consumer demand and price of nuts, the nut planted area is annually increasing, whereby, the "Agricultural Project Management Agency" program "Plant the Future" plays a key role, under which, the nursery farms are arranged and co-financing is provided to purchase seedlings and install a drip irrigation system in the region.
Pistacio trees are new crops in Georgia, planted in relatively dry areas in Kakheti region, the
plant growth capacity is quite high and investments made in this area are quite interesting, therefore, the Association of Pistacio Growers has been established, which along with the Agricultural Project Management Agency" program "Plant the Future" support those farmers who wish to plant pistachio trees.
Hazelnut is an endemic crop in Georgia; The problems related to the diseases spread in Western Georgia show that Kakheti retained Georgia's position on the international market. Due to the climate diversity, we can produce both subtropical and drought-tolerant plants in Kakheti region. Kakheti is a mini model of Georgia.
Stonecrops
As for traditional local crops, Kakheti is well known with traditional stone crops, including peach and nectarine. The difficulties were mostly related to the failures in value chain. Although, with the implementation of the principle of single window, support provided by exporters and well-organized campaign we managed to return positions and Georgia is now in the list of exporter countries, including peach export as well.
The results achieved in 2018 - 2019 years show clearly, that reforms implemented in recent years in the wine industry have been successful and led us to obtain more favorable outcomes.
In 2018, Georgia exported a record number of wine, the trend of export growth continues in 2019 as well;
Since 2008, for the first time in Georgia, grape harvest has been conducted without state subsidies; awareness of Georgian wine, as well as its quality was increased, new wine cellars were established and opened, wine tourism has been developed in the country;
The number of grape growers has increased, new vineyards developed - the demand for unique and rare grape species has been increased;
Georgian wine is presented in all important wine exhibitions and forums around the world.
Two new wines "Khashmi Saperavi" and "Bolnisi" have been added to the list of 18 appellations of origin of Georgian wine. At this stage, the overall goal of the private sector and relevant state structures is to include Georgian wine in the premium wines segment.
Specific Indicators:
Export - In 2018, 86,2 million bottles (0,75 l) of wine were exported from Georgia to 53 countries, which is the record-breaking number for a period of almost 30 year. The growth has reached 13% compared with 2017. Exported wine worth 203 million US dollars, which is 20% higher than the same indicator in 2017.
The volume of wine export shows growth in value that indicates an increase in average export price.
In 2018, 284 companies exported different volumes of wines. The number of exporter companies increased by 34 compared to 2017.
Grape Harvest - in 2013-2018, grape growers received revenues of GEL 950 million in Kakheti and Racha-Lechkhumi regions within the accounting period, moreover, farmers didn’t face problems, regarding delivering of grapes to storage warehouses, not a single kilogram of grapes were left behind; The unified electronic program for recycling grapes were introduced successfully;
In 2018, positive indicators in the wine sector gave rise to the opportunities to conduct grape harvest without subsidies. The price of grape was set under the terms of the market economy, without government intervention. More than 235 thousand tons of grapes were processed in Kakheti region and farmers received a record breaking income 308 million gel.
In 2018, grape was delivered to wine companies by 22 thousand grape growers, which is also a record breaking number, which means that, the number of vineyards has been increased and new cultivators have emerged in the country. In recent years, the total area of new vineyards exceeded 7,000 hectares. Georgia is proud of its vine, wine is our business card. Our wine sector had to deal with many difficulties, (difficulties related to wine sector arose in Kakheti region as well), although we have developed systematic and consistent approaches to move forward and we have a successful dynamic in terms of the cultivation of vineyards.
Vineyard Cadastre - in 2014, the large scale and very important vineyards cadastre program was launched to support the development of viticulture and wine industry in the country. In 2014 the project was implemented in Racha-Lechkhumi region, in 2015 - Kvareli, in 2016 - Telavi, in 2017 - Akhmeta and in 2018 - in Gurjaani municipality.
In 2019, the National Wine Agency continued to implement the vineyards cadastre program in Gurjaani municipality, which shows the quantitative and qualitative characteristics and conditions of vineyards and wine. In 2019, winemakers and wine companies will be able to deliver grapes registered as the appellation of origin " Kindzmarauli", "Akhasheni", "Kvareli" and "Mukuzani" on the basis of submitting the extract of vineyards cadastre program in Kvareli and Gurjaani municipalities.
".
Quality control and certification - electronic systems for accounting, registration and certification were introduced to improve the quality of wine and alcoholic beverages, legislative amendments were introduced in the Law of Georgia on Vine and Wine in 2017.
Development of wine tourism might be achieved by arranging hospitality facilities and wine cellars in small-scale hotels, as well as providing tourists with the opportunities to get closely acquainted with the traditional wine-making process and taste Georgian wine made of different varieties of grapes. This in turn, will increase the number of employees in the agricultural sector, will contribute to the development of agro-tourism, sale of products and promotion of Georgian wine.
Since 2015, the project "Plant the Future" has been implemented. The project aims to use agricultural land more effectively through cultivation of perennial crops, also to replace imported products with locally produced ones, as a result, the export of Georgian products will be increased, as well as the possibility to provide processing enterprises with raw material , that will further improve socio economic condition of rural population. The Project ‘’ Plant the Future’’ is comprised of two components: co-financing of perennial gardens and co-financing of nurseries.
The agency finances: 70% of the cost of seedlings under the perennial gardens component
, 50% of the cost of drip irrigation system, and 70% of the cost of nursery farming component.
Kakheti is one of the leading regions in planting of perennial gardens, 322 applications are already approved under the project. At present the planted area covers 2 881 hectares. The amount of financing by the agency amounted to 13 471 069 GEL.
Kakheti has a development potential for livestock ; Under the frame of the state project, 137 farms were re equipped and 5 new farms were built in the region.
Small and medium-sized milk and meat producing livestock farms
Georgia has to implement certain commitments in the agricultural sector under the EU –Georgia Association Agreement. The Ministry carries out a number of activities and provides a support to farmers and companies to produce high-quality dairy products in the country. Today, the demand for organic milk makes necessary to create milk producing dairy farms throughout the world, including Georgia.
This will contribute to the growth of the volume of dairy products and increase competition of meat and dairy products in the market.
Georgian sheep as a product of remarkable properties has already established its place on the international market. We have tangible results - more than 30 million dollars worth of Georgian sheep is exported annually from Georgia. However, it gains even more importance considering livestock routes as a part of traditional farming in Georgia, although this practice is unique in Europe. With the appropriate management, we definitely have potential for sustainable development of livestock and tourism in Tusheti, Dedoplistskaro and other regions as well. We believe in creating a biosphere region in Georgia and the first biosphere region will be established in Kakheti region, where the elements of natural resources and landscape are preserved, as well as elements of traditional farming .
Development of cattle: the project " A study conducted for highly productive breeds brought in Georgia and elaboration of recommendations for livestock breeding" aims to study highly productive breeds in Georgia, as well as elaboration of recommendations. The works on the project is initiated and carried out in LTD "Green Rancho" and "Dorani" farms in Akhmeta municipality Kakheti region,.
Pig farming: project " promoting restoration of Kakhetsian pig population, intensification of swine breeding intensive model". The pig farm reproduces oldest and rarest Kaketian pig breeds. The sows and boars chosen from high-yield piglet production should be delivered to pig farmers, pigs will be allowed to forage for natural food in the southern slopes of the Caucasus fruit-bearing forests, this will enable to increase the weight of a pig with low costs.
Cereal crops
The certification system is already created for cereal crops. The seed market is free from mixed, or impure varieties of wheat. Farmers are able to produce and sell seed material. Investors can create an environmentally friendly infrastructure that meets international standards .
In Dedoplistskaro (Shavchreli) and Telavi (Gulgula) wheat varieties are planted on 2,2 ha , old local varieties are widely spread in Kakheti region. Wheat crop produced primarily by 8 species of seed will be distributed after harvesting.
Perennial crops
Under the International donor organizations support project, the certification system will be introduced for planting material (saplings for fruit and vines) .Preliminary tests are applied in 25 nurseries in Kakheti region. Interested farmers will be able to plant amazing range of high quality garden plants. I address to investors, while making an investment plan, to consider Kakheti – a region which has a great potential to attract investments. The Ministry is ready to provide more information, research and technical assistance to all interested parties.
Kakheti region is remarkable and gaining even more importance with its protected areas and biodiversity. Lagodekhi is the first nature reserve in Georgia, which has the longest continuous history, as it was originally protected under the Russian Empire. Lagodekhi preserves a variety of rare local flora and fauna, these unique protected sites highly valued in Europe attract a great number of tourists. However, we need to develop tourism infrastructure, thereby, development of ecological tourism will further lead us to reach our full potential.