თბილისში ღვინის საერთაშორისო გამოფენა WinExpo Georgia 2019 გაიხსნა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მე-12 საერთაშორისო გამოფენა WinExpo Georgia 2019 გახსნა.
WinExpo Georgia კავკასიის რეგიონში ყველაზე მასშტაბური გამოფენაა, სადაც წარმოდგენილია  ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელის წარმოებისთვის საჭირო ყველა კომპონენტი - მევენახეობა-მეღვინეობის მანქანა-დანადგარები, სასუქები,  ნერგები,  ტარა და შესაფუთი მასალები, აქსესუარები და სერვისების ფართო სპექტრი. გამოფენაში 12 ქვეყნის (საქართველო, საფრანგეთი, გერმანია, იტალია, პორტუგალია, რუმინეთი, ესპანეთი, აზერბაიჯანი, რუსეთი, უკრაინა, ბელარუსია და თურქეთი) 160-მდე კომპანია მონაწილეობს, რომელთა შორის   110-ზე მეტი ღვინის მწარმოებელი როგორც დიდი  კომპანია, ისე საშუალო და მცირე მარანია.
საერთაშორისო გამოფენა 13-15 ივნისს,  საგამოფენო ცენტრის ,,ექსპო-ჯორჯია“ მე-11 პავილიონში იმართება. WinExpo Georgia-ს ოფიციალური მხარდამჭერები არიან საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და ღვინის ეროვნული სააგენტო.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა მადლობა გადაუხადა გამოფენის ორგანიზატორებს, ღვინის საერთაშორისო ექსპერტებს, მეწარმეებს და მცირე მარნების წარმომადგენლებს გამოფენაში მონაწილეობისთვის და აღნიშნა, რომ მსგავსი ღონისძიებები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის.
„გამოფენის მასშტაბი, მონაწილე კომპანიების და ვიზიტორთა რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება, რაც ადასტურებს გამოფენის პრესტიჟულობას და ქართული ღვინისადმი  გაზრდილ ინტერესს. წლების განმავლობაში, ქვეყანაში ღვინის ინდუსტრია სწრაფად ვითარდება, იქმნება ღვინის მწარმოებელი ახალი კომპანიები, ინერგება ახალი ტექნოლოგიები და იწარმოება მაღალი ხარისხის ღვინო. ყოველწლიურად იზრდება ქართული ღვინის ექსპორტიც. საერთაშორისო გამოფენის ფარგლებში, ჩატარდა ღვინის საერთაშორისო კონკურსიც, რომლის ჟიურის წევრები არიან მსოფლიოში აღიარებული ღვინის ექსპერტები და სპეციალისტები, რომელთა მოსაზრება და შეფასება მნიშვნელოვანია საერთაშორისო ბაზარზე ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის გაზრდისთვის“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
გამოფენის გახსნაზე მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საგამოფენო ცენტრის „ექსპო-ჯორჯია“ დირექტორმა, რესან ქიქავამ და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ.
წელს, გამოფენაზე პირველად  მონაწილეობენ  საფრანგეთის საელჩო და საფრანგეთის ღვინის გამოფენის „The Wine & Vine Innovation Cluster “Inno’Vin”-ის ორგანიზატორები (https://innovin.fr/index.php/en/). საკუთარ სტენდზე, ფრანგი მონაწილეები ღვინის აქსესუარებს წარმოადგენენ.
გამოფენის ფარგლებში, გაიმართება ღონისძიება „ქართული ღვინო და დიდი ბრიტანეთის ბაზარი“, სადაც ბრიტანელი ღვინის პროფესიონალი ტატიანა მანნი ქართველ მეღვინეებს გაუზიარებს გამოცდილებას ბრიტანეთის ბაზრის სპეციფიკასა და ღვინის იმპორტის რეგულაციებზე.
13 ივნისს, მე-11 ღვინის საერთაშორისო კონკურსში International Wine Competition გამარჯვებულების დაჯილდოება გაიმართება, რომელიც  WinExpo Georgia 2019-ის ფარგლებში, 11-12 ივნისს ჩატარდა. კონკურსზე წარდგენილი იყო  81 კომპანიის მიერ წარმოებული ღვინის 300-მდე ნიმუში. კონკურსის ჟიურის შემადგენლობაში ქართველ  ღვინის სპეციალისტებთან ერთად, საერთაშორისო პროფესიონალები: ტიმ ატკინი (ჟიურის თავმჯდომარე, დიდი ბრიტანეთი), კენიჩი ოჰაში (იაპონია), ალისტერ კუპერი (დიდი ბრიტანეთი), მარჩელო რეტამოლი (ჩილე), მეთიუ რობერტ ვილკინი (დიდი ბრიტანეთი), გიორგი დაქიშვილი, ნიკა აღდგომელაშვილი და მიხეილ მესხი შედიოდნენ.

International Wine Exhibition WinExpo Georgia 2019 to open in Tbilisi
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili opened the 12th International Wine and Spirits Exhibition Fair WinExpo Georgia 2019.
WinExpo Georgia is considered as one of the largest exhibitions in the Caucasus region, comprising all necessary components to produce wine and alcoholic drinks: viticulture and winemaking machinery, fertilizers, seedlings, barrels and packaging materials, accessories , including a wide range of services provided under the frame of the exhibition trade fair. Up to 160 companies from 12 countries (Georgia, France, Germany, Italy, Portugal, Romania, Spain, Azerbaijan, Russia, Ukraine, Belarus and Turkey)with more than 110 wine producers, large, medium and small scale winemakers willingly participate in the exhibition.
The International Exhibition is held on June 13-15 in the 11th pavilion at the exhibition center "Expo-Georgia". The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and National Wine Agency are official supporters of the WinExpo Georgia.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili thanked organizers of the exhibition, international wine experts, entrepreneurs and representatives of small cellars for their participation and noted, that similar activities boost the popularization of Georgian wine.
"The scale of the exhibition, as well as the number of visitors and participant companies is growing annually, which once again proves the prestige of the exhibition and shows an increased interest in Georgian wine. Over the years, the wine industry is developing rapidly in the country. New wine producer companies are established, new technologies are introduced and high quality wine is made, which is resulted in annual growth in Georgian wine export.
The international exhibition included a wine competition as well. The members of the jury embrace the most recognized wine experts and specialists throughout the world, whose opinions and assessments boost the popularization of Georgian wine in the international market " said Levan Davitashvili.
The Executive Director of Expo Georgia Exhibition Center, Resan Kikava and Chairman of National Wine Agency Levan Mekhuzla delivered welcome speeches.
This year, the Embassy of France and organizers of the French Wine Exhibition "The Wine & Vine Innovation Cluster" Inno'Vin "(https://innovin.fr/index.php/en/) are participating for the first time. French participants display wine accessories on their exhibition stand.
Within the exhibition, the event "Georgian Wine and UK market" will be held, where British wine professional, Tatyana Mann will share the experience, regarding British market, specificity of the market and wine import regulations.
On the 13th of June, the winners of the 11th International Wine Competition will be awarded. The competition was held on 11-12th of June under the frame of the WinExpo Georgia 2019. Up to 300 samples of wine produced by 81 companies were presented at the competition.