NAHP-ის სამეთვალყურეო ჯგუფის რიგით 30-ე შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამის (NAHP) სამეთვალყურეო ჯგუფის რიგით 30-ე შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრას სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნოდარ კერესელიძე ხელმძღვანელობდა.
მისასალმებელ სიტყვაში მინისტრის პირველმა მოადგილემ ცხოველთა ჯანმრთელობის საკითხებზე სამეთვალყურეო ჯგუფის ფორმატში მუშაობის 10 წლიანი გამოცდილების შესახებ ისაუბრა და მიღწეული წარმატებებისთვის სამეთვალყურეო ჯგუფის წევრებს მადლობა გადაუხადა.
„10 წლიანი მუშაობის განმავლობაში, სამეთვალყურეო ჯგუფის შემადგენლობაც გაიზარდა, დონორთა და კერძო სექტორის ჩართულობაც; კონსოლიდირებული მუშაობა, სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის თანამშრომლობა უმნიშვნელოვანესია ცხოველთა ჯანდაცვის ეროვნული პროგრამის ფარგლებში დასახული მიზნების მისაღწევად“, - განაცხადა ნოდარ კერესელიძემ.
როგორც მინისტრის პირველმა მოადგილემ შეხვედრაზე აღნიშნა, 2019 წელს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ამერიკის შეერთებული შტატების სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის პროგრამის დასრულების შემდეგ, სამეთვალყურეო ჯგუფის მენეჯმენტის გადაბარება სრულად მოუწევს.
„ცხოველთა ჯანმრთელობის საკითხი აქტუალობას დღესაც არ კარგავს, შესაბამისად, მინდა თითოეულ თქვენგანს ვთხოვო განსაკუთრებული მხარდაჭერა მოსალოდნელ გარდამავალ პერიოდში. ჩვენი მიზანია, წლების განმავლობაში მიღებული შედეგები განვამტკიცოთ და კიდევ უფრო განვავითაროთ“, - განაცხადა ნოდარ კერესელიძემ.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ცხოველთა დაავადებების ზედამხედველობისა და კონტროლის კუთხით განხორციელებულ ღონისძიებებს. სურსათის ეროვნული სააგენტოს, სამინისტროს ლაბორატორიის, დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებმა მიმდინარე აქტივობების და სამომავლო გეგმების შესახებ ისაუბრეს.
შეხვედრას კავკასიის ალიანსების პროგრამის და შიდა ქართლის ვეტერინართა რეგიონული ასოციაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA), კოლორადოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის (CSU), საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) სოფლის მეურნეობის განვითარების დეპარტამენტის, გაეროს სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO), საფრთხეების შემცირების სააგენტოს (DTRA), ავსტრიის განვითარების სააგენტოს (ADA), საქართველოში შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის (SCO) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The 30th meeting of the NAHP Steering Group
The 30th meeting of the National Animal Health Program (NAHP) Steering Group was held at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nodar Kereselidze headed the meeting. The activities undertaken by the steering group within 10 years while working on animal health issues has been highlighted by the First Deputy who made a welcoming and opening speech at the session. Nodar Kereselidze thanked members of the steering group and congratulated them on achieved success.
"Over the last ten years, the number of the steering group members as well as the involvement of donors and private sector has been significantly increased; Consolidated work is very important, cooperation between the state and the private sector is essential for achieving the goals set within the National Animal Health Program " - said Nodar Kereselidze.
As the First Deputy Minister noted at the meeting, in 2019, after the completion of the USDA Program, the responsibility for the management of the steering group will be handed over to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.Â
"The animal health issue has always been actual, therefore, during the transition period I would like to ask for your special support and assistance. The overall goal for us is to strengthen and further develop the results obtained over the years " - said Nodar Kereselidze.
At the meeting, the participants have been focused on measures taken in the supervision and control of animal diseases. The representatives of the National Food Agency, Laboratory of the Ministry, National Center for Disease Control and Public Health highlighted current activities and drew their attention to future plans.
The representatives of the Caucasus Alliance Program and Veterinarian Regional Associationsof Shida Kartli region attended the meeting. The representatives of the US Department of Agriculture (USDA), Colorado State University (CSU), Rural Development Program of the Georgian Institute of Public Affairs GIPA,United Nations Food and Agriculture Organization (FAO), Defense Threat Reduction Agency (DTRA), Austrian Development Agency (ADA), Switzerland Cooperation Office (SCO) in Georgia attended the meeting.Â