წყლის შესახებ ეროვნული პოლიტიკის დიალოგის მე-9 შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით, „ევროკავშირი გარემოსთვის (EU4Environment) - წყლის რესურსები და გარემოსდაცვითი მონაცემების” პროგრამის ფარგლებში, წყლის შესახებ ეროვნული პოლიტიკის დიალოგის მე-9 შეხვედრა გაიმართა.
საქართველოს მთავრობამ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა ევროკავშირის წყლის რესურსების მართვის პოლიტიკასთან დაახლოების მიზნით. საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე წყლის რესურსების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მაჩვენებლების კვლევის ჩასატარებლად, ჩვენ დავიწყეთ გარემოს ეროვნული სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერება. მეტიც, ევროკავშირის მხარდაჭერით შევიმუშავეთ ეროვნული პროგრამა, რომელიც გვეხმარება უზრუნველვყოთ წყლის რესურსების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მაჩვენებლების მონიტორინგი მთელი ქვეყნის მასშტაბით. გარემოს ეროვნული სააგენტო თანამშრომლობს გარემოსდაცვითი სექტორის სპეციალისტებთან, დაფინანსება ყოველწლიურად იზრდება, რაც სახელმწიფოს შესაძლებლობას აძლევს, ეფექტიანად დანერგოს და აღასრულოს წყლის შესახებ კანონი“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო ახორციელებს წყლის სექტორის ძირეულ რეფორმას, რათა ის შეესაბამებოდეს ევროკავშირის წყლის ჩარჩო დირექტივის (WFD) მოთხოვნებს. საქართველოს მიერ ევროკავშირის მხარდაჭერით შემუშავებული კანონპროექტი წყლის რესურსების მართვის შესახებ არის ძირითადი ელემენტი წყლის სექტორში რეფორმების გასატარებლად და მდგრადი და ხარისხიანი წყლის რესურსების უზრუნველსაყოფად.
„ევროკავშირი ფართო მხარდაჭერას უწევს საქართველოს წყლის სექტორს. ჩვენ მტკიცედ მოვუწოდებთ საქართველოს გააგრძელოს საკანონმდებლო, ინსტიტუციური და მმართველობითი რეფორმები, რომლებიც საჭიროა მდინარის აუზის მართვის სრულად ფუნქციონირებისთვის და რაც შეიძლება მალე მიიღოს ახალი კანონი წყლის რესურსების შესახებ, რომელიც მომზადდა ევროკავშირის დახმარებით“, - განაცხადა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის წევრმა, ალექსანდერ დარასმა.
ეროვნული პოლიტიკის დიალოგის დასრულების შემდეგ, წყლის სექტორში ბუნებრივ ფაქტორებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებების შესახებ სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, იძულებით გადაადგილებულ პირთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, შესაბამისი ინსტიტუტების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის, საქართველოს წყლის სექტორში მომუშავე საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Within the framework of the "EU4Environment Water Resources and Environmental Data" Programme, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture organized the 9th meeting of the National Policy Dialogue on Water
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mrs. Nino Tandilashvili attended the meeting.
"The Government of Georgia has taken important steps to get closer to the EU Water Resources Management Policy. We started enhancing the capacities of the National Environmental Agency for conducting research on the quantitative and qualitative indicators of water resources in the entire territory of Georgia.
Moreover,  with the support of the European Union, we have developed a national program, which helps us to ensure the monitoring of quantitative and qualitative indicators of water resources across the country.
The National Environmental Agency cooperates with the environmental sector specialists, and our financing is annually increasing, thus enabling the state the effective implementation and enforcement of Water Law. ", said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili.
It is worth mentioning, that Georgia is undertaking a major reform of its water sector to comply with the European Union Water Framework Directive (WFD) requirements. In this regard, the Draft Law on Water Resources developed by Georgia with EU support is a key element to pursue reforms in the water sector and ensure sustainable and qualitative water resources for all.
Mr. Alexander Darras, EU Delegation to Georgia stated “ EU is providing extensive support to the water sector in Georgia. We strongly encourage Georgia to continue the legislative, institutional, and governance reforms required to fully operationalize River Basin Management and to adopt as soon as possible the new Law on Water Resources which was prepared with EU assistance.”
The workshop on nature-based solutions in the water sector took place after the conclusion of the national policy dialogue.
The meeting will be attended by representatives from the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Ministry of Regional Development and Infrastructures, Ministry of Internally Displaced Persons, Labor, Health and Social Affairs, Ministry of Economy and Sustainable Development, Institutes, and NGOs, also Representatives of the EU Delegation to Georgia and international organizations and donors working in the Georgian water sector.