გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია მეთხილე ფერმერთა კავშირის წარმომადგენლებს შეხვდა
შეხვედრაზე მხარეებმა თხილის სექტორში არსებული გამოწვევები, მათი გადაჭრის გზები და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ თხილის სექტორის განვითარების ხელშეწყობა სახელმწიფოსთვის პრიორიტეტია და ამ პროცესში სამინისტრო დარგობრივ ასოციაციებთან და მეთხილე ფერმერებთან აქტიურ კომუნიკაციაშია.
მეთხილე ფერმერთა კავშირი 15 ჰა-ზე მეტი ფართობის მქონე თხილის პლანტაციათა მფლობელებს აერთიანებს. ამჟამად, ორგანიზაციაში 27 სუბიექტია გაერთიანებული, რაც მსხვილი მეთხილე ფერმერების 80%-ია.
საუბარი შეეხო ქვეყანაში მაღალი ხარისხის თხილის წარმოების მნიშვნელობას საერთაშორისო ბაზრებზე წარმატებულად პოზიციონირებისათვის.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი და  სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia meets the representatives of the Hazelnut Farmers Union
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia held a meeting with the representatives of the Hazelnut Farmers Union.
During the meeting, the parties discussed the challenges in the hazelnut sector, possible solutions, and activities for future cooperation.
The Minister stated that promoting the development of the hazelnut sector is a priority for the state,  therefore, the Ministry keeps active communication with the hazelnut sector associations and farmers.
The Hazelnut Farmers Union unites the owners of hazelnut plantations planted on more than 15 ha of agricultural land. Currently, 27 farmers are members of the organization , that is 80% of large hazelnut growers countrywide.
The parties emphasized the importance of the production of high-quality hazelnuts in the country, which promotes successful positioning in the international markets.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. George Khanishvili, and the representatives of relevant Agencies within the system of the Ministry attended the meeting.