საქართველოში პირველი სახელობითი დაცული ტერიტორია - ნუგზარ ზაზანაშვილის სახელობის სამუხის მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორია შეიქმნა
საქართველოს კანონი „ნუგზარ ზაზანაშვილის სახელობის სამუხის მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორიის შექმნისა და მართვის შესახებ“, რომელიც პარლამენტმა 2022 წლის 16 ნოემბერს მიიღო, 2023 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდება.
პირველი სახელობითი დაცული ტერიტორიის დაარსება უკავშირდება დაცული ტერიტორიების ქსელის გაფართოებასა და განვითარებაში და, ზოგადად, ქვეყნის გარემოს დაცვაში ნუგზარ ზაზანაშვილის მიერ შეტანილი უდიდესი წვლილის დაფასებას.
სამუხის მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორიის საერთო ფართობი 13 273 ჰექტარს შეადგენს.
ქვეყანაში ბუნების დაცვის საერთაშორისო კავშირის (IUCN) კრიტერიუმების მიხედვით პირველი VI კატეგორიის დაცული ტერიტორიის დაარსების ძირითად მიზანს საქართველოში რეინტროდუცირებული ქურციკის (Gazella subgutturosa) პოპულაციის აღდგენა, დაცვა და შენარჩუნება წარმოადგენს.
სამუხის ველი მოიცავს ზურმუხტის ქსელის სამუხის ტერიტორიას და წარმოადგენს მნიშვნელოვან საბინადრო გარემოს ფლორისა და ფაუნის იშვიათი და გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი სახეობებისთვის. აღნიშნულ ადგილზე დაცული ტერიტორიის დაარსება ხელს შეუწყობს ადგილობრივ, ეროვნულ და ტრანსსასაზღვრო დონეებზე ბიომრავალფეროვნების კონსერვაციას, საქართველოში დაცული ტერიტორიების ქსელის გაძლიერებას, საკვანძო სახეობის დაცვას, მდგრადი ეკოტურიზმის განვითარებას და თუში მეცხვარეების ტრადიციების შენარჩუნებას.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოსთან ერთად, სამუხის მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორიის შექმნაზე მუშაობა 2019 წელს, ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის (WWF) მხარდაჭერით დაიწყო.

"The First Protected Multi-Purpose areas was established in Samukhi Valley, named after the famous Georgian scientist, biologist Nugzar Zazanashvili”
On November 16, 2022, the Parliament of Georgia approved the Law on the “Creation and Management of the Multi-Purpose Territory of Samukhi, named after Nugzar Zazanashvili. The Law will come into effect on January 1, 2023.
The creation of the first protected area is related to the renowned scientist Nugzar Zazanashvili and his outstanding contribution to expanding and developing the network of protected areas and protecting the environment in the country.
The Samukhi multi-purpose area covers 13,273 hectares in total.
According to the International Union for Conservation of Nature (IUCN) criteria, the main goal of establishing the first VI category protected areas in Georgia is to restore, protect and maintain the reintroduced gazelle (Gazella subgutturosa) population in Georgia.
The Samukhi Valley comprises the Emerald Network of Areas of particular conservation interest for the conservation of wild animal and plant species and natural habitats, rare and endangered species of flora and fauna.
Establishing a protected area in the mentioned place will contribute to biodiversity conservation at the local, national and transboundary levels, strengthening the network of protected areas in Georgia, protecting key species, developing sustainable ecotourism, and preserving the traditions of Tushetian shepherds.
In 2019, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, jointly with the Agency of Protected Areas, started working on creating the Samukh multi-purpose area with the support of the World Wide Fund for Nature (WWF).