საქართველოში კიდევ ერთი დაცული ტერიტორია - მაჭახელას დაცული ლანდშაფტი შეიქმნა
მაჭახელას დაცული ლანდშაფტი ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტში მდებარეობს და მისი საერთო ფართობია 4294 ჰექტარია.
აღნიშნული დაცული ტერიტორიის შექმნის მიზანი მაჭახლის ხეობაში ადამიანისა და ბუნებრივი გარემოს ჰარმონიული ურთიერთქმედების შედეგად ჩამოყალიბებული ბუნებრივ-კულტურული ლანდშაფტის დაცვაა.
დაცული ლანდშაფტი ხელს შეუწყობს ტრადიციული სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობების შენარჩუნებას, რეკრეაციული და ტურისტული აქტივობების განხორციელებას, რაც დადებითად აისახება ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობაზე.
მაჭახელას დაცული ლანდშაფტის დაარსების პროცესი მიმდინარეობდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის, ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის, მაჭახლის ხეობის ადგილობრივი მოსახლეობისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფინანსური მხარდაჭერითა და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით.

Another protected area - Machakhela protected landscape was created in Georgia
Machakhela protected landscape, with a total area covering 4294 hectares, is located in Khelvachauri Municipality.
The purpose of creating the said protected area is to protect the natural-cultural landscape in the Machakhela valley formed due to the harmonious coexistence and relation between humans and nature.
The protected landscape will contribute to preserving traditional agricultural practices and implementing recreational and tourist activities, which will positively impact the local population's socio-economic condition.
The protected landscape of Machakhela was established with the financial support of the Government of the Autonomous Republic of Adjara, Khelvachauri Municipality, the local population of Machakhali Valley and the United Nations Development Program (UNDP) and in cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.