გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია საფრანგეთის რესპუბლიკის ელჩს საქართველოში შერაზ გარსს შეხვდა
შეხვედრაზე მხარეებმა მიმდინარე ერთობლივი პროექტები, სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები, მათ შორის, საინვესტიციო შესაძლებლობები განიხილეს.
ოთარ შამუგიამ მადლობა გადაუხადა საფრანგეთის მთავრობას მრავალწლიანი მჭიდრო მეგობრული და პარტნიორული ურთიერთობისთვის და ხაზი გაუსვა საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში საფრანგეთის მხარდაჭერის და გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობის საკითხს.
შეხვედრაზე მინისტრმა გარემოსდაცვითი და სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშემწყობი სახელმწიფო პროგრამების შესახებ ისაუბრა და ყურადღება ქვეყანაში ლიბერალური საგადასახადო სისტემის საფუძველზე ინვესტიციების განხორციელებისთვის ხელსაყრელი გარემოს მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„მოგეხსენებათ, საქართველოს მინიჭებული აქვს ევროპული პერსპექტივა. ჩვენი მიზანია, ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მოპოვება, რაშიც ჩვენი მეგობარი ქვეყნების და, რა თქმა უნდა, საფრანგეთის მხარდაჭერის დიდი იმედი გვაქვს. ჩვენ საფრანგეთთან ეფექტიანი თანამშრომლობა გვაკავშირებს, რისთვისაც განსაკუთრებული მადლიერება მინდა გამოვხატო. ვიმედოვნებ, სამომავლო გეგმები კიდევ უფრო აქტიური და ნაყოფიერი იქნება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
„როგორც იცით, ევროკავშირი ღირებულებების და პრინციპის ერთობაა. მე მინდა მოგილოცოთ ევროპული პერსპექტივა. ჩვენი მიზანია, საქართველოს დავეხმაროთ ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მოპოვებაში. ასევე ვფიქრობთ, რომ საქართველო ნაკლებად უნდა იყოს დამოკიდებული იმპორტზე და ადგილობრივად წარმოებული პროდუქციით თავი უნდა დაიმკვიდროს ევროკავშირის ბაზარზე. მე მივესალმები ჩვენს ქვეყნებს შორის მიმდინარე პროექტებს და აღვნიშნავ, რომ თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაღრმავდება“, - განაცხადა შერაზ გარსმა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სამელიორაციო ინფრასტრუქტურისა და მესაქონლეობის განვითარების, ასევე ღვინის სერტიფიცირებისა და წყლის რესურსების მართვის მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხებს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლები, ასევე, საფრანგეთის განვითარების სააგენტოს უფროსი რაფაელ ჟოზანი და საელჩოს ეკონომიკის სამსახურის უფროსი ფრანსუა ანრი კლოარეკი ესწრებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture Otar Shamugia meets Sheraz Gasri, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to Georgia.
During the meeting, the parties discussed current projects, prospects for future cooperation, and investment opportunities.
Mr. Shamugia expressed his gratitude to the French government for long-standing friendly and partnership relations, emphasizing the importance of French assistance and experience sharing for Georgia on its European integration process.
At the meeting, the Minister discussed state programs supporting environmental protection and agricultural development and emphasized the favorable environment for investing in the country, which enjoys a liberal tax system with less taxes and low tax rates.
"As we are aware, Georgia was granted a European perspective. Our goal is to become a candidate country for the European Union. To that end, we hope to receive support from our friendly countries, including France. We enjoy and sincerely appreciate effective cooperation with France. I hope that our plans will be even more active and fruitful ", stated Minister Shamugia.
"As you know, the European Union is an embodiment of values and principles. Therefore, I would like to congratulate you on your European perspective. Our goal is to assist Georgia in becoming a candidate country for the European Union membership. We also believe that Georgia should depend less on imports and establish itself in the EU market with its locally produced goods. We welcome the ongoing joint projects between our countries and admit that bilateral cooperation will be further expanded " Mrs. Sheraz Gars stated.
The parties focused on issues regarding infrastructure development and cattle breeding, also expanding collaboration in the wine certification and water resources management fields.
Deputy Minister Mrs. Nino Tandilashvili, representatives of the relevant departments of the Ministry, also Mr. Raphaël Jozan, Director of the AFD office for the South Caucasus, and Head of the Economic Service of the French Embassy, Mr. François-Henri Cloarec attended the meeting.