გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი ახალი ტექნიკით აღიჭურვა
დეპარტამენტის ტექნიკურ შემადგენლობას 14 ავტომობილი რენო დასტერი, 6 ბაგი და 8 გასაბერი ნავი შეემატა. ახალი აღჭურვილობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ისეთი სამართალდარღვევების გამოვლენისთვის, როგორიცაა უკანონო ტყითსარგებლობა, ბრაკონიერობა და ჰაერის დაბინძურება.
„გარემოსდაცვითი პოლიტიკის ნაწილში უმნიშვნელოვანეს რეფორმებს ვახორციელებთ. რეფორმები გულისხმობს სამართლებრივი რეგულაციების დაახლოებას ევროკავშირის მოთხოვნებთან. აქტიურად ვთანამშრომლობთ როგორც სამოქალაქო სექტორთან, ასევე პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტთან. ამ ეტაპზე, საკანონმდებლო ორგანოში რამდენიმე ახალი მნიშვნელოვანი კანონპროექტი განიხილება და პროცესი, რა თქმა უნდა, გრძელდება“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, მნიშვნელოვანია მიღებული რეგულაციების აღსრულება და გარემოსდაცვითი კონტროლი. სწორედ აქედან გამომდინარე, მიმდინარეობს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის აღჭურვა შესაბამისი ტექნიკით და მათი შესაძლებლობების გაძლიერებას.
„ამ ეტაზე, როგორც საბიუჯეტო დაფინანსებით, ასევე დონორების, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების მხარდაჭერით შევიძინეთ სხვადასხვა თანამედროვე ტექნიკა - დრონები, ფოტოხაფანგები, ვიდეორეგისტრატორები, ასევე, ჰაერში მტვრის ნაწილაკების გამზომი თანამედროვე ხელსაწყოები. აღჭურვილობა დეპარტამენტის შესაბამის სამსახურებს გადაეცემა, რაც მათ დაეხმარება, უფრო ეფექტიანად განახორციელონ გარემოსდაცვითი მიმართულებით დარღვევების პრევენცია და გამოვლენა-აღკვ
ეთა“, - განაცხადა მინისტრმა.
ახალი რენო დასტერები აღჭურვილია „ჯიპიეს“ მოწყობილობებით, არის მაღალი გამავლობის, რაც რთულად მისასვლელ ადგილებში პატრულირების საშუალებას იძლევა. პრაქტიკულად მიუვალ ადგილებში პატრულირებისთვის კი, დეპარტამენტის თანამშრომლები „ბაგებს“ გამოიყენებენ.
ღონისძიებას მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი ლევან ჯღარკავა, ასევე, ბიომრავალფეროვნებისა და სატყეო დეპარტამენტის, სსიპ ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) პროექტის ECO.Georgia და გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
საქართველოს მწვანეთა მოძრაობის „დედამიწის მეგობრები“ თავმჯდომარის ნინო ჩხობაძის განცხადებით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის გაძლიერება უმნიშვნელოვანესია, განსაკუთრებით უკანონო თევზჭერის მიმართულებით.
„ბრაკონიერები იმდენად ანადგურებენ ჩვენს იხტიოფაუნას, რომ შეიძლება მისი აღდგენაც კი გაჭირდეს. ამ ფონზე, უმნიშვნელოვანესია, ამ მიმართულებით როგორც შესაბამისი მკაცრი სანქციების არსებობა, ისე, ეფექტიანი კონტროლი. დეპარტამენტმა მაქსიმალურად უნდა იმუშაოს, რომ ბრაკონიერობა შეწყდეს“, - განაცხადა ნინო ჩხობაძემ.
საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის მხარდაჭერის პროექტის „ECO.Georgia“-ს ტყის მდგრადი მართვის კომპონენტის ხელმძღვანელის, კრისტიან გოენერის განმარტებით, გერმანიის მთავრობას სურს მხარი დაუჭიროს საქართველოს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელებასა და ტყის შენარჩუნების ნაწილში. მხარდაჭერის მიზანია, ქვეყანას ჰქონდეს ტყის მდგრადი მართვის მექანიზმი და უზრუნველყოს როგორც სატყეო სექტორის შენარჩუნება, ასევე ეკოსისტემის, ბიომრავალფეროვნების დაცვა და კლიმატის ცვლილების შერბილება.

The Department of Environmental Supervision receives new equipment.
The Department of Environmental Supervision received 14 Renault Duster cars, 6 buggy cars, and 8 inflatable boats. New equipment is crucial for detecting violations, such as illegal logging, poaching, and air pollution.
"We are implementing the most important reforms in the environmental policy. The reforms aim to bring legal regulations closer to the EU requirements. We actively cooperate with the civil sector, as well as with the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia. Several new draft laws are currently being reviewed in the legislative body, and certainly, the process is underway," stated Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia.
According to the Minister, the enforcement of regulations and implementation of environmental control is crucial. Consequently, the Department of Environmental Supervision is provided with the appropriate equipment to enhance its capabilities.
Currently, we have purchased different types of modern equipment - drones, photo traps, video recorders, dust particle measuring modern devices, with budget financing and donor assistance, and support from the German International Cooperation Society. The equipment will be transferred to the relevant services of the department, which will help them to more effectively implement the prevention and detection-investigation of environmental violations. ", said the Minister.
New Renault Dusters are equipped with a "JPS" tracking device, which allows patrolling in hard-to-reach areas. The Department employees will use buggy cars to patrol practically inaccessible places.
The Deputy Minister Mr. Kakha Kakabadze, Head of the Department of Environmental Supervision Mr. Levan Jgharkawa, as well as representatives of the Department of Biodiversity and Forestry, the National Agency for Wildlife, the ECO. Georgia project of the German International Cooperation Society (GIZ), and environmental non-governmental organizations attended the meeting.
According to Mrs. Nino Chkhobadze, Chair of the Greens Movement of Georgia/Friends of the Earth- Georgi, strengthening the environmental supervision department is very important, especially in the direction of illegal fishing.
"Poachers are destroying our ichthyofauna to such an extent that it may even be difficult to restore it. Against this background, it is very important to impose strict sanctions and take effective control in this area. The department should work as hard as possible to stop poaching", said Mrs. Nino Chchobadze.
According to Mr. Christian Gönner, the Head of the program (‘’ECO. Georgia ‘’) forest sector reform support project in Georgia, the German government wishes to support the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia in the implementation of the forest sector reform and forest preservation. The technical assistance is provided to help the country to embrace a sustainable forest management mechanism that would ensure both the preservation of the forest sector and the protection of the ecosystem, environment, biodiversity, including mitigation of climate change.