გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ „ახალგაზრდული ფორუმი - მდგრადი განვითარებისა და ევროინტეგრაციისათვის“ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
მინისტრმა ქვეყნისთვის ევროინტეგრაციის პროცესისა და მდგრადი განვითარების მნიშვნელობის საკითხებზე ისაუბრა და ყურადღება ახალგაზრდებში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით განათლების პოპულარიზაციის საჭიროებაზე გაამახვილა.
„განათლება არის ის მთავარი იარაღი, რაც შეიძლება გლობალური გამოწვევების დასაძლევად გამოვიყენოთ. მოგეხსენებათ, საქართველოს მინიჭებული აქვს ევროპული პერსპექტივა. ჩვენი მიზანი კი, ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მოპოვებაა. ამ პროცესში უაღრესად მნიშვნელოვანია ახალგაზრდების მაქსიმალური ჩართულობა. სამინისტროს საქმიანობის ერთ-ერთ პრიორიტეტს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით საგანმანათლებლო პროგრამების ცნობადობის ამაღლებაზე ზრუნვა წარმოადგენს. ვიმედოვნებ, მომავალში მეტი ახალგაზრდა მოინდომებს აღნიშნული მიმართულებით განათლების მიღებას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, მაია ბითაძემ აღნიშნა, ევროინტეგრაციის და მდგრადი განვითარების მიზნების სიღრმისეული ანალიზისთვის, ახალგაზრდული ფორუმი თავისი შინაარსით უმნიშვნელოვანესი ფუნქციის მატარებელია.
ფორუმში, რომლის მიზანსაც საქართველოს მიერ გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულებისა და ევროპული ინტეგრაციის პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის გაზრდა და ინოვაციური ხედვების გაზიარება წარმოადგენდა, საქართველოს თორმეტი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტი მონაწილეობდა.
აღსანიშნავია, რომ ფორუმის ფარგლებში, გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების, ასევე საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების და ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების საკითხებზე სტუდენტებმა პანელური ფორმატის დისკუსიები გამართეს.
ახალგაზრდული ფორუმი საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველოს ორგანიზებით და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს,  განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და საქართველოში შვედეთის სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით გაიმართა.
ფორუმს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტების რექტორები, სტუდენტები და დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia made opening remarks at the "Youth Forum - for Sustainable Development and European Integration".
The Minister underlined the importance of the European integration process and sustainable development for the country, emphasizing the need to popularize environmental and agricultural education among young people.
"Education is the most powerful weapon for overcoming global challenges." As you know, Georgia has been given a European perspective. Our objective is to become a candidate country for the European Union. The engagement of young people is critical in this process. One of the priorities of the Ministry is to enhance awareness of educational programs regarding environmental protection and agricultural development. I hope that more young people will get an education in the mentioned field in the future," Mr. Otar Shamugia stated.
According to Mrs. Maia Bitadze, Chair of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, for in-depth analysis of European integration and sustainable development goals, the Youth Forum has the most significant function in its content.
Students from twelve educational institutions in Georgia participated in the Forum, which aimed at increasing the involvement of young people in fulfilling the UN Sustainable Development Goals, taking part in the European integration process, and sharing innovative visions.
During the Forum, the students held panel discussions, highlighting the United Nations' Sustainable Development Goals, and the fulfillment of the obligations taken under the EU-Georgia Association Agreement, including the country's economic development.
The youth forum was organized by the Green Movement of Georgia/Friends of the Earth - Georgia and supported by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Ministry of Education and Science, and the Embassy of the Kingdom of Sweden in Georgia.
Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Rectors of State and Private Universities, students, and other stakeholders attended the event.