საქართველოს პარლამენტმა „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ კანონპროექტი I მოსმენით დაამტკიცა
საქართველოს პარლამენტმა, პლენარულ სხდომაზე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ მომზადებული „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ კანონპროექტი I მოსმენით დაამტკიცა. კანონპროექტი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა წარადგინა.
კანონი „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ მიზანად ისახავს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის გაფორმებული ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ვალდებულების შესრულებას, კერძოდ, სამრეწველო ემისიების შესახებ ევროპარლამენტისა და ევროსაბჭოს დირექტივის გადმოტანას. კანონპროექტი ითვალისწინებს სამრეწველო საწარმოებისთვის მთელი რიგი ახალი  ვალდებულებების 2026 წლიდან ეტაპობრივად დაწესებას. სამრეწველო საწარმოები ვალდებული იქნებიან, საწარმოო პროცესში დანერგონ ისეთი თანამედროვე ტექნოლოგიები და დანადგარები, რაც მინიმუმამდე შეამცირებს ჰაერის, წყლის და ნიადაგის დაბინძურებას. კანონპროექტი ითვალისწინებს ინტეგრირებული გარემოსდაცვითი ნებართვის გაცემას, სადაც ინტეგრირებული იქნება სხვა გარემოსდაცვითი ნებართვები, მათ შორის, გარემოზე ზემოქმედების შეფასების პროცედურები, რაც გულისხმობს ბიზნესისთვის, ე.წ. ერთი სარკმლის პრინციპით გარემოსდაცვითი ნებართვების გაცემას. აღნიშნული სრულად თანხვედრაშია ევროპულ საუკეთესო პრაქტიკასთან.
„სამრეწველო ემისიების შესახებ“ ევროკავშირის დირექტივა არეგულირებს მსხვილი სამრეწველო ობიექტების ისეთ საქმიანობებს, რომლებიც გარემოს დაბინძურების მხრივ მაღალი რისკის შემცველია.  ასეთ ობიექტებად მიჩნეულია მეტალურგიული და ქიმიური მრეწველობის საწარმოები, ასევე, თბოსადგურები და სხვა გარემოსადმი მაღალი რისკის შემცველი საქმიანობები.
ახალი კანონის პროექტის გათვალისწინებით, საწარმოებისთვის განისაზღვრება ისეთი გარემოსდაცვითი პირობები, რომლის ფარგლებშიც უნდა იმოქმედოს საწარმომ. ეს ეხება როგორც ატმოსფერულ ჰაერში გაფრქვევებს და ჰაერის დაბინძურების შემცირებას საწარმოების მხრიდან, ასევე, წყლის ობიექტების დაბინძურების პრევენციას, ნარჩენებით გარემოს დაბინძურებისა და ნიადაგის დაბინძურების პრევენციულ ღონისძიებებს.
გამომდინარე იქიდან, რომ რეგულაციები კომპლექსურია, მათი ამოქმედებისათვის განსაზღვრულია გონივრული ვადები. კერძოდ, 2026 წლიდან ინტეგრირებული ნებართვის აღება დაევალება ნებისმიერ ახალ საწარმოს, რომელიც გადაწყვეტს კანონპროექტით განსაზღვრულ კონკრეტულ სექტორებში დაიწყოს საქმიანობა, ხოლო 2029 წლიდან, ეტაპობრივად, ახალი ვალდებულებები დაეკისრება ქვეყანაში უკვე არსებულ მოქმედ საწარმოებს.

The Parliament of Georgia adopted the Draft Law " On Industrial Emissions" in the first reading.
The Draft Law" On Industrial Emissions" submitted by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture to the Parliament of Georgia was adopted at the plenary session in the first reading.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, presented the Draft Law "On Industrial Emissions", which aims to fulfill one of the most important obligations set forth in the EU-Georgia Association Agreement, specifically, the transposition of the Directive of the European Parliament and of the Council on industrial emissions.
The mentioned Draft Law envisages the gradual imposition of a wide spectrum of new obligations for industrial enterprises from 2026.
Industrial enterprises must introduce cutting-edge technology and equipment into their manufacturing processes to reduce air, water, and soil pollution.
The proposed draft law envisions the issuance of an integrated environmental permit, within which the existing environmental permits, including environmental impact assessment procedures, will be integrated. Consequently, environmental permits will be issued for businesses through a single-window principle. The mentioned process is entirely consistent with European best practices.
The European Union Directive on industrial emissions regulates activities of large industrial facilities that pose greater environmental pollution risk. Metallurgical and chemical industry enterprises, thermal plants, and other involved companies and activities with potentially high environmental risks are considered to be such facilities.
Considering the new draft law, environmental conditions will be defined for the enterprises within which the enterprise should operate, which refers to air emissions and reduction of air pollution from enterprises, as well as prevention of water pollution, environmental pollution with waste, and soil pollution.
Since the regulations are complex, reasonable deadlines are defined for their implementation.
In particular, from 2026, any new enterprise that decides to start operating in specific sectors defined by the draft law will be required to obtain an integrated permit, and from 2029, new obligations will be gradually imposed on existing enterprises across the country.