ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მე-15 საერთაშორისო გამოფენა WINEXPO 2023 გაიხსნა
თბილისი ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მე-15 საერთაშორისო გამოფენას WINEXPO 2023 მასპინძლობს. გამოფენა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, გამოფენების ცენტრის „ექსპოჯორჯია“ დირექტორმა, რესან ქიქავამ და კონკურსის Georgian International Wine Award  ჟიურის თავჯდომარემ, ღვინის მაგისტრმა, ტიმ ატკინმა გახსნეს.
„სახელმწიფო წლებია არაერთ მნიშვნელოვან ღონისძიებას ახორციელებს ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის, რის შედეგადაც, დღეს, მთელმა მსოფლიომ იცის, რომ საქართველო 8000 წლოვანი უწყვეტი რთველის ისტორიით ღვინის სამშობლოა. ყოველწლიურად გვაქვს ღვინის ექსპორტის მზარდი მაჩვენებელი. შარშან განვახორციელეთ რეკორდული რაოდენობის, 103 მლნ ლიტრი ღვინის ექსპორტი, რაც 23 მლნ-ით აღემატება წინა წლის მონაცემებს. ვფიქრობ, ეს საკმაოდ მასშტაბური რიცხვებია; წელსაც, მნიშვნელოვანია, რომ ვინარჩუნებთ ზრდის ამ დინამიკას. ეს არის ჩვენი, კერძო სექტორის და სახელმწიფოს ერთობლივი მუშაობის შედეგი და, დარწმუნებული ვარ, ეს შედეგი კიდევ უფრო გაუმჯობესდება. მომავალ წლებში, სახელმწიფო კიდევ უფრო მეტ რესურსებს გამოყოფს იმისათვის, რომ ჩვენი ღვინო ყველა მნიშვნელოვან ღონისძიებაზე და გამოფენაზე იყოს წარმოდგენილი. ჩვენ მეწარმეებს უნდა ჰქონდეთ ჩვენი მხარდაჭერის იმედი“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენა WINEXPO კავკასიის რეგიონში, მეღვინეობის დარგში, ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური ღონისძიებაა, რომელიც დარგისთვის მნიშვნელოვან სხვადასხვა აქტივობას აერთიანებს.
წელს, გამოფენაში WINEXPO 2023 შვიდი ქვეყნის (საქართველო, იტალია, გერმანია, უნგრეთი, თურქეთი, უკრაინა და სომხეთი) 200-მდე კომპანია საკუთარ პროდუქციასა და სერვისს სთავაზობს დამთვალიერებელს. გამოფენაზე, ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელი მსხვილი საწარმოების, მცირე, საშუალო და საოჯახო მარნების პროდუქციის გარდა, წარმოდგენილი იქნება ღვინის ინდუსტრიაში არსებული ტექნოლოგიები, შესაფუთი და დამხმარე მასალები, მევენახეობა-მეღვინეობის მანქანა-დანადგარები, სანერგეები, სასუქები, აქსესუარები, სერვისები და სხვ.
WinExpo 2023 მწარმოებლებთან ერთად, მასპინძლობს ექსპორტიორებს, სომელიეებს, სასტუმროების, რესტორნების, სავაჭრო ქსელებისა და საერთაშორისო მედიის წარმომადგენლებსა და, რა თქმა უნდა, ღვინის მოყვარულებს მთელი მსოფლიოდან.
გამოფენის ფარგლებში, გასული წლების მსგავსად, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 40-მდე მცირე, საშუალო და საოჯახო მარანი გამოფენის სტუმრებს საკუთარ პროდუქციას, სხვადასხვა სახის ღვინოს, მათ შორის ქვევრისა და ბიოდინამიურ ღვინოებს, გააცნობს.
ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენა, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პლატფორმაა ქართველი მწარმოებლებისთვის გააცნონ საკუთარი პროდუქცია მომხმარებლებს, მოიძიონ პარტნიორები და გაზარდონ საექსპორტო შესაძლებლობები. აღსანიშნავია, რომ გამოფენის WINEXPO მასშტაბი, მონაწილე კომპანიების და ვიზიტორთა რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება, რაც ადასტურებს, რომ გამოფენა პრესტიჟულია, ხოლო ქართული ღვინისადმი ინტერესი გაზრდილია.
WinExpo Georgia 2023-ის მხარდამჭერები არიან გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და ღვინის ეროვნული სააგენტო.
ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მე-15 საერთაშორისო გამოფენა WinExpo Georgia 2023 2-4 ივნისს, გამოფენების ცენტრის „ექსპოჯორჯია“ მე-11 პავილიონსა და მის მიმდებარე სივრცეში 11:00 სთ-დან 19:00 სთ-მდე გაიმართება.

Tbilisi hosted the 15th international exhibition of wine and alcoholic beverages, WINEXPO 2023
Tbilisi is hosting the 15th international wine and spirits exhibition, WINEXPO 2023. The  Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, the director of the exhibition center "ExpoGeorgia", Mr. Resan Kikawa, and the chairman of the Georgian International Wine Award jury, master of Wine, M.r Tim Atkin, made opening remarks at the exhibition.
"The state has made significant efforts to promote Georgian wine over the years, and as a result, the entire world is aware that Georgia is the homeland of wine, with a history of 8,000 years of continuous grape growing and wine making."
Every year, our wine export rate increases. We exported 103 million litres of wine last year, 23 million more than the previous year. We believe these are significant numbers;
We must maintain this upward trend this year as well. All of the abovementioned results from our joint efforts with the business sector and the government, and I am confident it will be further improved. The state will allocate even more resources to display our wine at all significant events and exhibits in the following years. Our entrepreneurs can count on our support," Mr Otar Shamugia stated.
The international wine and alcoholic beverage exhibition WINEXPO is one of the significant winemaking events in the Caucasus region, involving various industry-related activities.
This year, over 200 companies from seven countries (Georgia, Italy, Germany, Hungary, Turkey, Ukraine, and Armenia.) showcase their products and services at WINEXPO 2023.
The exhibition features small, medium, and family wineries, wine industry technologies, packaging materials, viticulture and winemaking machinery, nurseries, fertilizers, accessories, services, etc., in addition to the products of large enterprises producing wine and alcoholic beverages.
Along with producers, WinExpo 2023 hosts exporters, sommeliers, representatives of hotels, restaurants, trade chains and international media, and wine lovers worldwide.
Within the framework of the exhibition, with the support of the National Wine Agency, about 40 small, medium and family wineries will present their products and various types of wine, including Kvevri and biodynamic wines, to the exhibition's visitors in previous years.
International exhibition of wine and alcoholic beverages is one of the crucial platforms for Georgian producers to introduce their products to consumers, find partners and increase export opportunities.
The scope of the WINEXPO exhibition and the number of participant companies and visitors grow yearly, indicating that the exhibition is prestigious and that interest in Georgian wine is growing.
WinExpo Georgia 2023 was organized with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the National Wine Agency.
The 15th international exhibition of wine and alcoholic beverages WinExpo Georgia 2023, will be held on June 2-4 in the 11th pavilion of the exhibition centre "ExpoGeorgia" and its adjacent space from 11:00 a.m. to 7:00 p.m.