გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში მაცივარაგენტების იმპორტიორებთან შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში მაცივარაგენტების იმპორტიორებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. იმპორტიორებს, შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებმა, მაცივარაგენტებით ვაჭრობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებები გააცნეს.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ატმოსფერული ჰაერის სამმართველოს და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის წარმომადგენლები, საქართველოს სამაცივრო და კრიოგენული ტექნიკისა და ჰაერის კონდიციონერების ინჟინერთა ასოციაციის წარმომადგენლები, მაცივარაგენტების იმპორტიორები და ტექნიკოსები ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ 16 ივნისს საქართველო პარლამენტმა მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც ითვალისწინებს ოზონდამშლელი ნივთიერებებისა და სხვა საერთაშორისოდ რეგულირებული გლობალური დათბობის მაღალი პოტენციალის მქონე მაცივარაგენტების მართვის სისტემის გაუმჯობესებას.
განახლებული კანონმდებლობა აწესებს ახალ მოთხოვნებს მაცივარაგენტების მართვაში ჩართული პირებისთვის, მათ შორის, მაცივარაგენტების იმპორტიორებისთვის. კერძოდ, დაინერგება კიგალის ცვლილებით გათვალისწინებული ნივთიერებების - ჰიდროფტორნახშირბადების იმპორტის კვოტირების და სანებართვო სისტემა; ასევე, მაცივარაგენტების მართვის ელექტრონული სისტემა (ჟურნალი), რომლიც ჩაანაცვლებს აღრიცხვა-ანგარიშგების არსებულ სახეებს.
საქართველო სულ მალე შეუერთდება მონრეალის ოქმის კიგალის ცვლილებას, რომელიც წარმოადგენს საერთაშორისო ძალისხმევას გლობალური დათბობის მაღალი პოტენციალის მქონე ნივთიერებების მოხმარების შესამცირებლად.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosted the Importers of Refrigerants.
The working meeting was held with the importers of refrigerants at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The representatives of the relevant Agencies included in the System of the Ministry presented legislative amendments regarding trade in refrigerants.
The representatives of the Ambient Air Division and Department of Environmental Supervision of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Georgian Association of Refrigeration and Cryogenic Equipment and Air Conditioning Engineers, refrigerant importers, and technicians attended the workshop.
It should be mentioned that on June 16, the Parliament of Georgia adopted legislative amendments, to improve the management system of ozone-depleting substances and other internationally regulated refrigerants with a high global warming potential.
The legislation imposes new requirements on persons involved in the management of refrigerants, including importers of refrigerants. In particular, the quota and permit system will be established for the import of hydrofluorocarbons, the substances envisaged under the Kigali Amendment to the Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer; Also, an electronic system will be created for managing/controlling refrigerants to replace the current system of accounting and reporting.
Georgia will soon join the Kigali Amendment to the Montreal Protocol, an international effort to reduce the consumption of substances with a high global warming potential.