კომპანიის „ჩირინა“ ახალი საწარმოს გახსნას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე დაესწრო
ბრენდი „ბიუ ბიუს“ 10 წლის იუბილე კომპანიამ „ჩირინა“ გარდაბნის რაიონის სოფელ სართიჭალაში ხორცპროდუქტების ახალი საწარმოს გახსნით აღნიშნა. საწარმოს გახსნის ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე დაესწრო.
ახალი საწარმო სოფლის განვითარების სააგენტოს „შეღავათიანი აგროკრედიტის" პროგრამის ფარგლებში 10 მილიონი ლარის მოცულობის და საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციის და განვითარების ბანკების (EBRD) ფინანსური მხარდაჭერით შეიქმნა. პროექტის ჯამური ღირებულება დაახლოებით 35 მილიონი ლარია. ახალი საწარმო პირველია საქართველოში, რომელსაც საკუთარი ნედლეულის ბაზა აქვს და ხორცპროდუქტებს ახალი, ნედლი ხორცისგან აწარმოებს.
საწარმო ულტრათანამედროვე ტექნოლოგიებით არის აღჭურვილი და სრულ შესაბამისობაშია საერთაშორისო დონის სტანდარტებთან. დღიური წარმოება 8-10 ტონა პროდუქციაზეა გათვლილი.
„ის ფაქტი, რომ ბრენდი „ბიუ ბიუს“ 10 წლის იუბილეს ქართული ქათმის ხორცის მწარმოებელი კომპანია „ჩირინა“ ახალი საწარმოს გახსნით აღნიშნავს, ქვეყანაში აგრარული დარგის განვითარების და წინსვლის კიდევ ერთი ნათელი დადასტურებაა. ყველა წარმატებული წარმოება ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერებას და ჩვენი მოქალაქეების კეთილდღეობას ნიშნავს. დღეისათვის, ასეულობით ბრენდირებული ქართული აგროპროდუქტის რეალიზაცია ხდება როგორც ადგილობრივ, ისე მსოფლიოს არაერთ ბაზარზე. ამ პროდუქციის უმეტესობა სახელმწიფოს ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერით აშენებულ საწარმოებში იქმნება. სახელმწიფოსთვის სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობა პრიორიტეტულ პოზიციაზეა. მოქმედებს არაერთი სახელმწიფო პროექტი და პროგრამა იმისათვის, რომ შეიქმნას რაც შეიძლება მეტი კონკურენტუნარიანი, ხარისხიანი ქართული აგრარული პროდუქცია. ჩვენ მნიშვნელოვან სამუშაოებს ვახორციელებთ ბაზრების დივერსიფიკაციის კუთხითაც, რასაც თან ახლავს მარკეტინგული ღონისძიებები. ჩვენი მიზანია, ქართული აგრარული პროდუქცია გავხადოთ მსოფლიო ბაზრებზე მოთხოვნადი”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ თენგიზ ნასარიძემ.
როგორც თენგიზ ნასარიძემ აღნიშნა, ახალ საწარმოში დასაქმდებიან ადამიანები, ძირითადად ახლომდებარე ლოკაციებიდან, რაც ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია.
აღსანიშნავია, რომ, დღეისთვის, „ჩირინა“ ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური საწარმოო კომპლექსია. მის მფლობელობაშია: სარემონტო-სადედე და ბროილერის ფერმები, კომბინირებული საკვების ქარხანა, ნედლეულის საშრობი ქარხანა, ხორცის დამუშავების საწარმო, ინკუბატორი, ცილოვანი საკვების ქარხანა, წყალგამწმენდი სადგური, ვაშლის ბაღები, ხილის სამაცივრე კომპლექსი, ვეტერინარულ-დიაგნოსტიკური ლაბორატორია "სანა". წარმოების თითოეული რგოლი აკრედიტებულია ISO 22000 სტანდარტით HACCP-ის პრინციპებით.

The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Tengiz Nasaridze attended the opening of the new enterprise of the "Chirina" company.
The "Chirina" company celebrated the 10th anniversary of the "Biu Biu" brand by opening a new meat products factory in the village of Sartichala, Gardabani district. Mr. Tengiz Nasaridze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, attended the opening ceremony of the enterprise.
The new enterprise was created within the Rural Development Agency's "Preferential Agrocredit" program with funding of GEL 10 million and the financial support of the Georgian and European Banks for Reconstruction and Development (EBRD). The total cost of the project is about 35 million GEL.
The new enterprise is the first in Georgia, with its raw material base and producing fresh, raw meat products.
The enterprise is equipped with cutting-edge technologies and fully complies with international standards. Daily production is calculated on 8-10 tons of products.
"The fact that the Georgian chicken meat production company "Chirina" celebrates the 10th anniversary of the ''Biu Biu'' brand with the opening of a new enterprise is another proof of the of the development and progress of the agricultural sector in the country."
Every successful production means strengthening our country's economy and the well-being of our citizens. Today, hundreds of branded Georgian agricultural products are sold domestically and in numerous international markets.
These products are created in enterprises built with the state's financial and technical support. The state prioritizes agricultural development. Several projects and programs are launched to produce as many competitive, high-quality Georgian agricultural goods as possible.
We also carry out important work in terms of diversification of markets, which is complemented by marketing activities. Our goal is to increase demand for Georgian agricultural products on world markets", said Mr.  Tengiz Nasaridze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
According to Mr. Tengiz Nasaridze, the new enterprise will employ people, mostly from nearby villages, which is also crucial.
It should be noted that "Chirina" is one of the largest production complexes today. It owns breeding and broiler farms, combined feed plants, raw material drying plants, meat processing plants, incubators, protein feed plants, water treatment plants, apple orchards, fruit refrigeration complexes, and a veterinary-diagnostic laboratory, "Sana". ISO 22000 standards with HACCP principles accredit each production link.