ოთარ შამუგიამ შოვში განვითარებული სტიქიის წარმოქმნის პირველად შეფასების მომზადებაში ჩართულ გარემოს ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტებს მადლობა გადაუხადა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ, შოვში განვითარებული სტიქიის წარმოქმნის პირველად შეფასებაზე კომენტარი გააკეთა. პირველადი შეფასება, სხვადასხვა ინფორმაციის მოძიების, ანალიზის და ტერიტორიის ადგილზე დათვალიერების საფუძველზე, გარემოს ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტების მიერ მომზადდა.
„დღეს გლოვის დღეა საქართველოში. კიდევ ერთხელ მინდა მივუსამძიმრო ყველა დაღუპულის ოჯახს, ახლობლებს და მთელ ქვეყანას. ძალიან მძიმე ტრაგედია დაგვატყდა თავს, რომელსაც, სამწუხაროდ, ვერ ავიცილებდით თავიდან. გუშინ გამართულ ბრიფინგზე საზოგადოებას მივაწოდეთ გარემოს ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტების პირველადი შეფასება. მინდა, მათ განსაკუთრებული მადლობა გადავუხადო იმ 24 საათიანი მუშაობისთვის, რომელიც გაწიეს და საკმაოდ მოკლე დროში შეძლეს პირველადი შეფასების გაკეთება სხვადასხვა ინფორმაციის მოძიების და ანალიზის, ადგილზე დათვალიერების საფუძველზე. სამწუხაროდ, დღეს სხვადასხვა პოლიტიკოსისგან მოვისმინეთ განცხადებები, თითქოს ამ ადამიანებმა დავალებები შეასრულეს, რაც ყოვლად მიუღებელია; ეს არის ამ ადამიანების შეურაცხყოფა და მოვუწოდებ ყველას, რომ ასეთი განცხადებებისგან თავი შეიკავონ. ეს ადამიანები არიან პროფესიონალები, ასრულებენ საკუთარ საქმეს; მათ დროის ძალიან მოკლე მონაკვეთში შეძლეს პირველადი შეფასების გაკეთება იმ მონაცემებზე დაყრდნობით, რაც მათ ჰქონდათ ამ პერიოდისთვის. ჩვენ, სპეციალისტები, სააგენტო გააგრძელებს მუშაობას და ხეობის კვლევას. მნიშვნელოვანია ასევე, რომ სტიქიის გამომწვევ მიზეზებთან ერთად, ჩვენ ვისაუბროთ შემდგომ განსახორციელებელ ღონისძიებებზე; უნდა მომზადდეს შესაბამისი რეკომენდაციები, თუ რა უნდა განხორციელდეს მომავალში კონკრეტულად ამ ხეობაში. მინდა, საზოგადოებას კიდევ ერთხელ მივაწოდო ის მნიშვნელოვანი დეტალები ამ კვლევის, წინასწარი შეფასების, რომელიც სპეციალისტებმა გააკეთეს.
პირველი, ეს არის, რომ სტიქია დაიწყო შემდეგნაირად: მყინვარ ბუბას დასავლეთით ადგილი ჰქონდა კლდეზვავური მასის ჩამოშლას - დასკვნიდან ვაკეთებ ციტირებას - რომელიც უკვე დინამიკაში მოვიდა, შეეჯახა მყინვარს და მოხდა გარკვეული ნაწილის ჩამონგრევა, რამაც შემდგომში უკვე გამოიწვია თანმდევი პროცესები, მეწყრული პროცესები და შემდეგ ეს ყველაფერი გადაიზარდა ღვარცოფში. მნიშვნელოვანი მომენტია ძალიან, რომ ეს ყველაფერი, ასევე ჩვენი სპეიცალისტების გათვლებით, დაახლოებით, 8-10 წთ-ის განმავლობაში მოხდა - დაწყებიდან, მანამ სანამ ის ჩავიდოდა უშუალოდ სტიქიის ზონაში.
მეორე მნიშვნელოვანი საკითხი, რომელზეც ასევე იყო საუბარი, რომ ადგილი ჰქონდა ორდღიან დაგუბებას და ა.შ.; სხვადასხვა არასწორი ინფორმაციები გვესმოდა ჩვენ ამ დღეების განმავლობაში. მდინარე ჭანჭახზე არსებობს ჰიდროლოგიური სადგური, რომლიდანაც აღებული მონაცემებით, მდინარეზე არც სტიქიამდე და არც სტიქიის პერიოდში, წყლის დონის სხვაობა არ ფიქსირდება. ეს არის მნიშვნელოვანი ფაქტორი კვლევის, ვინაიდან ეს კვლევა აჩვენებს, რომ მდინარეზე ამ პერიოდში, სანამ სტიქია მოხდებოდა, წყლის დონის არც მატება და არც შემცირება დაფიქსირებული არ ყოფილა. ამის საფუძველზე, სპეციალისტები ამბობენ, რომ იქ რაიმე სახის დიდ, ხანგრძლივ შეგუბებას ადგილი ვერ ექნებოდა, ვინაიდან ეს პირდაპირ აისახებოდა მდინარის ხარჯის და დონის მაჩვენებლებზე.
ასევე მნიშვნელოვანია შემუშავებული დასკვნის პუნქტი, რომელზეც მინდა, რომ საზოგადოებას კიდევ ერთხელ მივაწოდო ინფორმაცია. ესეც არის სპეციალისტების მიერ გაკეთებული დასკვნა, რომ განვითარებული მოვლენები იყო იმდენად მყისიერი, იმდენად კომპლექსური, რომ მისი თავიდან აცილება, ყველაზე განვითარებულ ქვეყნებშიც კი, არის პრაქტიკულად შეუძლებელი.
ვფიქრობ, პირველ რიგში, ყველა სპეციალისტმა უნდა შეაფასოს ეს დასკვნა. პოლიტიკოსებს კიდევ ერთხელ მოვუწოდებ, რომ პოლიტიკური განცხადებებით, რომელსაც ისინი აკეთებენ, არ მიაყენონ შეურაცხყოფა იმ ადამიანებს, რომლებიც ამ საკითხებზე მუშაობდნენ, მუშაობენ დღესაც და ძალიან მნიშვნელოვან საქმიანობას ახორციელებენ ჩვენი ქვეყნისთვის თავიანთი კომპეტენციის ფარგლებში“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia expresses gratitude to the National Environmental Agency specialists involved in preparing the first natural disaster assessment in Shovi Resort.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, provided insights on the preliminary assessment of the Shovi disaster after a government session. This initial evaluation, meticulously conducted by the National Environment Agency's experts, utilized diverse information sources, analysis, and hands-on site inspection.
"Georgia mourns today, and I extend my heartfelt condolences to the families, friends, and our nation for the lives lost in this profound tragedy that was beyond our capacity to prevent. At a recent briefing, we provided the public with the initial assessment of specialists. We want to thank the specialists of the National Environmental Agency for their 24-hour efforts. They were able to make a preliminary conclusion in a reasonably short time. Unfortunately, today we heard statements from various politicians as if these people had completed the order. We request everyone to refrain from such statements as long as these people are professionals. They could assess in a very short time; they were doing their job. We, jointly with the specialists and the agency, will continue to work and investigate the affected valley. It is important to discuss further goals to be implemented and determine what should happen in the future in this valley, along with the causes of the disaster.
Appropriate recommendations should be prepared on what should be done in the future, specifically in this valley. We want to provide the public with the preliminary assessment's essential details.
The calamity's onset was marked by a rock mass collapsing west of the Buba glacier. This moving mass collided with the glacier, instigating a sequence of landslides that eventually culminated in the flood. The entire series of events, from the initial collapse to the flood reaching the disaster zone, transpired in approximately 8-10 minutes."
We need to be aware of water level fluctuations. Our data from the Chanchakhi River's hydrological station indicates no significant deviation in water levels before or during the event. Therefore, experts suggest that there was not any prolonged water accumulation, which would have certainly influenced river flow and levels."
Also, according to the initial conclusion, this disaster's rapid and multifaceted nature renders it almost impossible to prevent, even in the most advanced nations. First and foremost, the specialists should evaluate this conclusion. We urge politicians and the public to respect and acknowledge the hard work and findings of our specialists doing significant work for our country and refrain from political conjecture,’’ said Mr. Otar Shamugia.