ოთარ შამუგია: „ჩვენ ყველანაირად მზად ვიქნებით იმისთვის, რომ მევენახეებს არც ერთი კილოგრამი ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩეს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ რთველი 2023-ის საორგანიზაციო საკითხებსა და სუბსიდირებაზე ისაუბრა.
„მთავრობამ მიიღო „2023 წლის რთველის ორგანიზებულად ჩატარებისათვის განსახორციელებელი ღონისძიებების შესახებ“ განკარგულება. ჩვენ ყველა მოსამზადებელი პროცესი გავლილი გვაქვს და თვის ბოლოს,  25 ან 26 აგვისტოს, გაიხსნება შტაბი, რომელსაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე უხელმძღვანელებს. პროცესში ჩართული იქნება მუნიციპალიტეტების ყველა შესაბამისი სამსხურები.
ასევე მთავრობის განკარგულებით, განისაზღვრა სუბსიდიის ოდენობა, რქაწითელისა და კახური მწვანის ჯიშის ყურძენზე 20 თეთრის ოდენობით. კერძოდ, ყველა ის საწარმო, რომელიც 100 ტონაზე მეტ ყურძენს ჩაიბარებს და გადაამუშავებს, მიიღებს სუბსიდიას 20 თეთრის ოდენობით იმ შემთხვევაში, თუ 1 კგ ყურძენზე გადაიხდის არანაკლებ 90 თეთრს.
ვფიქრობთ, რომ სუბსიდია ჯერ კიდევ საჭირო და მნიშვნელოვანია დარგისთვის, თუმცა წელს, ეს არის გაცილებით ნაკლები ოდენობის თანხა, ვიდრე ეს იყო თუნდაც  შარშან და გასულ წლებში, როდესაც სუბსიდია 1 კგ-ზე 35 თეთრს შეადგენდა. შემცირების საშუალება ჩვენ მოგვცა სწორედ იმ გატარებულმა პოლიტიკამ, რომელსაც ბოლო წლების განმავლობაში  ვახორციელებთ მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარებისთვის.
ჩვენ ყოველწლიურად ვაუმჯობესებთ ღვინის ხარისხს, იზრდება ღვინის ექსპორტი. შარშან გვქონდა დაახლოებით 30%-იანი ზრდა. წლევანდელი 7 თვის მონაცემებითაც ვინარჩუნებთ ზრდის დინამიკას, რამაც მოგვცა საშუალება, რომ გადაგვედგა ეს ნაბიჯი.  ვფიქრობთ,  ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ, რათა ხელი შევუწყოთ  მეწარმეებს უფრო მეტად იყვნენ წარმოდგენილი ყველა პრიორიტეტულ ბაზარზე და ჩვენი ღვინის ექსპორტი იყოს მზარდი.
წელს სუბსიდიის საერთო ბიუჯეტი განსაზღვრულია 50 მილიონის ოდენობით. ვფიქრობთ, რომ წლევანდელი მოსავალი შედარებით ნაკლები იქნება ვიდრე შარშან, ვინაიდან კლიმატურმა პირობებმა გავლენა იქონია ყურძნის რაოდენობასა და ხარისხზე.
რაც შეეხება ყურძენს, რომელსაც კერძო სექტორი ვერ ჩაიბარებს, რა თქმა უნდა,  ჩვენი სახელმწიფო სწარმო მიიღებს და გადაამუშავებს. ჩვენ  ყველანაირად მზად ვიქნებით იმისთვის, რომ მევენახეებს არც ერთი კილოგრამი ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩეს“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "We will be ready to ensure that not a single kilogram of grapes is left behind."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, spoke about the organizational issues and subsidies for Grape Harvest 2023.
"The government issued the decree "On the measures for organizing the grape harvest 2023". We have gone through all the preparatory processes, and the headquarters will open at the end of the month, on August 25 -26, led by the Chairman of the National Wine Agency. All relevant departments of municipalities will be involved in the process.
Furthermore, the government fixed the amount of subsidy for Rkatsiteli and Kakhuri Mzvani grapes at 20 tetri. Specifically, all companies that receive and process more than 100 tonnes of grapes will receive a 20-tetri subsidy if they pay at least 90 tetri per kilogram of grapes.
The subsidy is still vital for the sector, even though it is considerably lower this year than last year and prior years when the subsidy was 35 tetri per 1 kg. We were able to minimize it because of the policies we have adopted to develop the viticulture and winemaking sector over the last few years.
We are improving wine quality annually, and wine exports are expanding. Last year, our export increased by 30%. According to the statistics from the last seven months of this year, we are still maintaining the growth dynamics that allowed us to take this step.
We will do our best to help entrepreneurs be more present in all priority markets and increase our wine exports.
This year, the total subsidy budget is set at 50 million. This year's harvest will be less than last year's since the climatic conditions have affected the quantity and quality of grapes.
As for the grapes that the private sector cannot take over, our state enterprise will take and process the grapes that the private sector cannot. We will be ready in every possible way to ensure that not a single kilogram of grapes is left to the growers," Mr. Otar Shamugia said.