საქართველოდან აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის მაჩვენებელი, გასულ წელთან შედარებით, გაზრდილია
🔸 2023 წლის 7 თვის მონაცემებით, საქართველოდან აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის ღირებულებამ 787.5 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 27.7%-ით აღემატება.
საქართველოდან ევროკავშირში ექსპორტირებულია 89.0 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქცია, რაც 2022 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებლთან შედარებით, 2.2%-ით მეტია.
გაზრდილია სასმელების, ცოცხალი ცხოველებისა და სხვა პროდუქციის ექსპორტიც. განსაკუთრებული ზრდა ფიქსირდება სპირტიანი სასმელების, ღვინის, უალკოჰოლო გაზიანი სასმელების, მოცვის და დაკონსერვებული ხილის შემთხვევებში. 2023 წლის 7 თვის მონაცემები (იანვარი-ივლისი) ასე გამოიყურება:
• ღვინის ექსპორტის ღირებულება - 150.5 მლნ აშშ დოლარი (24.3%-იანი ზრდა);
• სპირტიანი სასმელების ექსპორტის ღირებულება - 98.8 მლნ აშშ დოლარი (46.1%-იანი ზრდა);
• მინერალური და მტკნარი წყლების ექსპორტის ღირებულება - 77.1 მლნ აშშ დოლარი (38.2%-იანი ზრდა);
• უალკოჰოლო გაზიანი სასმელების ექსპორტის ღირებულება - 67.1 მლნ აშშ დოლარი (62.5%-იანი ზრდა);
• მოცვის ექსპორტის ღირებულება - 18.2 მლნ აშშ დოლარი (118%-იანი ზრდა);
• ცოცხალი მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ექსპორტის ღირებულება - 36.0 მლნ აშშ დოლარი (65%-იანი ზრდა);
• ცოცხალი ცხვრის ექსპორტის ღირებულება - 15.3 მლნ აშშ დოლარი (66%-იანი ზრდა);
• თევზის ცხიმის ექსპორტის ღირებულება - 15.2 მლნ აშშ დოლარი (35%-იანი ზრდა);
• ხილისა და ბოსტნეულის წვენების ექსპორტის ღირებულება - 9.7 მლნ აშშ დოლარი (38%-იანი ზრდა);
• დაფნის ექსპორტის ღირებულება - 9.0 მლნ აშშ დოლარი (21%-იანი ზრდა);
• ლოკოკინის ექსპორტის ღირებულება - 368.3 ათასი აშშ დოლარი (49%-იანი ზრდა);
🔸 აღსანიშნავია, რომ 2023 წლის 7 თვის მონაცემებით, თაფლის ექსპორტი (ექსპორტის ღირებულება 390 ათასი აშშ დოლარი) 12 ქვეყანაში განხორციელდა და ძირითად საექსპორტო ბაზარს ევროკავშირის წევრი ქვეყნები (ჩეხეთი, საფრანგეთი, გერმანია) წარმოადგენდნენ. 2023 წლის 7 თვის მონაცემებით, საქართველოდან აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი განხორციელდა აშშ-ში, ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში, თურქეთში, აზერბაიჯანში, სომხეთში, უკრაინაში, ჩინეთში, რუსეთსა და სხვა ქვეყნებში.

Agro-Food Products Export from Georgia has Increased compared to Last year.
According to the data for the 7th month of 2023, the export value of agro-food products from Georgia amounted to USD 787.5 million, which is 27.7% higher than the figure for the same period of the previous year.
Georgia exported agro-food products worth USD 89.0 million to the European Union, which is 2.2% more than the figure for the same period in 2022.
Exports of beverages, live animals, and other products have also increased. A special increase is recorded in cases of alcoholic beverages, wine, non-alcoholic carbonated beverages, blueberries, and canned fruits. The data for 7 months of 2023 (January-July) is as follows:
• Wine export value – USD 150.5 million (24.3% increase);
• Value of export of alcoholic beverages – USD 98.8 million (46.1% increase);
• Value of export of mineral and fresh waters – USD 77.1 million (38.2% increase);
• Export value of non-alcoholic carbonated drinks – USD 67.1 million (62.5% increase);
• Blueberry export value– USD 18.2 million (118% increase);
• Live cattle export value – USD 36.0 million (65% increase);
• live sheep export value – USD 15.3 million (66% increase);
• Value of fish oil export – USD 15.2 million (35% increase);
• Export value of fruit and vegetable juices – USD 9.7 million (38% increase);
• Laurel export value – USD 9.0 million (21% increase);
• The value of snail export – USD 368.3 thousand (49% increase);
According to the 7th-month data of 2023, honey was exported (USD 390 thousand) to 12 countries, and the top export market was the EU member states (Czech Republic, France, Germany). As of the 7th month of 2023, agro-food products were exported from Georgia to the USA, EU member states: Turkey, Azerbaijan, Armenia, Ukraine, China, Russia, and other countries.