საქართველოსა და უზბეკეთის რესპუბლიკას შორის სოფლის მეურნეობის მიმართულებით სამეცნიერო-კვლევითი მიმართულებით თანამშრომლობა ღრმავდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე უზბეკეთის რესპუბლიკის დელეგაციის წევრებს შეხვდა.
დელეგაციას აკადემიკოს მ. მირზაევის სახელობის მებაღეობის, მევენახეობისა და მეღვინეობის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი ულუგბეკ აბდუგანიევი ხელმძღვანელობდა.
„მისასალმებელია, რომ ჩვენ ქვეყნებს შორის სოფლის მეურნეობის მიმართულებით თანამშრომლობა ღრმავდება, რაც ბიძგს მისცემს მომავალში კიდევ უფრო გააქტიურდეს ურთიერთობები. ჩვენ შევძლებთ ერთმანეთს გავუზიაროთ აგრარული დარგის სხვადასხვა მიმართულებით არსებული წარმატებული გამოცდილება, რაც ორივე მხარისთვის სასარგებლო და ეფექტიანი იქნება“, - აღნიშნა იური ნოზაძემ.
როგორც უზბეკეთის რესპუბლიკის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ულუგბეკ აბდუგანიევმა შეხვედრაზე აღნიშნა, ბოლო წლებში, უზბეკეთში აქტიურად ვითარდება მევენახეობა- მეღვინეობის დარგი; უზბეკური მხარისთვის საქართველოს გამოცდილების გაზიარება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იქნება.
შეხვედრაზე საუბარი  შეეხო საქართველოსა და უზბეკეთის რესპუბლიკის სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტებს შორის მევენახეობა-მეღვინეობის, მეაბრეშუმეობის და მეჩაიეობის მიმართულებით  თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხებს.
ვიზიტის ფარგლებში, უზბეკეთის რესპუბლიკის დელეგაცია სამუშაო შეხვედრებს გამართავს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის, ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებთან.
შეხვედრას ესწრებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების  წარმომადგენლები
აღსანიშნავია, რომ ორ ქვეყანას შორის სხვადასხვა მიმართულებით, მათ შორის სოფლის მეურნეობის  კუთხით თანამშრომლობის გაღრმავებაზე შეთანხმება საქართველოში  უზბეკეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის ვიზიტის (17-18 ივლისი) ფარგლებში შედგა.

Georgia and the Republic of Uzbekistan are expanding their agricultural scientific-research cooperation.
The Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture, Mr. Yuri Nozadze, hosted the members of the delegation of the Republic of Uzbekistan. Academician, Mr. Ulugbek Abduganiev, Director of the Scientific-Research Institute of Horticulture, Viticulture and Winemaking, named after Academician M. Mirzaev, headed the delegation.
"It is encouraging that agricultural cooperation between our countries is deepening, as this will provide impetus to further intensifying relations. We will be able to share our successful expertise in different fields of agriculture, which will be beneficial to both sides," Mr. Yuri Nozadze said.
According to the Head of the delegation of the Republic of Uzbekistan, Mr. Ulugbek Abduganiev, the viticulture and winemaking fields have been actively developing in Uzbekistan in recent years; Sharing the experience of Georgia will be especially important for the Uzbek side.
The conversation touched upon the issues of deepening cooperation between the scientific and research institutes of the Republic of Georgia and the Republic of Uzbekistan in viticulture, sericulture, and tea-making industries.
During the visit, the delegation of the Republic of Uzbekistan will hold working meetings with the representatives of the Agricultural Scientific Research Center, the National Wine Agency, and the National Food Agency.
The representatives of the relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture attended the meeting.
It should be mentioned that the agreement on the deepening of cooperation between the two countries in various directions, including agriculture, was signed during the visit of the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan to Georgia (July 17-18).