ოთარ შამუგია: „თუ ათი წლის წინ მევენახეებს ჰქონდათ დაახლოებით 35-40 მილიონი ლარი შემოსავალი, გასულ წელს ეს მაჩვენებელი 270 მილიონი ლარი იყო“
„ბოლო 10 წლის განმავლობაში დაახლოებით 50 ათასი ტონა ყურძნის მოსავლიდან გადამუშავებული ყურძნის რაოდენობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა და წელს, დაახლოებით 260 ათასი ტონა შეადგინა“, - ამის შესახებ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ მედიასთან გამართულ შეხვედრაზე განაცხადა.
ჟურნალისტებთან საუბრისას მინისტრმა აღნიშნა, რომ უპრეცედენტოა ის მხარდაჭერა, რომელიც ბოლო წლების განმავლობაში სოფლის მეურნეობის სფეროს აქვს, მათ შორის, მევენახეობა-მეღვინეობის მიმართულებით.
„ბოლო პერიოდში სხვადასხვა კითხვა გვესმის ყურძენთან, რთველთან, ხორბალთან, თხილთან დაკავშირებით და სამწუხაროდ, ჩვენი ოპონენტების მხრიდან ამ საკითხების პოლიტიზირება ხდება. მე მინდა ცალსახად განვაცხადო, რომ უპრეცედენტოა ის მხარდაჭერა, რომელიც, ზოგადად, სოფლის მეურნეობის დარგს ბოლო წლების განმავლობაში აქვს, მათ შორის, მევენახეობა-მეღვინეობის მიმართულებით“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა მედიასთან შეხვედრაზე ასევე ხაზი გაუსვა ბოლო წლების განმავლობაში ღვინის ექსპორტის გაზრდილ მაჩვენებლებს.
„10 წლის წინ ღვინის ექსპორტი შეადგენდა 20 მილიონ ლიტრს, წელს ველოდებით დაახლოებით 120 მილიონი ლიტრი ღვინის ექსპორტს. თანხებში რომ შევაფასოთ, დაახლოებით 400 მილიონი დოლარის ექსპორტზეა საუბარი ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ნაწილში. ეს არის ძალიან დიდი შემოსავლის წყარო ჩვენი მევენახეებისთვის, მეღვინეებისთვის და, ზოგადად, ქვეყნისთვის. მუდმივად გვესმის კრიტიკა, ახლა გვთავაზობენ მიუღებელ მოსავალში გადავიხადოთ სუბსიდია, მაშინ როცა, წლების განმავლობაში ამბობდნენ რომ სუბსიდია იყო ცუდი და არ უნდა განგვეხორციელებინა. ეს არის, ჩემი შეფასებით, პოპულიზმი. ჩვენ ვეხმარებით როგორც მევენახეობის დარგს, ასევე სოფლის მეურნეობის სხვა მიმართულებებს და ეს მხარდაჭერა მომავალშიც გაგრძელდება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მედიასთან საუბრისას მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ ღვინის მარკეტინგის მიმართულებით წლის განმავლობაში დაახლოებით 16 მილიონი ლარი იხარჯება.
„ბოლო წლების განმავლობაში 80 მილიონ ლარზე მეტი გვაქვს დახარჯული მარკეტინგის კუთხით ღვინის იმ ბაზრებზე პოპულარიზაციისთვის, რომელიც ჩვენთვის პრიორიტეტია. სწორედ ამის შედეგია, რომ ჩვენ 5-6-ჯერ გავზარდეთ მოსავლიანობაც, ექსპორტის მაჩვენებლებიც და რა თქმა უნდა, გავაგრძელებთ ამ მიმართულებით მუშაობას. ჩვენი მიზანია 2030 წლისთვის დაახლოებით 1 მილიარდი დოლარი იყოს ექსპორტიდან შემოსავალი ღვინის და სპირტიანი სასმელების კუთხით. ჩვენ ვაგრძელებთ მიზნობრივ მხარდაჭერას, რომელსაც კონკრეტული შედეგი ექნება,“ - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

"Over the last ten years, approximately 50 thousand tonnes of grapes have been processed, and this figure has increased significantly, totalling about 260 thousand tonnes this year," Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, stated at the meeting with the media representatives after the government session.
The Minister stated that the agricultural industry, specifically the viticulture/winemaking field, has received unprecedented support in recent years.
"Recently, we have heard different questions about grapes, grape vintage, wheat, and hazelnuts. Unfortunately, our opponents are politicizing these issues. We would emphasize unequivocally that the agricultural sector has received unprecedented support in recent years, including viticulture and winemaking fields," said Mr Otar Shamugia.
During the press conference, the Minister once again stressed the increased wine export figures over the last few years.
"Ten years ago, wine export was 20 million litres; this year, we expect to export about 120 million litres of wine. Suppose we estimate the mentioned figure in terms of money. In that case, we are talking about the export of almost USD 400 million in the wine and spirits sector, a significant income source for our growers, winemakers, and the country. We have been constantly criticized, and now we are being asked to pay a subsidy for damaged grapes (harvest) while they have claimed for years that the subsidy is wrong and should not be implemented. I think, this is populism. We promote viticulture and other agricultural fields, and this support will continue in the future," said Mr Otar Shamugia.
Mr. Shamugia also noted that approximately GEL 16 million is spent on wine marketing during the year.
In recent years, we have invested over GEL 80 million in marketing campaigns to promote wine in our top priority markets. Consequently, we have increased the yield and export numbers by 5-6 times and will continue to work in this direction. By 2030, we aim to reach USD 1 billion in wine and spirits export earnings. We will continue to give targeted support that will yield tangible outcomes," Mr Otar Shamugia said.