ოთარ შამუგია: „ადრეული გაფრთხილების სისტემა ეს არ არის ერთი მოწყობილობა ან თუნდაც ერთი სენსორი, რომელიც იქნება დამონტაჟებული და ინფორმაციას მოგვცემს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, დღეს გამართული  მთავრობის სხდომის შემდეგ, ადრეული გაფრთხილების სისტემის შესახებ ისაუბრა.
როგორც მინისტრმა განმარტა, ადრეული გაფრთხილების სისტემა ეს არ არის ერთი მოწყობილობა ან თუნდაც ერთი სენსორი, რომელიც იქნება დამონტაჟებული და ინფორმაციას მოგვცემს. ადრეული გაფრთხილების სისტემა არის   მთელი კომპლექსი ღონისძიებების, რომელიც შედგება სხვადასხვა მოწყობილობისგან, როგორიც არის მეტეოსადგური, რადარი, წყალმზომი და ასე შემდეგ. მინისტრის განცხადებით, აღნიშნული სისტემა იძლევა ინფორმაციას, რომლის ანალიზის საფუძველზე ვრცელდება შესაბამისი პროგნოზი და ინფორმაცია მიეწოდება შესაბამის სამსახურებს.
„ხშირად გვესმის რომ არაფერი გაკეთებულა ამ მიმართულებით, ასევე, გვესმის რომ დონორებმა გარკვეული თანხა გამოყვეს. ეს არის ჩვენი მხარდამჭერების, კლიმატის მწვანე ფონდის მიერ გამოყოფილი თანხა და 2018 წლიდან გაეროს განვითარების პროგრამა არის ამ მიმართულებით ერთ-ერთი პროექტის განმახორციელებელი. ეს არის მათი დისკრედიტაცია. სწორედ მათ ექსპერტებთან ერთად ვმუშაობთ ჩვენ ამ თემებზე. პროექტის ფარგლებში 150-ზე მეტი მეტეოროლოგიური და ჰიდროლოგიური მონიტორინგის სადგური იქნა შეძენილი, რომლის ნაწილი უკვე დამონტაჟებულია და ეს პროცესი გრძელდება. ასევე, ბოლო წლებში შევისყიდეთ ორი თანამედროვე რადარი დასავლეთ და აღმოსავლეთ საქართველოში. მომზადებულია რუკები, რომლებიც ასახავს სხვადასხვა სტიქიის მიმართულებით არსებულ საფრთხეებს და წლის ბოლომდე ყველა ეს რუკა დასრულდება. ეს არის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საფუძველი, რომ ჩვენ გვქონდეს იდენტიფიცირებული ადგილები, სადაც შესაძლებელია რაიმე მოვლენების განვითარება.
ამის შემდგომი პროცესი არის უკვე ისეთი განგაშის სისტემა, როგორიც ჩვენ გვაქვს დევდორაკზე, რომელსაც ცალკე შესწავლა სჭირდება თუ როგორ უნდა მოხდეს მისი მონტაჟი თითოეულ უბანზე.  თუმცა პირველი ეტაპი, რა თქმა უნდა, არის გამართული მონიტორინგის სისტემა. მინდა გითხრათ, რომ სწორედ ბოლო წლებში დაიწყო ამ მიმართულებით ძალიან სერიოზული ნაბიჯების გადადგმა“ - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "An early warning system is not a single device or even a sensor that will be deployed and will provide us with information"
After today's government session, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, spoke about the early warning system.
According to the Minister, the early warning system is not a single device or even a sensor that will be deployed and will provide us with information".
"The early warning system is a whole complex of measures, consisting of monitoring devices, including a weather station, radar, and hydrometer, which provides information, upon which the corresponding forecast is spread, and the information is provided to the relevant services.
"We frequently hear that nothing has been done in this area, and also, we hear that donors have allocated some funds, which is the sum granted by our sponsors, the Green Climate Fund and the United Nations Development Programme, which has been implementing one of the initiatives in this direction since 2018. All these statements aim to discredit them. We work with their experts on these matters.
More than 150 meteorological and hydrological monitoring stations have been purchased as part of the project, with some already placed and others in the process.
In addition, we have purchased two modern radars in Western and Eastern Georgia in recent years and prepared maps reflecting the dangers of different natural disasters. All these maps will be completed by the end of the year.h This is one of the primary reasons for us to identify potential locations of the occurrences of natural hazards.
The next stage is to install an alarm system similar to the one on Devdorak, which requires a separate investigation on how to install it in each district. However, the first stage is a proper monitoring system. We want to inform you that crucial steps have already been taken in this direction in recent years," said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia.