ოთარ შამუგია: „ფერმერებმა, რომლებმაც მიზნობრივი პროგრამის მხარდაჭერით ისარგებლეს გასულ წელთან შედარებით, წელს უკეთესი მოსავალი აქვთ“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, გურიის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ურუშაძესთან ერთად, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ქვემო აკეთში  თხილის ჩაბარების პროცესს ადგილზე გაეცნო და მეთხილე ფერმერებს შეხვდა.
როგორც მინისტრმა განაცხადა, ფერმერებმა, რომლებმაც მიზნობრივი პროგრამის მხარდაჭერით ისარგებლეს გასულ წელთან შედარებით, წელს უკეთესი მოსავალი აქვთ.
„ჩვენ მოვისმინეთ ფერმერებისგან, რომ ვინც ისარგებლა მიზნობრივი მხარდაჭერის პროგრამით, აქვთ კარგი, ხარისხიანი მოსავალი, უფრო უკეთესი ვიდრე იყო ეს გასულ წელს. მთლიანობაში ველოდებით, რომ წლევანდელ წელს მოსავალი იქნება მნიშვნელოვნად უფრო მეტი. ფაქტობრივად, ერთ ჰექტარზე 500 ლარის ოდენობით ფინანსური მხარდაჭერა სრულიად საკმარისია 4-5-ჯერ წამლობის ჩასატარებლად. ეს მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა იყო და, ვფიქრობ, რომ წელსაც და მომავალ წლებშიც თუ ფერმერები კიდევ უფრო მეტად იზრუნებენ თხილის მოვლაზე, გვექნება უკეთესი და უკეთესი მოსავალი“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
„გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ოთარ შამუგიასთან ერთად შევხვდით თხილის მწარმოებელ ფერმერებს სოფელ აკეთში არსებულ თხილის შემნახველ საწარმოში. მინდა მოვუწოდო ჩვენს თხილის მწარმოებელ ფერმერებს, რომ მიზნობრივად ისარგებლონ სახელმწიფოს მიერ გამოყოფილი ფინანსებით და შესაძლებლობებით თხილის წარმოების ხელშეწყობის თვალსაზრისით, რათა ჰქონდეთ მაღალი ხარისხის პროდუქცია, რომელიც კონკურენტული იქნება, როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო ბაზარზე,“ - განაცხადა გურიის სახელმწიფო რწმუნებულმა გიორგი ურუშაძემ.
შეხვედრას თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის წევრი ფერმერები ესწრებოდნენ, რომლებმაც იმ პროგრამების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს, რასაც სახელმწიფო მეთხილეობის დარგის განვითარების ხელშეწყობისთვის ახორციელებს.
შეხვედრა თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილ თხილის შემნახველ საწარმოში გაიმართა, სადაც ერთდროულად 1,000 ტონამდე თხილის შენახვაა შესაძლებელი. კომპანია შპს „ჯი-ეიჩ-ჯი-ეი კომერშიალ“ სოფლის განვითარების სააგენტოს „სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების“ პროექტის ბენეფიციარია. საწარმოში, ჯამურად, 1 მლნ ლარზე მეტის ინვესტიცია განხორციელდა, საიდანაც  390,000 ლარზე მეტი სახელმწიფო გრანტია, ხოლო 390,000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტი.
ფერმერებთან შეხვედრას სოფლის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელი დავით წითლიძე, ოზურგეთი-ლანჩხუთი-ჩოხატაურის მაჟორიტარი დეპუტატი ვასილ ჩიგოგიძე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები და თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის თავმჯდომარე გიორგი თოდუა ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia: "Farmers who benefited from targeted support program last year have a better crop yield this year."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Otar Shamugia, along with the State Representative of Guria region,   Mr. Giorgi Urushadze, got acquainted with the delivery process of hazelnuts and met the hazelnut nut farmers in Lanchkhuti Municipality, village Kvemo Aket,
According to the Minister, farmers who benefited from targeted support program support last year have a better harvest this year.
"We heard from farmers that those who received targeted assistance had a good, quality harvest, even better than last year. Overall, we expect a considerably larger harvest this year. A financial contribution of GEL 500 GEL per acre is sufficient to carry out the treatment 4-5 times. This was a significant contribution, and I believe that if farmers take care of hazelnuts even more this year, we will have a greater and better crop in the coming years, " said Mr. Otar Shamugia.
"We met with the hazelnut farmers in the hazelnut storage enterprise in the Aketi village, along with the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia. I would encourage our hazelnut farmers to take full advantage of the state funds and opportunities for promoting hazelnut production and to have high-quality products that will be competitive in the domestic and international markets," Mr. Giorgi Urushadze said.
The members of the Hazelnut Producers Association spoke about the importance of the state programs promoting the development of the hazelnut industry.
The meeting took place in a modern hazelnut storage facility that can store up to 1,000 tonnes of hazelnuts.
The company "G-H-G-A Commercial" LLC is a beneficiary of the project "Co-financing of agricultural products processing and storage enterprises" of the Rural Development Agency. Overall, more than GEL 1 million was invested in the enterprise, of which more than GEL 390,000 is a state grant, and GEL 390,000 is a preferential agro-credit.
The Director of the Rural Development Agency, Mr.  Davit Tsitlidze, Majoritarian MP of Ozurgeti-Lanchkhuti-Chokhatauri Municipalities, Mr. Vasil Chigogidze, representatives of the local government, and the Chairman of the Hazelnut Producers Association, attended the meeting with the farmers.