ოთარ შამუგია: „ინდუსტრიულ ბაღებში საკმაოდ კარგი მოსავალია და ხარისხიც ნორმალურია“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, სამეგრელოს რეგიონში იმყოფებოდა, სადაც ფერმერ შალვა ჩხენკელის თხილის ბაღში თხილის კრეფის პროცესს გაეცნო.  სოფელ ანაკლიაში, მინისტრი სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილესთან ნინო ვიბლიანთან ერთად შეხვდა იმ მეთხილე ფერმერებს, რომლებიც ინდუსტრიული თხილის ბაღების მფლობელები არიან.
„სამეგრელოს რეგიონში შევხვდით ფერმერებს და ასოციაციების წარმომადგენლებს, რომლებიც ამ მიმართულებით მუშაობენ და პირველ რიგში, მოვისმინეთ მათგან ინფორმაცია წლევანდელ მოსავალთან, არსებულ გამოწვევებთან და მოსავლის დაბინავების პროცესთან დაკავშირებით. როგორც ფერმერებმა თქვეს, ინდუსტრიულ ბაღებში საკმაოდ კარგი მოსავალია, საშუალოდ ჰექტარზე დაახლოებით ტონა ნახევარი-სამი ტონის ფარგლებში და ხარისხიც ნორმალურია", - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
„მთავრობა არაერთ სახელმწიფო პროგრამას ახორციელებს. ვიმყოფებოდით ერთ-ერთი მეთხილე ფერმერის თხილის ბაღში, რომელმაც სახელმწიფო პროგრამით 47 ჰა-ზე სარწყავი სისტემა მოაწყო, რამაც ხელი შეუწყო, როგორც მოსავლიანობის ზრდას, ასევე უკეთესი ხარისხის წარმოებას, ადგილობრივების დასაქმებას და ზოგადად, ქვეყანაში შიდა პროდუქტის შექმნას“, - განაცხადა  სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილემ ნინო ვიბლიანმა.
ფერმერი შალვა ჩხენკელი სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია და პროგრამებით „დანერგე მომავალი“ და „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ სარგებლობს. ფერმერმა პროგრამით
„დანერგე მომავალი“ თხილის ბაღში სარწყავი სისტემის მოწყობისათვის  თანადაფინანსება 104,250 ლარი მიიღო,  5 ჰექტარზე  თხილის ბაღის გაშენებისათვის  17,750 ლარი, ჭა/ჭაბურღილის მოწყობის მიზნობრიობით  კი თანადაფინანსება 18,800 ლარი.
მინისტრთან ერთად სამეგრელოს რეგიონში, სოფლის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელი დავით წითლიძე, ზუგდიდის მაჟორიტარი დეპუტატი ირაკლი ჩიქოვანი და მეთხილე ფერმერთა კავშირის აღმასრულებელი დირექტორი ოთარ შეროზია იმყოფებოდნენ.

Otar Shamugia: " The crop yield in the industrial gardens is fairly good and the quality is normal ''.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, visited the Samegrelo region to get familiar with the hazelnut picking process in the orchard of a farmer, Shalva Chkhenkeli.
The Minister, along with the Deputy State Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti region, Mrs. Nino Vibliani, met with the hazelnut farmers who own the industrial hazelnut orchards in the village of Anaklia.
"In the Samegrelo region, we met with farmers and representatives of associations working in the mentioned direction, and first of all, we learned about this year's harvest, existing challenges, and the crop harvesting /storing process. According to farmers, the production in industrial gardens is fairly good, ranging from one and a half to three tonnes per hectare on average, and the quality is also normal", said Mr Otar Shamugia.
"The government implements several state programs. We visited the hazelnut garden of one of the hazelnut farmers, who organized an irrigation system on 47 hectares under the state program, which eventually contributed to an increase in yield, better quality production, local employment, and, in general, the creation of domestic product in the country," said Samegrelo-Zemo Svaneti, Deputy State Representative, Mrs. Nino Vibliani.
The farmer, Shalva Chkhenkeli, benefited from the Rural Development Agency programs "Plant the Future" and the "Preferential Agro credit" and received co-financing of GEL 104,250 for arranging the irrigation system in the hazelnut orchard under the program "Plant the Future", GEL 17,750 for planting a hazelnut orchard on 5 hectares, and GEL 18,800 for setting up a well.
Mr Davit Tsitlidze, the Director of the Rural Development Agency, Mr. Irakli Chikovani, the Majoritarian MP of Zugdidi, and Mr. Otar Sherozia, the executive director of the Hazelnut Farmers Union, accompanied the Minister in the Samegrelo region.