გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე ავსტრიის დელეგაციას შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე ავსტრიის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის, მეტყევეობის, რეგიონული და წყლის მართვის ფედერალური სამინისტროს დელეგაციას შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოში ტყის სექტორში არსებული ვითარება, გამოწვევები და სამომავლო თანამშრომლობის გზები განიხილეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ  ავსტრიის დელეგაციას მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ ავსტრიის მხარდაჭერის შედეგად საქართველოში არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განხორციელდა.
„ტყის მდგრადი მართვის სისტემის ჩამოყალიბება, რომელიც სოციალურ-ეკონომიკურ ბალანსს და ტყის რესურსების რაციონალურ გამოყენებას უზრუნველყოფს, ძალიან მნიშვნელოვანია. საქართველოში სატყეო სექტორში 2012 წლიდან მასშტაბური რეფორმა განხორციელდა. 2013 წელს საქართველოს პარლამენტმა ეროვნული სატყეო კონცეფცია დაამტკიცა და სატყეო სექტორში არსებულ გამოწვევებთან გამკლავება დავიწყეთ. სახელმწიფოს სტრატეგიული გადაწყვეტილებების შედეგად,  2020 წელს საერთაშორისო პრინციპებზე დაფუძნებული ახალი ტყის კოდექსი მივიღეთ. საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიაში პირველად დაიწყო ტყის ეროვნული აღრიცხვა და ტყის შესახებ მუდმივად განახლებული ინფორმაციის მონიტორინგის სისტემის   შემუშავებას ჩაეყარა საფძველი. ყველა ჩვენი ქმედების მიზანი, სატყეო სექტორის განვითარებასთან ერთად, არის ჩვენი კანონმდებლობის ევროპულ კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაცია და საბოლოო ჯამში, ჩვენი ქვეყნის ასოცირება ევროპის დიდ ოჯახში“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
ავსტრიის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, სოფლის მეურნეობისა და ტყის სამინისტროს ტყის პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსმა გერფრიდ გრუბერიმ საქართველოსა და ავსტრიის ორმხრივი თანამშრომლობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციასთან (FAO) და ტყეების შესახებ ევროკავშირის ფორუმთან საქართველოს თანამშრომლობის საქმეში პარტნიორობის მზაობა გამოთქვა.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Yuri Nozadze meets the Austrian delegation.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Yuri Nozadze, met with the delegation of the Federal Ministry of Agriculture, Forestry, Regional and Water Management of the Republic of Austria.
During the meeting, the parties discussed the current situation in the forestry sector in Georgia, challenges, and ways of future cooperation.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Yuri Nozadze, thanked the Austrian delegation for their support, stating that several significant initiatives were implemented in Georgia through Austria's assistance.
"Establishing a sustainable forest management system, which ensures socio-economic balance and rational use of forest resources, is crucial for us. Since 2012, Georgia has undergone a large-scale reform in the forestry sector. In 2013, the Parliament of Georgia adopted the national forestry concept, and we started dealing with the challenges in the forestry sector.
In 2020, we adopted a New Forest Code based on international standards due to the state's strategic decisions and efforts.
The national forest inventory was launched for the first time in Georgia and the South Caucasus, laying the foundation for creating a continually updated forest information monitoring system.
The purpose of all of our initiatives, including developing the forestry industry, is to harmonize our legislation with European legislation and, eventually, associate our country with the vast European family." said Mr. Yuri Nozadze.
The Head of the Austrian delegation, the Director of the Forest Policy Department of the Ministry of Agriculture and Forests, Mr. Gerfried Gruber, emphasized the importance of bilateral cooperation between Georgia and Austria and expressed his readiness to cooperate with the UN Food and Agriculture Organization (FAO) and the EU Forum on Forests to support Georgia.Â
The representatives of relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture attended the meeting.Â