სოლომონ პავლიაშვილი: „სახელმწიფოსთვის კლიმატის ცვლილებებთან დაკავშირებული გამოწვევების პრევენცია ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტია“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი მსოფლიო ბანკის გუნდის წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა გარემოსდაცვითი და კლიმატის საკითხები, საქართველოში ამ მიმართულებით არსებული გამოწვევები და სამომავლო თანამშრომლობის გზები განიხილეს.
სოლომონ პავლიაშვილმა მსოფლიო ბანკის გუნდს წლების განმავლობაში გაწეული მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ მსოფლიოს ბანკთან თანამშრომლობის შედეგად საქართველოში არაერთი პროექტი განხორციელდა, რაც მწვანე გარდაქმნისა და მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
„საქართველოს მთავრობისთვის გარემოს დაცვა, კლიმატის ცვლილებებთან დაკავშირებული გამოწვევების პრევენცია ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტია. ამისათვის დამტკიცდა კლიმატის ცვლილების სტრატეგია და შესაბამისი სამოქმედო გეგმა, რომლის შუალედური შეფასება 2023 წლის დასასრულს იგეგმება, ასევე მივიღეთ საქართველოს გრძელვადიანი დაბალემისიანი განვითარების კონცეფცია და ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის (NDC) დოკუმენტი. აღსანიშნავია, რომ ამ ეტაპზე გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით, საქართველო მუშაობს კლიმატის ცვლილებებისადმი მედეგი პოლიტიკის და ადრეული შეტყობინების სისტემების დანერგვის მიმართულებით. ამასთან ერთად, საქართველო ეტაპობრივად გადადის ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის ევროპულ სისტემაზე“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
მსოფლიო ბანკის გუნდის ხელმძღვანელმა პაოლა აგოსტინმა აღნიშნა, რომ ქართულ მხარესთან ერთად გარემოსდაცვითი და კლიმატის საკითხებზე მუშაობა პრიორიტეტულია.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო მწვანე ზრდის სტრატეგიას, საქართველოს მწვანე ეკონომიკის პოტენციალსა და შესაძლებლობებს, კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირების გზებს, კლიმატთან დაკავშირებულ საჯარო ხარჯების დადგენის, გაზომვისა და მონიტორინგის პროცესს, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებისთვის და ავტოტრანსპორტიდან ჰაერის დაბინძურების შესამცირებლად ქვეყანაში გატარებულ რეფორმებს. შეხვედრაზე მხარეებმა ასევე ისაუბრეს მსოფლიო ბანკის შავი ზღვის პროექტზე, რომლის ფარგლებშიც საქართველოსა და თურქეთში შავი ზღვის პლასტიკური ნარჩენებით დაბინძურების დიაგნოსტიკა და დაბინძურებასთან ბრძოლის გზების გამოვლენის ღონისძიებები განხორციელების ფაზაშია.

Solomon Pavliashvili: "Preventing climate change-related challenges is one of the most important priorities for the state."
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, met with representatives of the World Bank team. At the meeting, the parties addressed environmental and climate change-related issues, challenges faced by Georgia, and potential future collaboration.
Mr. Pavliashvili thanked the World Bank team for their support over the years, noting that cooperation with the World Bank has led to the launch of several projects in Georgia, which are crucial for the country to achieve the goals of green transformation and sustainable development.
"One of the crucial priorities for the government of Georgia is the environmental protection and the prevention of climate-related challenges. The climate change strategy and action plan were adopted to achieve this goal, with an interim assessment scheduled by the end of 2023, and we also received the concept of long-term low-emission development of Georgia and the Nationally Determined Contribution (NDC) document. At this stage, with the support of the United Nations Development Program, Georgia is working towards implementing climate change-responsive policies and early warning systems. Georgia is also gradually moving to the European air quality management system," said Mr Solomon Pavliashvili.
Mrs. Paola Agostini, Head of the World Bank team, noted that working with the Georgian side on environmental and climate change issues is a priority.
The conversation touched upon the green growth strategy, the potential and opportunities of the green economy in Georgia, ways to reduce the risk of disasters caused by climate change, the process of determining, measuring and monitoring public costs related to climate change, the reforms carried out in the country to improve air quality and reduce air pollution from road transport.
During the meeting, the parties also discussed the World Bank's Black Sea project, within which the measures to diagnose the pollution of the Black Sea with plastic waste in Georgia and Turkey and to identify ways to combat the pollution are in the implementation phase.
Representatives of relevant services under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture attended the meeting.