Biodiversa+ საგრანტო კონკურსი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პარტნიორობით ჩატარდება
ევროპული ბიომრავალფეროვნების პარტნიორობის (Biodiversa+) საგრანტო კონკურსის „ბუნებაზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებები (NBS) ბიომრავალფეროვნებისთვის, ადამიანის კეთილდღეობისთვის და ტრანსფორმაციული ცვლილებებისთვის“ ერთ-ერთი პარტნიორი და თანადამფინანსებელი საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო იქნება.
კონკურსის შესახებ გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი ესწრებოდა. შეხვედრაზე სამინისტროსა და ევროპული ბიომრავალფეროვნების პარტნიორობის წარმომადგენლებმა ქართველ მეცნიერებს კონკურსის თაობაზე დეტალური ინფორმაცია მიაწოდეს.
სოლომონ პავლიაშვილმა ევროპელ პარტნიორებს წლების განმავლობაში გამოცხადებული მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ მათი რეკომენდაციების საფუძველზე, საქართველოს მთავრობამ ბიომრავალფეროვნების მიმართულებით არაერთი პოზიტური ნაბიჯი გადადგა.
„მოხარული ვარ, რომ საქართველო ბიომრავალფეროვნების ევროპულ პარტნიორობას შეუერთდა. ეს არის წლების განმავლობაში, როგორც სამთავრობო, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციების, ჩვენი მეცნიერების ერთობლივი მუშაობის შედეგი. ეს არის დასტური იმისა, რომ მეცნიერების რეკომენდაციები, სამეცნიერო კვლევები უფრო მეტად უნდა იყოს გათვალისწინებული სახელმწიფოს მიერ განხორციელებულ პოლიტიკაში. აღნიშნული თანამშრომლობა ბიომრავალფეროვნების მიმართულებით კვლევების ჩატარების გაცილებით მეტ შესაძლებლობას მოგვცემს, რაც მოგვიანებით პოლიტიკურ დოკუმენტებში აისახება“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ევროპული ბიომრავალფეროვნების პარტნიორობის (Biodiversa+) საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, მეცნიერები კვლევებს ბიომრავალფეროვნების მიმართულებით ჩაატარებენ. კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად, აუცილებელია კონსორციუმის შექმნა, სადაც ქართველ მეცნიერებთან ერთად ევროკავშირის წევრი 2 ქვეყნის წარმომადგენლები იქნებიან ჩართული. პირველ ეტაპზე განაცხადებს ევროპული ბიომრავალფეროვნების პარტნიორობის ექსპერტები განიხილავენ, მომდევნო ეტაპზე კი ხმის მიცემის პროცესში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ჩაერთვება. საგრანტო კონკურსზე განაცხადების მიღება უკვე დაიწყო.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ევროკავშირის მიერ თანადაფინანსებული პარტნიორობის Biodiversa+ (ევროპული ბიომრავალფეროვნების პარტნიორობა) წევრი 2023 წელს გახდა. ევროპული ბიომრავალფეროვნების პარტნიორობის მიზანია ბიომრავალფეროვნების გამორჩეული ხარისხის კვლევების განვითარების ხელშეწყობა და ჰარმონიზაცია, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და პოლიტიკის შემუშავება.

The Biodiversa+ grant competition will be held in partnership with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia will be one of the partners and co-sponsors of the European Biodiversity Partnership (Biodiversa+) grant competition "Nature-based solutions (NBS) for biodiversity, human well-being and transformative changes".
Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, attended the meeting, where representatives of the Ministry and the European Biodiversity Partnership provided Georgian scientists with thorough information about the competition.
Mr. Pavliashvili expressed gratitude to the European partners for their long-standing support, noting that the government of Georgia has taken several significant steps toward biodiversity in response to their recommendations.
"I am glad that Georgia joined the European Biodiversity Partnership, resulting from years of collaboration among our scientists, both governmental and non-governmental organizations. All mentioned above demonstrates that the recommendations of scientists and scientific investigations should be considered even more in the policies implemented by the state. Respectful cooperation will provide us with further opportunities for conducting biodiversity studies, which will be reflected in political documents later on," said Mr. Pavliashvili.
Within the framework of the European Biodiversity Partnership (Biodiversa+) grant competition, scientists will conduct research in the field of biodiversity. Moreover, to participate in the competition, it is necessary to create a consortium, where representatives of two European Union countries will be involved jointly with the Georgian scientists.
In the initial stage, the applications will be reviewed by the experts of the European Biodiversity Partnership. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture will vote on the following stage. Currently, applications for the grant competition are being submitted.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture became a member of the European Union co-financed partnership Biodiversa+ (European et al.) in 2023. The European Biodiversity Partnership aims to promote and harmonize the development of outstanding quality biodiversity research, public awareness and policy development.