ოთარ შამუგიამ საქართველო-ჩეხეთის რესპუბლიკის ბიზნესფორუმი გახსნა
თბილისში საქართველო - ჩეხეთის რესპუბლიკის ბიზნესფორუმი გაიმართა. ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, ჩეხეთის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის მინისტრმა, პეტრ ჰლადიკმა და საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა, გიორგი პერტაიამ გახსნეს.
„საქართველო ჩეხეთის რესპუბლიკასთან, მრავალი წელია, აქტიურად თანამშრომლობს როგორც გარემოს დაცვის, ისე სოფლის მეურნეობის მიმართულებით. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია არსებული პარტნიორული ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავება. მით უმეტეს დღეს, როდესაც საქართველო იმყოფება ისტორიული გადაწყვეტილების მოლოდინში ევროკავშირის მხრიდან. გამომდინარე აქედან, ჩეხეთის რესპუბლიკის მხარდაჭერა, ამ პროცესში, ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება. სახელმწიფო უწყებებს შორის პარტნიორობის გაძლიერების პარალელურად, მნიშვნელოვანია თანამშრომლობა გაღრმავდეს კერძო სექტორის წარმომადგენლებს შორის. ვფიქრობ, დღევანდელი ბიზნესფორუმი, მინისტრის ხელმძღვანელობით მნიშვნელოვანი დელეგაციის საქართველოში ვიზიტი, კარგი შესაძლებლობაა საფუძველი ჩაეყაროს როგორც სავაჭრო ურთიერთობის გაღრმავებას და ინვესტიციების მოზიდვას, ასევე პრიორიტეტული მიმართულებებით სამინისტროებს შორის ურთიერთობის კიდევ უფრო გაძლიერებას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ჩეხეთის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის მინისტრმა, პეტრ ჰლადიკმა ბიზნესფორუმის გახსნაზე აღნიშნა, რომ საქართველო ჩეხეთის რესპუბლიკისთვის სტრატეგიული პარტნიორია. მრავალი წელია, ორ ქვეყანას შორის არსებობს თანამშრომლობა და პარტნიორული ურთიერთობები, რომელთა გაღრმავება მნიშვნელოვანი იქნება ორივე მხარისთვის.
„ჩვენ მივესალმებით საქართველოს მისწრაფებას ევროკავშირთან ინტეგრაციის მიმართულებით. ეს გზა ჩვენც გავიარეთ და ვიცით, რა მნიშვნელოვანი ნაბიჯები უნდა გადაიდგას. ჩვენ მხარს ვუჭერთ საქართველოს ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესრულებაში, როგორც სოფლის მეურნეობის, ასევე გარემოს დაცვის მიმართულებით, იქნება ეს ნარჩენების მართვა, წყლის ხარისხის უზრუნველყოფა, ცირკულარული ეკონომიკის განვითარება თუ სხვა. ჩეხი ბიზნესმენები საქართველოში უკვე საქმიანობენ სხვადასხვა მიმართულებით. საქართველო ჩვენთვის ახალი ბაზარი არ არის, მაგრამ გვსურს უფრო მეტად ინტენსიური გახდეს ურთიერთობები. ამიტომ ჩვენ საქართველოში ჩამოვიყვანეთ ჩეხი ბიზნესმენების საკმაოდ ძლიერი გუნდი და ვფიქრობ, ეს ფორუმი შედეგიანი იქნება“, - აღნიშნა პეტრ ჰლადიკმა.
ბიზნესფორუმს გარემოს დაცვის სხვადასხვა მიმართულების ჩეხი და ქართველი ბიზნესწრეების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ჩეხეთის მხრიდან წარმოდგენილი იყვნენ გარემოსდაცვითი ტექნოლოგიების, წარმოების ინდუსტრიის, ელექტრონული ნარჩენების გადამუშავების, ჯანდაცვის, ტრანსპორტის, IT ტექნოლოგიების, საკანალიზაციო სისტემების, ჰაერის კონდიცირების,ზეთის, გაზისა და წყლის ინდუსტრიის, ნარჩენების მართვის და სხვა მიმართულების ბიზნესის წარმომადგენლები.
ბიზნესფორუმი საქართველოში ჩეხეთის რესპუბლიკის საელჩოს, საქართველოსა და ჩეხეთის რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატების ორგანიზებით გაიმართა.

Tbilisi hosted the Georgia-Czech Republic business forum. The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, the Minister of Environment of the Czech Republic, Mr. Petr Hladik, and the President of the Chamber of Commerce and Industry of Georgia, Mr. Giorgi Pertaia, opened the event.
"For many years, Georgia has actively cooperated with the Czech Republic in environmental and agricultural fields. We need to strengthen our existing partnerships even further. Especially today, when Georgia awaits a historic decision from the European Union. Therefore, the support of the Czech Republic in this process will be significant. Along with strengthening the partnership between the state agencies, it is important to deepen the cooperation between the private sector representatives. I think today's business forum, the visit of an important delegation to Georgia led by the minister, is a good opportunity to lay the foundation for deepening trade relations and attracting investments, as well as further strengthening the relations between the Ministries in priority directions," said Mr. Otar Shamugia.
At the opening ceremony, the Minister of Environment of the Czech Republic, Mr. Petr Hladik, stated that Georgia is a strategic partner for the Czech Republic, emphasizing that the two nations have had collaboration and partnership relations for many years and further deepening cooperation will be significant for both sides.
"We welcome Georgia's aspiration towards integration with the European Union. We have also gone through this path and we know what important steps need to be taken. We support Georgia in fulfilling its obligations under the Association Agreement, both in the agricultural and environmental protection fields, be it waste management, water quality assurance, circular economy development or others. Czech businessmen are already doing business in Georgia in different directions. Georgia is not a new market for us, but we would like to enhance our relations. Therefore, we brought a strong team of Czech businessmen to Georgia, and I think this forum will be fruitful", said Mr. Petr Hladik.
Representatives of Czech and Georgian business circles in various environmental protection areas attended the forum. Representatives of environmental technologies, the manufacturing industry, e-waste recycling, healthcare, transport, IT technologies, sewage systems, air conditioning, oil, gas, water industry, waste management, and other business areas were represented from the Czech side.
The Embassy of the Czech Republic in Georgia, the Chambers of Commerce and Industry of Georgia and the Czech Republic organized the business forum.