მეცხოველეობის დარგის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ახალ მხარდამჭერ ღონისძიებებზე იმსჯელეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ მეცხოველეობის დარგის წარმომადგენლებს - მსხვილ, საშუალო და მცირე მწარმოებლებს, საქართველოში რძისა და ხორცის წარმოების განვითარების მიზნით სახელმწიფოს მხრიდან ახალი მხარდამჭერი ღონისძიებების მიზნები გააცნო.
„მეცხოველეობის დარგის ხელშეწყობის მიმართულებით სახელმწიფო აქტიურად მუშაობს. გვაქვს ხელშემწყობი პროექტები, თუმცა, რძისა და ხორცის წარმოების ზრდის და, ზოგადად, მეცხოველეობის დარგის განვითარების კუთხით არსებითი პროგრესის მისაღწევად, დამატებითი ღონისძიებები გვჭირდება. სწორედ ამიტომ, დარგის წარმომდგენლებთან აქტიური კომუნიკაციით, მუშავდება სტიმულირების გეგმა, რომელიც მიზნად ისახავს წარმოების ზრდის ხელშეწყობას. მინდა აღვნიშნო, რომ სექტორის აქტიურობაზე ბევრია დამოკიდებული. ჩვენ მზად ვართ მივიღოთ დაინტერესებული მხარის რეკომენდაციები, შენიშვნები და შეთავაზებები“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
მსხვილფეხა მეცხოველეობის განვითარებისთვის მხარდაჭერის ღონისძიების სქემა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, კერძო სექტორისა და დონორი ორგანიზაციების ჩართულობით მუშავდება. სამინისტროს მიზანს მსხვილფეხა მეცხოველეობის ფერმების განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს და ითვალისწინებს სამ მიმართულებას:  მერძეული, მეხორცული, კომბინირებული, სანაშენე ფერმების აშენება/რეკონსტრუქცია/აღჭურვა; მსხვილფეხა ცხოველების სასუქი სულადობის სადგომის მოწყობა და მცირე მეურნეობების ხელშეწყობა.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე, მხარეებმა დეტალურად განიხილეს აქტოვობების მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები. კერძო სექტორის მხრიდან წარმოდგენილი შენიშვნები, რეკომენდაციები და მოსაზრებები, განხილვისა და შეფასების შემდგომ, შესაბამისად აისახება შემუშავებულ პროგრამაში.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე და სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture reviewed new assistance measures to promote the development of the livestock sector.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, briefed the representatives of the livestock sector - large, medium and small-scale producers, on the goals of new state support measures aiming at the development of milk and meat production in Georgia.
"The state is actively working to promote the livestock sector. We have supporting initiatives, but we need additional measures to make significant progress in increasing milk and meat production and developing the livestock industry in general. Therefore, an incentive plan aimed at promoting production growth is being prepared through active communication with industry representatives. I would emphasize that a lot depends on the activity of the sector. We are ready to receive the recommendations, comments and offers of the stakeholders", Mr Otar Shamugia said.
The scheme of support measures for the development of cattle breeding is being developed at the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, with the participation of the private sector and donor organizations.
The Ministry aims to promote the development of cattle breeding farms in three directions: construction/reconstruction/equipment of dairy, meat, and combined breeding farms; Setting up livestock manure storage and promotion of small farms.
During the meeting, the parties discussed in detail the goals and expected results of the activities. Following discussion and evaluation, the private sector's comments, recommendations and opinions will be reflected in the program.
Mr. Tengiz Nasaridze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, and representatives of relevant agencies included in the Ministry's system attended the meeting.Â