გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ევროკავშირის პროგრამის „სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამა“ (ENPARD) მმართველი კომიტეტის 32-ე სხდომას დაესწრო.
ოთარ შამუგიამ სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების საქმეში მუდმივი მხარდაჭერისთვის ევროკავშირს მადლობა გადაუხადა.
„რეფორმების განხორციელების პროცესში საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობა და მათი მხარდაჭერა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. სრულ მზაობას გამოვხატავთ თანამშრომლობისა და მეგობრობისთვის. დარწმუნებული ვარ, ერთად გაცილებით მეტ შედეგს მივაღწევთ საქართველოს საკეთილდღეოდ და იმ მიზნის მისაღწევად, რასაც ჩვენი ქვეყნის ევროკავშირში ინტეგრაცია ჰქვია. მოგეხსენებათ, საქართველო იმყოფება ისტორიული გადაწყვეტილების მოლოდინში ევროკავშირის მხრიდან. გასულ წელს, ჩვენს ქვეყანას მიენიჭა ევროპული პერსპექტივა, გაიცა 12 რეკომენდაცია, რომლის შესრულებაზეც, როგორც საქართველოს მთავრობა, ისე საქართველოს პარლამენტი აქტიურად მუშაობს.
რეკომენდაციების შესასრულებლად ყველაფერი კეთდება. საქართველოს მთავრობა და ქართველი ხალხი უმნიშვნელოვანეს გადაწყვეტილებას ელოდება და ვიმედოვნებთ, რომ ეს გადაწყვეტილება დადებითი იქნება. რაც შეეხება ENPARD-ის IV ფაზის საბიუჯეტო კომპონენტის ფარგლებში შესრულებულ ვალდებულებებს, მიმდინარე წელს, ევროკომისიის მიერ დაქირავებული ექსპერტების მისიის ვიზიტი შედგა; შემფასებლებს ინფორმაცია მივაწოდეთ 2022 წლის ვალდებულებების შესრულებასთან დაკავშირებით. ვიმედოვნებთ, რომ შეფასება იქნება დადებითი. გარდა ამისა, დღის წესრიგში დგას 2023 წლის ვალდებულებების შესრულების მდგომარეობა, რაც ჩვენთვის პრიორიტეტულია და აქტიურად ვმუშაობთ, რომ ყველა უწყებამ, სააგენტომ თუ სამსახურმა დროულად შეასრულოს აღებული ვალდებულებები“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
შეხვედრაზე მინისტრმა ევროკავშირს მადლობა გადაუხადა სურსათის ეროვნულ სააგენტოში ხარისხის სისტემასთან დაკავშირებული ინდიკატორის შეცვლის თაობაზე გაცემულ თანხმობაზე და აღნიშნა, რომ სააგენტო აქტიურად მუშაობს აღნიშნული ინდიკატორის შესრულებაზე. ოთარ შამუგიამ ასევე ისაუბრა LEADER მიდგომასთან დაკავშირებულ საკითხებზე. როგორც მინისტრმა განაცხადა, 2023 წელს, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოიყო 1 მილიონი ლარი, UNDP-ის მხარდაჭერით შემუშავდა სახელმწიფო პროგრამის პროექტიც, რომელიც შეჯერდა ევროკომისიასთან. ოთარ შამუგიამ ყურადღება გაამახვილა სოფლის განვითარების სააგენტოს ინსტიტუციურ რეფორმაზე, 2021-2023 წლების სამოქმედო გეგმის განხორციელების კუთხით არსებულ ვითარებასა და 2024-2027 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების საკითხზე. მინისტრმა შეხვედრის მონაწილეებს ბოლო ერთი წლის განმავლობაში სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სფეროებში განხორციელებულ ცვლილებებზე, მიღწეულ პროგრესსა და სამომავლო გეგმებზეც მიაწოდა ინფორმაცია.
ევროკავშირის წარმომადგენლობის თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელის, ნიკოლას სენდეროვიჩის განცხადებით, აღნიშნული პროგრამა საქართველოში ევროპული სტანდარტების დანერგვაში ევროკავშირის მხრიდან მხარდაჭერის ერთ-ერთი კარგი მაგალითია, რაც ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება ევროკავშირისკენ მიმავალ გზაზე.
ENPARD-ის მმართველი კომიტეტის შეხვედრაში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი მონაწილეობდა.
ENPARD-ის მმართველი კომიტეტის სხდომა გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მხარდაჭერით გაიმართა. ღონისძიებას  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სამინისტროს და მის სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების, ევროკავშირის წარმომადგენლობის, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO), გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), ჩეხეთის განვითარების სააგენტოს (CzDA), შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia attended the meeting of the ENPARD Steering Committee.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, attended the 32nd meeting of the European Union's "European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development" (ENPARD) Steering Committee.
Mr. Otar Shamugia thanked the European Union for its continuous support and contribution to rural and agricultural development.
"Cooperation with international partners and their support is crucial in implementing reforms. We express our full readiness for cooperation and friendship. We are confident that jointly, we will accomplish numerous additional achievements for the benefit of Georgia and toward the goal of our country's integration into the European Union.
As we know, Georgia is waiting for the European Union to make a historic decision. Last year, our country was given a European perspective, and 12 recommendations were issued, on which the Government and the Parliament of Georgia are actively working.
Everything is being done to implement the recommendations. The Government of Georgia and the Georgian people are waiting for an important decision, and we hope this decision will be favourable. Regarding the obligations fulfilled within the budget component of the IV phase of ENPARD, the mission of experts hired by the European Commission have paid a visit to Georgia this year. We briefed the evaluators on fulfilling obligations for 2022, and we hope the evaluation will be favourable. Furthermore, the fulfilment of obligations for 2023 is on the agenda, which is a priority for us, and we are actively working to guarantee that all departments, agencies, and services fulfil their responsibilities on time," stated Mr. Otar Shamugia.
During the meeting, the Minister thanked the European Union for the approval to change the indicator to the quality system in the National Food Agency, noting that the agency is actively working on implementing the specified indicator.
Minister Shamugia also spoke about issues related to the LEADER approach. According to the Minister, in 2023, GEL 1 million was allocated from the state budget. The state program project was developed and reconciled with the European Commission through UNDP's support.
Mr. Shamugia underlined the institutional reform of the Rural Development Agency, the current state regarding the implementation of the 2021-2023 action plan, and the elaboration of the 2024-2027 action plan. The Minister updated the attendees on changes taken in agricultural and environmental protection fields during the previous year, including progress and plans for the future.
According to Mr. Nicholas Cendrowicz, Head of Cooperation at the European Union, the mentioned initiative is one of the good examples of EU assistance for adopting European standards in Georgia, which will be crucial on the road to EU membership.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs.  Nino Tandilashvili, participated in the meeting.
The meeting of the ENPARD Steering Committee was held with the support of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Kakha Kakabadze, the representatives of the Ministry and relevant agencies included in its system, the European Union Representation, the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO), the United Nations Development Program (UNDP), the Czech Development Agency (CzDA), the Swedish International Development and Representatives of Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) attended the meeting.