გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი ამერიკის შეერთებული შტატების ბირთვული მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარეს, ქრისტოფერ ჰანსონს შეხვდა.
შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა 20-წლიანი  თანამშრომლობის შედეგად განხორციელებული რეფორმები და მიღწეული პროგრესი შეაჯამეს.
სოლომონ პავლიაშვილმა პარტნიორი ორგანიზაციის წარმომადგენლებს მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისთვის. ხაზგასმით აღინიშნა თანამშრომლობის ფარგლებში განხორციელებული საკანონმდებლო რეფორმის წარმატების, ასევე, საქართველოში მარეგულირებელი ორგანოს დაფუძნების, ინფრასტრუქტურის მოწყობის და სპეციალისტების კვალიფიკაციის ამაღლების საკითხები.
მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა არაერთი საერთაშორისო მისიის ანგარიში, სადაც პროგრესად შეფასდა ქვეყნის მიერ განხორციელებული ღონისძიებები.
აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო ვალდებულებებისა და ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს სტანდარტების შესაბამისად მიღებული 15-ზე მეტი კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით დარეგულირდა მოსახლეობის და გარემოს დაცვისათვის მნიშვნელოვანი საკითხები. აღნიშნული პროცესის გაგრძელებაა საქართველოს პარლამენტის მიერ 2023 წელს მიღებული კანონი „რადიაციული დაცვის, ბირთვული უსაფრთხოებისა და დაცულობის შესახებ“.
აშშ მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარემ შეხვედრაზე განაცხადა, რომ საქართველო რეგიონში ლიდერი სახელმწიფოა  რადიაციული დაცვისა და ბირთვული უსაფრთხოების სფეროებში. ხაზგასმით აღინიშნა უმოკლეს ვადაში ქვეყნის მიერ მიღწეული პროგრესის, განხორციელებული რეფორმების ეფექტიანობის და შედეგების მდგრადობის მნიშვნელობა.
მხარეებმა საქართველოს მიმდინარე გამოწვევები და არსებული თანამშრომლობის გაფართოების შესაძლებლობებიც განიხილეს. აშშ-ის მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარემ ქვეყნის მიერ დაგეგმილი ღონისძიებების სამომავლო მხარდაჭერისთვის  მზადყოფნა გამოთქვა.
შეხვედრას საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Solomon Pavliashvili meets with Christopher Hanson, U.S. Nuclear Regulatory Commission Chair.
During the meeting, the parties summarized the reforms and progress achieved due to 20 years of cooperation.
Mr. Pavliashvili expressed gratitude to the representatives of the partner organization for their assistance. The sides emphasized the successful implementation of the legislative reform within the framework of collaboration, the development of a regulatory body in Georgia, the arrangement of infrastructure, and the raising of the qualifications of specialists.
The Deputy Minister underlined the reports of several international missions, in which the country's efforts were viewed as progress.
The crucial issues regarding protecting the population and environment are regulated by more than 15 subordinate normative acts adopted in compliance with international commitments and International Atomic Energy Agency standards.
The Draft Law of Georgia on Radiation Safety, Nuclear Safety and Protectiveness," adopted by the Parliament of Georgia in 2023, is a follow-up of the previously outlined process.
The Chair of the United States Nuclear Regulatory Commission stated that Georgia is the leading state in the region in the fields of radiation protection and nuclear safety, emphasizing the importance of the country's rapid progress, the effectiveness of the reforms implemented, and the sustainability of the results.
The parties also reviewed Georgia's current challenges and the prospects of enhancing cooperation. The Chair of the US Regulatory Commission expressed his willingness to assist the country's planned activities in the future.
Representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, the Nuclear and Radiation Safety Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and the Center for Environmental Information and Education attended the meeting.