კონკურსის „შეაჩერე პლასტმასით დაბინძურება“ გამარჯვებულები დააჯილდოვეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა, CENN-ის მიერ ორგანიზებულ კონკურსში „შეაჩერე პლასტმასით დაბინძურება“ გამარჯვებულების დაჯილდოების ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პოლიტიკის პარალელურად, ძალიან მნიშვნელოვანია არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და კერძო სექტორის ჩართულობა ისეთ ღონისძიებებში, რომელიც ნარჩენების მართვის მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას უწყობს ხელს. ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმება, მდგრადი განვითარების მიზნები და საერთაშორისო სტრატეგიები, რომლებსაც უერთდება საქართველო, მწვანე ეკონომიკის განვითარებას ითვალისწინებს. კონკურსი „შეაჩერე პლასტმასით დაბინძურება” კიდევ ერთხელ ამახვილებს საზოგადოების ყურადღებას დაბინძურების შემცირების აუცილებლობაზე იმისათვის, რომ ნაკლები ნარჩენი მოხვდეს ნაგავსაყრელზე და მათი უმეტესობა ხელმეორედ გადამუშავდეს, ასევე კონკურსი წაახალისებს კომპანიებს მწვანე ეკონომიკის ზრდის განვითარების მიმართულებით”, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
კონკურსი „შეაჩერე პლასტმასით დაბინძურება“ მიზნად ისახავდა ხელი შეეწყო ნარჩენების მართვის საკითხებში სხვადასხვა სექტორის ჩართულობასა და სამომხმარებლო მიდგომების კუთხით ცნობიერების ამაღლებას. მონაწილეებმა ერთჯერადი პლასტმასის შესამცირებლად მდგრადობის სტრატეგიები, მწვანე შესყიდვების დოკუმენტები და ქცევის ცვლილებებზე ორიენტირებული მიდგომები შეიმუშავეს.
კონკურსში მონაწილეობას იღებდნენ კერძო სექტორის, სამოქალაქო საზოგადოების, ნორვეგიისა და აშშ-ის საელჩოების წარმომადგენლები, ასევე, საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია, სასტუმრო შერატონ გრანდ მეტეხი პალასი, სილქ ჰოსფითალითი, საჩხერის ახალგაზრდული ცენტრი, ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI), პოლტ საქართველო, საქართველოს მშვიდობის კორპუსი, APM Terminals ფოთი.

The winners of the "Beat Plastic Pollution" competition were awarded.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, participated in the competition "Beat Plastic Pollution" award ceremony organized by CENN.
"In parallel with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture policy, it is essential to involve non-governmental organizations and the private sector in events that raise public awareness of waste management.
The EU Association Agreement, sustainable development goals, and international strategies that Georgia joins all call for developing a green economy. The "Stop Plastic Pollution" contest draws public attention to the need to minimize pollution so that less waste ends up in landfills and more is recycled. The event also encourages companies to the growth of the green economy." said Mr. Solomon Pavliashvili.
The competition aimed at promoting the involvement of various sectors in waste management issues and raising awareness of consumer approaches. Participants developed sustainability strategies, green procurement documents, and behavior change-oriented practices to reduce single-use plastics.
Representatives of the private sector, civil society, Norwegian and US embassies, as well as the Georgian Farmers' Association, Sheraton Grand Metechi Palace Hotel, Silk Hospitality, Sachkhere Youth Center, National Democratic Institute (NDI), Polt Georgia, Peace Corps of Georgia, APM Terminals Poti participated in the competition .