საქართველოში, ოფიციალური ვიზიტით, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) დელეგაციის წევრები იმყოფებიან
კლიმატის მწვანე ფონდი (GCF) მსოფლიოს უმსხვილესი   ფონდია, რომელიც განვითარებად ქვეყნებს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული მიზნების განხორციელებაში ეხმარება.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წელს, კლიმატის მწვანე ფონდის, გერმანიის, შვეიცარიისა და საქართველოს მთავრობების თანადაფინანსებით, საქართველოს ტყის სექტორის მხარდაჭერის პროექტი - „ECO.Georgia” დაიწყო. პროექტის ერთ-ერთი მთავარი განმახორციელებელი ეროვნული სატყეო სააგენტოა. პროექტი მოიცავს 8 სამიზნე მუნიციპალიტეტს საქართველოს 3 რეგიონში და მიზნად ისახავს საქართვლოს ტყეებზე ზეწოლის შემცირებას, ტყის მდგრადი მართვისთვის საჭირო ღონისძიების განხორციელების გზით. პროექტი 2028 წლამდე გაგრძელდება.
საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, კლიმატის მწვანე ფონდის დელეგაციის წევრები კახეთის რეგიონში იმყოფებოდნენ, სადაც, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძესთან, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC), გერმანიის საელჩოს  და  გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) წარმომადგენლებთან ერთად,  საქართველოს ტყის სექტორის მხარდაჭერის პროექტის - „ECO.Georgia” ფარგლებში განხორციელებულ აქტივობებს გაეცნენ.
დელეგაციის წევრებმა, ყვარლის მუნიციპალიტეტში, ტყის ინვენტარიზაციის და ტყის მოვლა-აღდგენის მიმდინარე სამუშაოების შესახებ ადგილზე მოისმინეს ინფორმაცია; დაათვალიერეს სოფელ ხოდაშენის „საქმიან ეზო“, რომელიც პროექტის ფარგლებში მოეწყო და აღიჭურვა სპეციალური ტექნიკით. დელეგაციის წევრები ახმეტაში მდებარე ენერგოეფექტური ღუმელების საამქროშიც იმყოფებოდნენ. აღსანიშნავია, რომ ენერგოეფექტური და ალტერნატიული საწვავი საშუალებების ბაზრის განვითარების ხელშეწყობა პროექტის ერთ-ერთ მიმართულებას წარმოადგენს.
პროექტის ფარგლებში, ეროვნულ სატყეო სააგენტოსა და GIZ-ს შორის გაფორმებული საგრანტო ხელშეკრულების საფუძველზე, მიმდინარე წელს, ყვარლისა და თელავის მუნიციპალიტეტებში ტყის ინვენტარიზაციის სამუშაოები, ჯამში, 98 000 ჰა ფართობზე მიმდინარეობს, რის შედეგადაც მომზადდება ტყის მართვის ათწლიანი გეგმები. ინვენტარიზაციის სამუშაოები თიანეთის, ყვარლის, თელავის, დედოფლისწყაროს, ჩოხატაურისა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტებში, ჯამში, 228 000 ჰა ფართობს მოიცავს. პროექტის ფარგლებში, სამიზნე მუნიციპალიტეტებში მოეწყო 15 „საქმიანი ეზო“, მიმდინარეობს სპეციალური დანიშნულების ავტოპარკის განახლება, თანამშრომელთა გადამზადება და ტყის მოვლა-აღდგენის ღონისძიებები.

The Green Climate Fund (GCF) delegation is paying an official visit to Georgia
The Green Climate Fund (GCF) is the world’s largest dedicated fund helping developing countries to respond to climate change.
It should be mentioned that the initiative to support the forest sector in Georgia - the "ECO.Georgia" project was launched in 2021 with the co-financing from the Green Climate Fund, and the governments of Germany, Switzerland, and Georgia. The National Forestry Agency is the main implementer of the project.
The initiative, which comprises eight target municipalities in three regions of Georgia, intends to reduce the pressure on Georgia's forests by adopting essential measures for sustainable forest management. The project will run till 2028.
During the visit to Georgia, the members of the delegation of the Green Climate Fund accompanied by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Kakha Kakabadze, representatives of the Swiss Development and Cooperation Agency (SDC), the German Embassy and the German Society for International Cooperation (GIZ), paid a visit to Kakheti region to get familiar with the activities carried out within the project - "ECO.Georgia".
The group learned about the current forest inventory and restoration works in the Kvareli municipality and inspected the "business yard" in the Khodasheni village, which was set and equipped with special equipment within the framework of the project.
The members of the delegation also visited the facility of energy-efficient stoves in Akhmeta. It should be mentioned that promoting the development of the market of energy-efficient and alternative fuels is one of the directions of the project.
Based on the grant agreement signed between the National Forestry Agency and GIZ, forest inventory work is being carried out this year in the municipalities of Kvareli and Telavi on a total area of 98,000 ha, as a result of which ten-year forest management plans will be prepared.
Inventory works in Tianeti, Kvareli, Telavi, Dedoplistskaro, Chokhatauri, and Lanchkhuti municipalities cover a total area of 228,000 ha. 15 "business yards" were organized in the target municipalities as part of the project, and the renovation of the special purpose vehicle fleet, employee training, and forest maintenance and restoration activities are currently being carried out.